LG
BD390
Przełomowe umiejętności

Kolejne generacje odtwarzaczy LG nie wyglądają może przebojowo, ale ważniejsze jest to, iż pod znaną już obudową kryją zupełnie nowe, często przełomowe umiejętności.

Cena
1 490 zł
Dystrybutor
LG Electronics Polska
Nasza ocena
Wykonanie
Kosztuje niewiele, ale nie sprawia wrażenia urządzenia taniego.
Laboratorium
Wspaniała - szybka reakcja na komendy, USB z odczytem niemal każdego typu plików – także HD, bezprzewodowe łącze w najszybszym standardzie 802.11n, dostęp do serwisów internetowych, dekodery HD i wyjście 7.1.
Brzmienie
Z wyjść analogowych cofnięty środek pasma, z cyfry dobra płynność dźwięku dookólnego.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Niebieskawa, błyszcząca płyta okrywa cały przedni panel, który podzielono na dwie części. Po lewej stronie, pod uchylaną klapką, maskuje tackę mechanizmu. LG serwuje skromny wyświetlacz - zaledwie cztery przyciski oraz osłonięte gniazdo USB, które nieśmiało zapowiada technologiczne rewelacje. Nowym akcentem jest prowadzona na górnej krawędzi srebrna ozdobna listwa z głównym włącznikiem oraz klawiszem otwierającym szufladę.

Jeszcze zanim na dobre zaczniemy go używać, będziemy pozytywnie zaskoczeni - od chwili włączenia zasilania do gotowości przyjęcia płyty mija zaledwie kilka sekund; z nie mniejszym zadowoleniem powitałem zapał, z jakim LG wykrywa płytę i uruchamia składniki nawet najbardziej obszernych (pod względem menu) dysków BD. Użytkowanie urządzenia to wielka przyjemność, na to czekaliśmy kilka ostatnich lat, które upłynęły od premiery formatu.

Bułka z masłem

Obecność systemu BD-Live to już standard, zatem warto szybko przejść do bardziej niezwykłych cech urządzenia. LG BD390 ma wbudowaną pamięć 1 GB (dla dodatków z Internetu) a także port USB, przez który, korzystając niemal z dowolnego nośnika, można podać praktycznie dowolny z popularnych plików audio i wideo, w tym robiący furorę kontener MKV z materia łami HD do 1080p włącznie! O AVCHD można tu wspomnieć tylko dla porządku - dla LG to bułka z masłem.

Paleta imponujących formatów nie musi jednak wcale docierać do odtwarzacza poprzez USB, bowiem LG BD 390 ma certyfikat DLNA. Oznacza to możliwość strumieniowej transmisji materiałów poprzez sieć komputerową, np. z komputera czy centralnego domowego serwera. Użyjemy do tego celu złącza LAN, choć wcale nie trzeba używać kabli, bowiem wewnątrz kryje się najszybszy z obecnie dostępnych modułów sieci bezprzewodowej 802.11n. Producent dobrze wykorzystał ten potencjał, "przystosowując" urządzenie do pracy z serwisami internetowymi, np. z YouTube.

W zakresie złącz LG ma dosłownie wszystko, z wielokanałowym wyjściem 7.1, za którym czai się pakiet dekoderów HD (z DTS HD Master Audio).

Ekranowe menu, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, zasługuje na czwórkę z plusem. Spektrum opcji nie jest bardzo szerokie, ale cieszy możliwość regulacji kilku parametrów obrazu, chociaż wobec obecności dekoderów HD dla dźwięku trochę martwi brak definicji opóźnień oraz restrykcyjny zakres zmian poziomów. Lepiej będzie powierzyć ustalenie wszystkich parametrów amplitunerowi.

Brzmienie i obraz

Obecność wyjść 7.1 zachęca do podłączania odtwarzacza w takiej właśnie konfiguracji, z praktyki wynika jednak, że w przypadku dobrego amplitunera lepiej jest się posłużyć złączem HDMI i transmitować sygnał w formie cyfrowej. Generalnie wyjścia analogowe LG wprowadzają lekkie przytłumienie średnicy, a więc efektowne wyeksponowanie skrajów pasma, co w pewnych sytuacjach może być nawet korzystne. Większą naturalność i precyzję dadzą jednak konfiguracje z LG w roli transportu. Ścieżki wielokanałowe cechują się wtedy dobrym osadzeniem dialogów i ciągłością panoramy dookólnej. Zaletą jest też umiejętność pokazania szczegółu, wyrazistość wysokich tonów i punktualny bas.

LG BD 390 skutecznie skaluje materiał SD. Należy tutaj szczególnie docenić sposób obróbki z założenia słabej jakości plików DivX, które nabierają akceptowalnej czystości, precyzji konturów i są w dużej mierze wolne od oleistych, ciemnych, kwadratowych plam. Niemal bez zastrzeżeń ogląda się

Parametry
LG BD390
Obraz Ostrość nie jest celem samym w sobie, piękna, bogata paleta barw.
Produkowany Tak
Obsługiwane formaty DVD-Video, CD, CD-R/RW, DivX, jpg, mp3
Wyjścia wideo HDMI, komponent, kompozyt
Wyjściowa rozdzielczość 1080p
Dekodery surround DD-TrueHD, DTS HD MA, DD, DTS
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LG testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu