HARMAN/KARDON
AVR 170

Tegoroczna wielokanałowa oferta Harmana Kardona pokazuje, że firma ostro wzięła się do roboty - zmiany i nowości widać niemal na każdym kroku. Styl urządzeń amerykańskiego producenta jest nadal oryginalny i apetyczny, modele AD 2013 wzmacniają przekonanie, że projektanci HK mają dobry gust i dobre pomysły. Ponadto AVR 170 zajmuje wyjątkową pozycję w ofercie marki, będąc najtańszym amplitunerem z funkcjami sieciowymi.

Charakterystyczny pierścień regulacji wzmocnienia zmieniono, ale wciąż jest on efektownie podświetlony. Front jest wysoki, podzielony na dwie strefy z błyszczącą częścią górną i chłodnym, szczotkowanym panelem dolnym. Boczki lekko zaokrąglono. Konkurencja odchodzi od klapek, ale w amplitunerze Harman Kardon AVR 170 niewielki panel wciąż chroni gniazda podręczne.

Jest wśród nich tracące na znaczeniu analogowe RCA stereo oraz wszechstronny port USB. Ten drugi, oprócz obsługi nośników pamięci i plików audio MP3 oraz WMA, zyskał także możliwość bezpośredniej współpracy z urządzeniami Apple. W ten sposób archaiczne stacje dokujące odchodzą w niepamięć.

Dodatkową funkcją USB są również aktualizacje oprogramowania sterującego amplitunerem Harman Kardon AVR 170 i nie jest to bynajmniej tylko pusta deklaracja - na stronie internetowej producenta znalazłem już "paczkę" z najnowszym oprogramowaniem, poprawiającym funkcjonowanie algorytmów dystrybucji basu w systemach wielokanałowych. Wyposażenie tylnej ścianki "170-tki" nie jest bardzo rozbudowane. Harman Kardon AVR 170 to urządzenie formatu 5.1, a więc z pięcioma końcówkami mocy.

Harman Kardon AVR 170 ma sześć wejść HDMI (wszystkie z tyłu) i jedno wyjście tego typu. Sygnały analogowe (kompozyt) podłączymy do jednego z dwóch wejść RCA, a w tym standardzie dostępne jest jeszcze wyjście. Format kompozyt wymusza stosowanie źródeł i odbiornika tego samego typu, nie możemy konwertować sygnałów analogowych na cyfrowe. Dla dźwięku producent pozostawił dwa gniazda analogowe, dwa cyfrowe optyczne i jedno współosiowe. Amplituner nie oferuje wyjątkowo rozbudowanych konfiguracji, ale w większości systemów gwarantuje przejrzystość połączeń.

Z pewnością niezwykle kuszącą opcją są możliwości sieciowe, które przebojem wdarły się do większości najnowszych amplitunerów Harmana Kardona - zwłaszcza, że nawet Harman Kardon AVR 170 ma już protokół AirPlay, DLNA (odtwarzanie plików audio z dysków twardych komputera) czy tuner dla internetowych stacji radiowych. Producent przygotował nawet specjalną aplikację serwera (dla komputerów), która udostępnia zasoby dysków dla AVR 170.

Odsłuch

W materiałach firmowych opisujących Harman Kardon AVR 170 pojawia się groźnie brzmiący zapis o…"cyfrowym zasilaniu" (uprzedzonych do "cyfry" uspokajam: Harman Kardon nie ma cyfrowych wzmacniaczy, nie ma też cyfrowego brzmienia). W pełni analogowe końcówki mocy dostarczają dźwięk, z jakiego Harman Kardon jest od dawna znany - łączy w szczególny sposób neutralność i emocjonalność.

Nie jest to brzmienie nieskończenie żywiołowe, ale nie jest suche i bezosobowe. Odrobinę głębiej, pod powłoką dobrej neutralności, jest zaangażowanie i ów dar przekonywania, wciągania w dłuższe seanse muzyczne i filmowe. AVR 170 nie gra tak brawurowo jak Denon, nie szarżuje, nie popisuje się skrajami pasma. To, co najważniejsze, skupia się w środku. Harman Kardon gra z wyczuciem i starannością, trochę zbliża się do miękkości, jednak celuje przede wszystkim w naturalność.

Góra pasma jest delikatna i zarazem bogata w różne wybrzmienia i odcienie, sprawdzi się dobrze w kinie i bardzo dobrze w stereo. Bas z samego amplitunera (bez podłączenia subwoofera) jest spokojny, ale niski i ma dostateczny zapas dynamiki, aby "skompletować" dobrze zrównoważone brzmienie na użytek muzyki. Urządzenie nie jest bardzo krytyczne dla jakości nagrań, jednak potrafiwydobyć i podkreślić rytm - dzięki temu dźwięk nie jest ospały, mimo że nie harcuje i nie ostrzeliwuje nas ostrymi detalami wysokich tonów. Typowe, solidne i przyjemne brzmnienie Harmana.

Serwerownia pod kontrolą

Współczesne amplitunery mają rozległe możliwości sieciowe, wśród których funkcjonalność odtwarzacza strumieniowego jest jedną z najbardziej oczekiwanych. Odtwarzanie muzyki z sieci za pomocą pilota amplitunera to ogromna wygoda. Zanim jednak wszystko zacznie działać jak należy, trzeba często podjąć szereg decyzji i wykonać nieco pracy… na komputerze, który będzie pełnił rolę serwera - magazynu muzyki.

Rzecz w udzieleniu dostępu amplitunerowi do wybranego obszaru na twardym dysku, gdzie gromadzimy pliki muzyczne. Wymaga to uruchomienia specjalnego oprogramowania i jego konfi guracji. Można oczywiście korzystać z wielu ogólnie dostępnych rozwiązań, ale mając na celu maksymalne uproszczenie całej sytuacji, Harman Kardon przygotował specjalną aplikację serwującą muzykę. Procedury konfi guracyjne uproszczono w niej do niezbędnego minimum i zadbano także o to, by spełniający teoretycznie wszystkie wymagania, serwer był równie skuteczny…w praktyce, co - niestety - nie zawsze jest takie oczywiste.

Odtwarzacz strumieniowy (np. ten wbudowany w amplituner) wymaga, żeby komputer, z którego odtwarzana jest muzyka, był stale włączony. Komputer pozwala ominąć dedykowany serwer typu NAS, będący niezależnym urządzeniem z wbudowanymi dyskami twardymi i wstępnie skonfi gurowanymi usługami. To jednak rozwiązanie elastyczne, szybsze i zwyczajnie lepsze, choć serwery NAS kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych, podczas gdy komputer zwykle już mamy.

Radek Łabanowski

Parametry
HARMAN/KARDON AVR 170
Obraz
Produkowany Tak
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 5
Moc8 [W] 2K 107
Moc4 [W] 2K 0
Wejścia / wyjścia video HDMI / kompozyt
Skaler -
Dekodery surround DD-TrueHD,DTS HD MA,DD,DD Plus,DD EX,DTS,DTS ES,DPL IIz,DTS Neo:6
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Harman Kardon AVR 170

Konstrukcja AVR 170 zawiera wzmacniacze o deklarowanej mocy 100 W, w pomiarach uzyskałem nawet nieco wyższą wartość przy wysterowaniu pojedynczego kanału, bo 107 W przy 8 omach. Tryb dwukanałowy przynosi oczekiwany, ale nieproblematyczny spadek, do 2 x 79 W, a finalnie, przy jednoczesnym wysterowaniu pięciu kanałów, AVR 170 generuje 5 x 45 W - wynik jak najbardziej przyzwoity.

Poziom szumów jest niski (jak na amplituner AV), bowiem odstęp S/N wynosi 84 dB; dzięki temu, przy mocy przecież nierekordowej, dynamika osiągnęła 104 dB. Wejścia analogowe skonfigurowano z poszanowaniem obowiązujących standardów - Harman Kardon ma czułość 0,27 V.

Pasmo przenoszenia (rys.1) jest znakomite, zarówno przy 10 Hz, jak i 100 kHz spadki są mniejsze od -0,5 dB. W spektrum zniekształceń (rys. 2) najsilniejsza jest druga harmoniczna, której poziom wynosi też niskie -84 dB, pozostałe leżą już znacznie poniżej granicy -90 dB.

HARMAN/KARDON testy
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu

Pozycja: body-bottom
Styl: naked outline