product

LG
BX580

LG ma obecnie w ofercie trzy konstrukcje. Nie trzeba się długo zastanawiać, aby wyłowić ten najlepszy – BX580 wyróżnia się trójwymiarową nowinką. Tym razem przygotowano od podstaw coś zupełnie nowego, ponieważ LG BX580 zrywa z poprzednikami już na pierwszy rzut oka.

Cena
1 200 zł
Dystrybutor
LG Electronics Polska
Nasza ocena
Wykonanie
Niska, nowoczesna obudowa, cała elektronika na jednej niewielkiej płytce, cichy, szybki mechanizm.
Laboratorium
Full HD 3D, odczyt niemal wszystkich formatów multimedialnych, USB z obsługą dysków twardych (NTFS), wbudowana sieć bezprzewodowa, rozbudowany system dodatków sieciowych, DLNA, błyskawiczny start i sprawna praca.
Brzmienie
Zawsze bardzo żywo i efektownie, mocne skraje pasma.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Obudowa LG BX580 jest wyjątkowo niska, choć ozdobiona wysokimi nóżkami. Front mieni się czernią (wpadającą w błękit za sprawą subtelnego podświetlenia) w jednolitej płaszczyźnie. Cały panel jest uchylany, oczywiście "mocą" wyjeżdżającego napędu. Wygląda to monolitycznie i nowocześnie. O tym, że wewnątrz goszczą układy 3D, informuje przyklejone w centralnym miejscu logo, otoczone (aby nie było wątpliwości) niebieską świetlną aureolą. Z frontu usunięto wszystkie przyciski. Dwa najważniejsze, do włączania urządzenia oraz wysuwania i wsuwania szuflady, umieszczono na górnej krawędzi.

Zaglądając pod przedni panel zauważymy kilka kolejnych oraz pełniący niezwykle ważną rolę port USB. Zdążyliśmy się już do niego przyzwyczaić, natomiast w przypadku LG złącze USB jest od dawna elementem szczególnie istotnym. Odtwarzacz czyta chyba wszystko i ze wszystkiego, a pamięć podłączona do portu USB służy także do przechowywania materiałów w ramach systemu BD Live.

LG BX580 ma z tyłu standardowy zestaw złącz z pojedynczym wyjściem HDMI, portem LAN, uzupełniony kompozytowym wyjściem wideo, cyfrowymi i analogowymi (2.0) wyjściami audio, na sytuacje awaryjne przewidziano także wyjście kompozytowe. Nie ma tu więc żadnych ewidentnych braków ani fajerwerków.

Producent od jakiegoś czasu nazywa swoje odtwarzacze Blu-ray urządzeniami sieciowymi. Network Blu-ray Player oddaje prawdziwą naturę także i LG BX580. Urządzenie, oprócz złącza LAN, oferuje komunikację bezprzewodową Wi-Fi bez konieczności instalacji zewnętrznych adapterów - wszystko znajduje się już wewnątrz. Producent przygotował pakiet sieciowych usług NetCast, w skład którego wchodzą obecnie takie serwisy jak YouTube, Picasa czy pogodowy Accu- Weather, a lista ta wraz z uaktualnieniami oprogramowania ma się dynamicznie rozwijać. Oprócz tego LG korzysta z bazy informacji muzycznej GraceNote oraz potrafi czerpać z zasobów DLNA (domowe serwery) muzykę, zdjęcia oraz filmy. Menu LG jest proste i przejrzyste, dotyczy to także opcji konfiguracyjnych. Praktycznie jest tu wszystko, czego potrzebujemy na co dzień, ale bez zaawansowanych funkcji regulacji parametrów obrazu. Dla jednych użytkowników to zła wiadomość, dla innych - wprost przeciwnie. Odtwarzacz uruchamia się błyskawicznie i natychmiast reaguje na komendy.

Brzmienie i obraz

Dźwięk LG BX580 pasuje dobrze do konwencji kina rozrywkowego, nie jest może zbyt wysublimowany i delikatny, ale promieniuje dynamiką, szybkością, uderza prawdziwym ogniem. Mocna góra oraz nieskrępowana, choć już nie tak pierwszoplanowa średnica, podszyte są energią i pewną metalicznością, która wzmaga emocje. W każdym razie nudno nie będzie. Bas jest odważny i lekko "subwooferowy", najważniejsza jest obszerność i potęga najniższych zejść. W tych rejonach nie ma co prawda wyjątkowej rozdzielczości, choć nie o nią tu zwykle chodzi. W muzyce jest nieco spokojniej w porównaniu z wielokanałowym trybem, jednak wciąż z zachowaniem prominentnej pozycji skrajnych podzakresów.

Obraz LG jest do pewnego stopnia skorelowany z dźwiękiem, można by rzec: "elcedekowo" wyraźny, nieco jaskrawy, ceniący dobry materiał, którego zalety eksponowane są w każdej scenie, również w mglistych plenerach dostarczających wgląd w najdrobniejsze szczegóły. Ze słabszych materiałów o niższej rozdzielczości LG stara się również wyciągnąć jak najwięcej, co czasami zmusza do pokazania i tych mniej dopracowanych fragmentów.

Wszechmogące USB

Firma niezwykle mocno naciska na wspieranie wszelkiej maści formatów multimedialnych i, od kiedy pamiętam, odtwarzacze Blu-ray LG czytały niemal wszystko, co można było przenieść z komputera. Jako jedne z pierwszych skutecznie radziły sobie z formatem MKV, jeszcze zanim podbił on "skompresowany" rynek. Specyfikacja plików i formatów, akceptowanych przez odtwarzacz LG, jest stale poszerzana. Producent zabrał się więc także za nośniki, które można podłączyć do USB, nie muszą to być już wyłącznie "fleszowe" pendrivy, LG odczytuje także materiały z dysków twardych, ważna jest obsługa systemu plików NTFS.

Aby nie zagłębiać się w szczegóły, nadmienię tylko, że NTFS pozwala na zapis plików o dużych pojemnościach, co dla filmów w rozdzielczości 1920 x 1080 i o relatywnie wysokiej przepływności (a więc jakości) ma kluczowe znaczenie. W większości przypadków odtwarzacze Blu-ray odczytują jedynie podstarzały już system plików FAT, który sam w sobie nie jest może zły i do większości najpopularniejszych DivXów czy krótkich filmów w zupełności wystarcza, jednak wobec obszernych materiałów HD staje się poważnym ograniczeniem wymuszającym cięcie filmu na kilka mniejszych części. W przypadku systemu NTFS problem ten w ogóle nie występuje w praktyce - ograniczenie wielkości pojedynczego pliku w NTFS jest wprawdzie także obecne, jednak to wartość na tyle duża, że nie ma się czego obawiać.

Parametry
LG BX580
Obraz Krystalicznie czysty, przejrzysty, kontrastowy. Skalowanie stara się nadać materiałom o niższej rozdzielczości jak najwięcej blasku.
Produkowany Tak
Rodzaj Blu-ray
Obsługiwane formaty BD 3D, BD-ROM, BD-R, BD-RE, DVD, DVD-R/-RW (tryb wideo), DVD+R/+RW, AUDIO CD, CD-R/-RW
Wyjścia wideo HDMI
Wyjściowa rozdzielczość 1080p.
Dekodery surround DTS, DD, DD PLUS, DT HD
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LG testy
PIONEER UDP-LX800
UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z nielicznych "ambitnych" źródeł Ultra HD Blu-ray, więc Pioneer nie ma w tym zakresie wielkiej konkurencji. Dla tańszego modelu UDP-LX500 rywal jest właściwie jeden - Cambridge Audio CXUHD - ale topowy UDP-LX800 to już samotny lider. To prestiż, ale i wyzwanie. Umiejętność czytania płyt UHD BD nie jest może czymś nadzwyczajnym, lecz tutaj chodzi o coś więcej - o topowe źródło A/V, a więc również o odtwarzacz muzyki, który spełni wymagania audiofilów. Taka uniwersalność jest od zawsze pożądana, chociaż trudna do osiągnięcia. Po płytach SACD i DVD-Audio przyszedł czas na wydawnictwa muzyczne Blu-ray audio (również z mixami 5.1). Dla tych, którzy chcieliby mieć dobre źródło i na taką okazję, UDP-LX800 wydaje się idealnym rozwiązaniem.

OPPO UDP-205
UDP-205

Pomijając początkowe perypetie związane z rywalizacją formatów HD DVD i Blu-ray, ten drugi, zwycięski, jest z nami już od dekady. Nie zdobył on jednak tak mocnej, wręcz monopolistycznej pozycji, jak w swoim czasie DVD. Pomysłem na jego rewitalizację jest "ucieczka do przodu", która de facto oznacza wprowadzenie kolejnego standardu - Ultra HD Blu-ray.

PIONEER BDP-LX88
BDP-LX88

BDP-LX88 wyposażony jest w dwa fi zyczne wyjścia HDMI, oznaczone jako Main oraz Sub. Wraz z rozbudowanymi możliwościami konfiguracji i dystrybucji sygnałów tworzą one ciekawe narzędzie pozwalające na zoptymalizowanie pracy całego systemu.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu