SAMSUNG
Sound Stand HW-H610

W dziedzinie telewizorów Samsung od dawna już rozdaje karty. Jego modele są tak ekstremalnie smukłe, że brakuje miejsca na zwykłe gniazdo, nie mówiąc o głośnikach... Dlatego dla firm takich jak Samsung (i pozostałych producentów telewizorów) możliwość eleganckiego przeniesienia się z głośnikami pod ekran jest wręcz koniecznością.

Nasza ocena
Wykonanie
W ogóle nie zdradza głośnikowej natury. Obudowa wykonana z imitacji drapanej blachy.
Laboratorium
Dużo przyłączy dla innych urządzeń, telewizory Samsunga łączą się bezprzewodowo - czegóż chcieć więcej...
Brzmienie
...chyba jednak lepszego brzmienia, bo w końcu do grania to urządzenie ma służyć.

Podstawka - bo tak firma nazwała swój nowy produkt - jest bardzo płaską konstrukcją, której design maskuje przeznaczenie. Nie ma tu frontowego panelu z głośnikami ani widocznych przycisków, ekranów, lampek; ot jest coś, co nie wygląda na nic więcej niż właśnie na podstawkę pod telewizor. Przewidywane telewizory do współpracy powinny znajdować się w przedziale 32–55 cali.

Przy dokładniejszej inspekcji odnajdziemy dyskretnie nadrukowane oznaczenia elementów sterujących na górnej krawędzi. Samsung Sound Stand HW-H610 jest na tyle płaski, że zasilacz nie zmieścił się do środka i został zrealizowany na podobieństwo tych w laptopach - wisi na przewodzie. Ponieważ z przodu nic nie ma, poszukajmy czegoś z tyłu - dwa gniazda HDMI (wejście i wyjście), USB, optyczne i audio 3,5 mm, oczywiście nie mogło zabraknąć bezprzewodowego Bluetooth.

Wszystkimi modelami Samsunga na rok 2014, z uwagi na rozbudowane właściwości bezprzewodowe (firma bardzo mocno weszła w temat), można sterować z poziomu darmowej aplikacji smartfonowej, z poziomu urządzenia (przyciski lub pilot) lub za pomocą Samsung Huba podłączonego do routera, który umożliwia kontrolę nad wieloma źródłami i głośnikami. Zatem telewizory firmy mające Samsung`s TV Sound Connect można podłączyć bezprzewodowo. Wewnątrz, w miejscu niedostępnym dla wzroku, zamontowano układ głośnikowy, który ma tworzyć konfiturację 4.2.

Brzmienie

Na charakterystykę przetwarzania ma niewątpliwie wpływ sposób umieszczenia głośników i konieczność promieniowania poprzez wąską szczelinę w przedniej części obudowy. Wysokie częstotliwości były przytłumione, ponadto wraz ze zmianą pozycji słuchacza pojawiają wyraźne różnice w ich tonacji i poziomie.

W takich okolicznościach predefiniowane ustawienia: Standard, Voice, Sports, Cinema i wirtualizujący surround przychodzą z dość skuteczną pomocą, nie tyle poprzez dopasowanie rodzaju brzmienia do ogólnego rodzaju materiału dźwiękowego (filmowego), co poprzez dopasowanie do konkretnego programu, warunków akustycznych, ustawienia, a także naszego gustu.

Ogólnie mamy do czynienia z brzmieniowym kompromisem i próbą wykreowania ciekawego brzmienia z niezwykle płaskiej podstawki; jak zwykle jest lepiej niż z samego telewizora, chociaż chciałoby się więcej. Testowaliśmy egzemplarz przedprodukcyjny, więc może na ostateczne wyroki jeszcze za wcześnie.

Waldemar Pegaz Nowak

Parametry
SAMSUNG Sound Stand HW-H610
Produkowany Tak
Moc wzmacniacza [W] b.d
Wymiary głośnika 735 x 36,5 x 36
Głośniki b.d. konfiguracja 4.2
Wejścia x HDMI, optyczne, audio 3,5 mm, Bluetooth, NFC
Subwoofer 2 x wbudowane
Pasmo przenoszenia 20–20
Inne przewód audio 3,5 na
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SAMSUNG testy
TV Speaker Base DHT-T100
DENON
TV Speaker Base DHT-T100
Grające podstawki telewizorowe

Denon jest w naszym teście jedynym graczem spoza branży telewizyjnej. To dość ważny fakt, bowiem wielu klientów na tego typu urządzenie będzie szukało według recepty: "jakiej firmy mam telewizor, takiej samej firmy kupię głośnik". Denon musi więc powalczyć o klienta w inny sposób.

LG Soundplate LAP340
Soundplate LAP340

Dobry pomysł wzorniczy, wyróżniający produkt na tle konkurencji to oczywista recepta - tyle że niełatwa do zastosowania. LG wyszło zwycięsko z tej próby. Kombinacja krzywizn i powierzchni wykonanych z metalu (?) daje ciekawy efekt końcowy, wydaje się być jednocześnie odporna na zadrapania.

Soundstage HTL4110B
PHILIPS
Soundstage HTL4110B
Grające podstawki telewizorowe

Nie jestem pewny na sto procent, kto pierwszy wpadł na pomysł zaprojektowania grającej podstawki pod telewizor, ale Philips pokazywał skończony produkt na berlińskiej IFA we wrześniu ubiegłego roku, podczas gdy pozostali gracze zaprezentowali go dopiero na CES w styczniu tego roku.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu