PIONEER BDP-LX71

PIONEER
BDP-LX71

Odtwarzacze Blu-ray

Pioneer nie idzie tropem urządzeń naleśnikowatych, dzięki czemu świetnie wyróżnia swoje cztery modele odtwarzaczy Blu-ray od źródeł DVD, podkreśla solidność urządzeń i ekskluzywność nowego formatu.

Idealnie czarny, błyszczący i łasy na kurz - taka dziś moda i pod tym względem Pioneer BDP-LX71 zdobywa maksimum punktów. Na pierwszy rzut oka widać tylko dwa przyciski, jednak jest ich więcej - typowy zestaw do obsługi podstawowych funkcji transportu zrealizowano bowiem na sensorach dotykowych, wtapiając je w linię frontu. To rozwiązanie nowoczesne i spójne z przyjętą konwencją stylistyczną, niestety, w praktyce rzecz nie wygląda już tak różowo; dotykowe pola są dość małe, w półmroku obsługa nie będzie łatwa.

Wyposażenie tylnej ścianki jest tu zdecydowanie najbogatsze - oprócz różnorodności gniazd uwagę zwraca jakość konektorów. Pojawiło się duże gniazdo sieciowe, a powierzchnie styków niemal wszystkich terminali są złocone. Obecność wielokanałowego wyjścia 7.1 odróżnia Pioneera BDP-LX71 od konkurencji. Kryją się za nim naturalnie dekodery wielokanałowe, w tym przypadku dla kompletu formatów, od Dolby Digital, DTS, aż po najnowsze Dolby Digital Plus i Dolby TrueHD, jedynie z DTS HD (Master Audio) trzeba poradzić sobie za pomocą zewnętrznego dekodera (w amplitunerze).

W tym celu surowy sygnał musi być wyprowadzony z urządzenia złączem HDMI. W ramach ustawień audio możliwa jest również konwersja do formatu LPCM, choć w przypadku DTS HD Pioneer posługuje się wtedy jedynie rdzeniem DTS (z pominięciem strumieni HD).

Pioneer BDP-LX71 - konwertery obrazu i odtwarzane formaty

Oprócz obowiązkowej transmisji obrazu, który w ramach HDMI ma oczywiście postać 1080p (/24 lub /60), Pioneer oferuje w warstwie dźwiękowej ciekawy, spotykany tylko w najlepszych rozwiązaniach mechanizm - PQLS. Firmowy system działa, niestety, tylko w obrębie urządzeń Pioneera (na linii odtwarzacz - amplituner), pozwala na uruchomienie głównego zegara taktującego w amplitunerze, który steruje całym systemem.

Dla analogowych wyjść wideo (komponent, kompozyt, a nawet S-Video) przygotowano bardzo dobre konwertery obrazu Analog Devices (297 MHz / 12 bit). Na okazałej płytce audio umieszczono aż cztery dobrej jakości konwertery C/A Wolfsona, każda kość jest stereofoniczna, mamy więc w sumie osiem kanałów (7.1), przetwornik dla kanałów przednich obsługuje także dedykowaną parę stereo, która otrzymuje ten sam sygnał.

Pioneer BDP-LX71 odczytuje płyty sprawnie, pod tym względem idzie łeb w łeb z NAD-em. Wprawdzie detekcja płyty i wczytanie menu to wciąż kilkadziesiąt sekund (bardziej 40 niż 20), ale takie są obecnie realia pracy źródeł Blu-ray. Mechanizm Pioneera jest cichy, wentylator zachowuje się dostatecznie dyskretnie, co przy jego dużych rozmiarach jest miłą niespodzianką.

Dla zaawansowanych użytkowników atutem odtwarzacza będzie także rozbudowany panel ustawień obrazu, a wszystkich ucieszy wspaniała grafika ekranowego menu.

Dźwięk i obraz

Dynamiczne i czyste - tak najkrócej można podsumować brzmienie Pioneera. Zanim jednak zapadną ostateczne wyroki, warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na formę odtwarzacza jako źródła muzyki, ponieważ jako jedyny w tym teście i jeden z nielicznych odtwarzaczy w ogóle, oprócz wyjść wielokanałowych ma dedykowane wyjście dwukanałowe.

Nie oszukujmy się, nie jest to jeszcze poziom odtwarzaczy CD za kilka tysięcy złotych, ale sukcesem jest już to, co udało się osiągnąć. Pioneer BDP-LX71 nie sili się na jakąś wyrafinową naturalność, na bogatą paletę barw, na specjalne wybrzmienie detali, czy w ogóle na cokolwiek, do usłyszenia czego trzeba audiofilskiego przygotowania, cierpliwości i specjalnych płyt. Za to cechy, które wpływają na bardzo dobre pierwsze wrażenie, opanował doskonale.

Brzmienie Pioneera BDP-LX71 - otwarte, żywe i ofensywne, zarazem nie odkrywające zbyt wielu niedoskonałości nagrań. Bezwzględna rozdzielczość nie jest więc bardzo wysoka, ale subiektywne wrażenie nasycenia detalami i przejrzystość – całkowicie satysfakcjonujące. W realizacjach wielokanałowych żaden szczegół nie będzie zgubiony, żaden dźwięk nie będzie się również spóźniał. Wartko, bez ocieplenia, zarazem nie mechanicznie, lecz naturalnie i radośnie.

Obraz z dysków Blu-ray jest już wręcz ponadnaturalny, lecz nie dzięki wyostrzeniom, lecz niezwykle miłej dla oka, lekko złagodzonej kolorystyce. Niczego to nie ogranicza, gdyż nie tracimy nic ze szczegółowości. Wszystko ogląda się z dużym komfortem, zainteresowaniem i odczuciem swoistej kinowej magii. Na tym tle płyty DVD okazują słabość – właśnie brak tej kropki nad i, jednak i na tym polu Pioneer radzi sobie nie gorzej od konkurentów.

Radosław Łabanowski

Parametry

PIONEER BDP-LX71

  • Obraz Z BD doskonałe – poza obowiązkową rozdzielczością jest też nuta kinowego klimatu.
  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Blu-ray
  • Obsługiwane formaty BD, BD-R, BD-RE,
  • Wyjścia wideo HDMI, kompozyt, komponent, S-Video
  • Dekodery surround Dolby Digital, DTS,

Podstawowe dane

  • 4 200 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Duże, ekskluzywne i nowoczesne urządzenie. Zaawansowany tor audio.
  • Laboratorium: Profil 1.1, brak USB i gniazda kart pamięci. Są dekodery wielokanałowe. Szybka i cicha praca, kontrowersyjna obsługa klawiszami dotykowymi. Zaawansowane ustawienia obrazu, piękne menu.
  • Brzmienie: Dynamiczne, żywe, przejrzyste, inspirujące i łatwo przyswajalne, bez wielkich ambicji i bez żadnych potknięć.
PIONEER UDP-LX800

PIONEER
UDP-LX800

Cena: 9 000 zł

OPPO UDP-205

OPPO
UDP-205

Cena: 8 200 zł

PIONEER BDP-LX88

PIONEER
BDP-LX88

Cena: 7 000 zł

CAMBRIDGE AUDIO CXU

CAMBRIDGE AUDIO
CXU

Cena: 5 290 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
UDP-LX800

PIONEER UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z ni...