PANASONIC DMP-BD80

PANASONIC
DMP-BD80

Odtwarzacze Blu-ray

Firma Panasonic, od początku oddana niebieskiej płycie, konsekwentnie oferuje dwa modele - oczywiście systematycznie ulepszane (i z roku na rok także coraz tańsze).

Tegoroczne są już wręcz weteranami, DMP-BD60 oraz Panasonic DMP-BD80 weszły do sprzedaży wiosną, gdy konkurencja dłużej zwlekała z odsłonięciem kart. 60-tka i 80-tka wyglądają podobnie, ale ich wyposażenie jest bardzo zróżnicowane. Urządzenia są niskie, dyskretne, i choć to jeszcze nie postura typu slim, to wyraźnie widać, że do niej dążymy. Odtwarzacz Panasonica będzie można łatwo zakamuflować w szafce pod telewizorem.

Nawet najtańszy z produkowanych odtwarzaczy Panasonica jest zgodny z Profilem 2.0 i BD-Live, więc komunikuje się z siecią Internet, z czego producent wyciągnął daleko idące korzyści. Zapominając na moment o mutlimedialnych dodatkach do filmów, warto spojrzeć w stronę dopracowanej funkcji automatycznej aktualizacji oprogramowania. Jednak największym hitem okazuje się firmowy pakiet Viera Cast. Oznacza on dostęp, w ramach opracowanego przez Panasonica interfejsu, do wybranych serwisów internetowych, wśród których największą popularnością będzie się cieszył YouTube. Multimedialny obszar działań 80-tki obejmuje także odtwarzanie plików DivX, AVCHD, zdjęć JPG czy muzyki MP3, którą można dostarczyć na płycie, karcie SD (standard promowany przez Panasonica) czy niemal dowolnej pamięci podłączonej do slotu USB. W ramach DivX-ów odtwarzane są tylko materiały SD.

Wyjścia wielokanałowe ("tylko" 5.1) zwiastują obecność dekoderów, zgodnie z deklaracją firmy pełnego kompletu HD wraz z DTS HD Master Audio, choć tą drogą nie można uzyskać sygnałów kanałów tylnych efektowych. W zakamarkach menu odnajdziemy także opcje konfiguracyjne w pełnym zakresie. Na całkiem swobodną zabawę pozwoli także szereg "suwaków" odpowiedzialnych za ustalenie kilku najważniejszych parametrów w sferze obrazu.

Głównym wyjściem będzie zgodne ze specyfikacją v1.3 złącze HDMI i ulokowany tuż obok sieciowy interfejs LAN, potrzebny nie tylko do działania kuszących dodatków, w które bogate jest menu odtwarzacza. Gniazda USB oraz SD mogą początkowo umknąć uwadze użytkownika. Aby się do nich dobrać, należy sięgnąć pod wąską, obejmującą zaledwie dolny fragment przedniego panelu, klapkę. Za obróbkę obrazu odpowiada procesor wideo nazwany PHL Reference Chroma Plus, natomiast w strefie audio spotkamy naszego starego znajomego, układ Re-master, w odtwarzaczu Panasonic DMP-BD80 w odnowionej wersji, dostosowanej do aktualnych wymagań 96 kHz Surround.

Brzmienie i obraz

Obraz HD jest mocną stroną niemal wszystkich odtwarzaczy Blu-ray, które czerpią z doskonałości samego zapisu. Panasonic oferuje precyzyjny rysunek, kontrasty i naprawdę głęboką czerń, bez kastracji szczegółów. W szybkich przejściach nie występuje utrata wyrazistości, barwy nie należą do przesadnie ocieplonych, zachowano dobry kompromis, uciekając także od przejaskrawień i ujednoliceń.

Skalowanie DVD cechuje wyrazistość, ostre krawędzie, choć dopiero skompresowany DivX ukazuje możliwości odtwarzacza w zakresie wygładzania cyfrowych niedoskonałości - gdy ilość informacji dostarczonych do Panasonica będzie teoretycznie niewystarczająca do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu - a jednak! Panasonic DMP-BD80 dziarsko, z polotem obsłużył brzmienie wielokanałowe. Czysty i wyraźny zakres średnio-wysokotonowy wspiera mocny bas. Spotkanie z muzyką dwukanałową osłabiło swobodę, jakby Panas trochę się takiej próby przestraszył; brzmienie było w gruncie rzeczy dobrze zrównoważone, choć trochę przytłumione w dynamice i detaliczności.

Rozwojowy You Tube

Podczas uruchamiania serwisu YouTube jego twórcy chyba nawet nie śnili o skali popularności, jaka dziś towarzyszy temu zjawisku. Dość szybko system wymknął się z sieci komputerów domowych, trafiając do urządzeń przenośnych (np. telefonów komórkowych) i stacjonarnych A/V. Ponieważ w serwisie można obecnie znaleźć już chyba wszystko, czego dusza zapragnie, możliwość przeglądania klipów w wygodnym fotelu za pomocą pilota, stała się kusząca.

Usieciowienie odtwarzaczy Blu-ray otworzyło drogę do łatwej implementacji serwisu, który wkrada się coraz częściej także do samych telewizorów z łączem internetowym. W przypadku wyświetlaczy o dużych przekątnych, które zdominowały przecież rynek, problemem staje się jednak  mierna (bo niska, to zbyt mało powiedziane) jakość większości materiałów zgromadzonych na YouTube. Po części winny jest tu zresztą sam system, który początkowo wymuszał potężną kompresję i niską rozdzielczość.

Sytuacja powoli się poprawia, a popularność YouTube, rosnąca przepustowość łączy internetowych i właśnie obecność serwisu na dużych ekranach sprawiły, że mamy coraz więcej materiałów oznaczonych znaczkiem HD. Oczywiście do HD z Blu-ray czy transmisji satelitarnych droga kręta i daleka, ale ostatecznie da się YouTube’owe "hadeki" obejrzeć - również dzięki ogromnej pracy, jaką wykonują coraz doskonalsze skalery będące częścią wszystkich odtwarzaczy i telewizorów.

Parametry

PANASONIC DMP-BD80

  • Obraz Kontrastowy, dynamiczny w HD, skaler potrafi wyczarować efektowny obraz nawet z miernego materiału.
  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Blu-ray
  • Obsługiwane formaty DVD-Video, DVD-Audio, CD, CD-R/RW, DivX, jpg, mp3
  • Wyjścia wideo HDMI, komponent, kompozyt
  • Wyjściowa rozdzielczość 1080p
  • Dekodery surround DD-TrueHD, DTS HD MA, DD, DTS

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Smukła, delikatna obudowa będzie się prezentować dyskretnie pod każdym telewizorem.
  • Laboratorium: BD Live z dodatkami wybranych serwisów internetowych, port USB i slot na karty pamięci SD, komplet dekoderów HD i wyjścia 5.1.
  • Brzmienie: Przygaszony w stereo, odzyskuje wigor w kinie.
PIONEER UDP-LX800

PIONEER
UDP-LX800

Cena: 9 000 zł

OPPO UDP-205

OPPO
UDP-205

Cena: 8 200 zł

PIONEER BDP-LX88

PIONEER
BDP-LX88

Cena: 7 000 zł

CAMBRIDGE AUDIO CXU

CAMBRIDGE AUDIO
CXU

Cena: 5 290 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
UDP-LX800

PIONEER UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z ni...