YAMAHA  YSP-1400

YAMAHA
YSP-1400

Soundbary

Yamaha YSP-1400 jest przedstawicielem gatunku, który "poszedł inną drogą ewolucji" niż pozostałe opisywane tutaj soundbary. Yamaha zaczynała swoją przygodę z głośnikami podtelewizorowymi od dużych i cholernie drogich (jak na owe czasy) konstrukcji, zbudowanych z macierzy kilkudziesięciu małych przetworników i dwóch basowych. I z tego jakoś wyewoluowała niby zwyczajna beleczka...

Od czasów YSP-1 do YSP-1400 minęło 9 lat i teraz otrzymujemy urządzenie, które może stanąć niemal w każdym pokoju, bo z 40 przetworników zostało tylko 8 (plus dwa basowe), a i cena jest znacznie bardziej przystępna. Doświadczenie Yamahy w konstruowaniu projektorów dźwięku jest ogromne, i trudno byłoby znaleźć firmę z większym. Ale co to jest, ten projektor dźwięku?

"Normalne" soundbary mają przetworniki przyporządkowane poszczególnym kanałom - w najprostszym układzie są dwukanałowe (lewy i prawy na krańcach belki). Zachowują się one podobnie jak klasyczny układ stereofoniczny o dość wąskim rozstawieniu głośników, z ewentualnymi trybami wirtualnej przestrzenności.

W projektorze nie ma podziału na przetworniki określonego kanału, wszystkie (albo większość) uczestniczy w przetwarzaniu sygnału każdego z nich, kierując bardziej skupione (za pomocą odpowiednio spreparowanych charakterystyk kierunkowych) wiązki w określone przez projektanta kierunki, "zaprogramowane" przy założeniu, że niedaleko znajdują się boczne ściany, gdzie nastąpią odbicia, tworzące właśnie iluzję pojawiania się źródeł dźwięku z boku, a nawet za nami.

Dlatego, jeżeli usiądziemy tuż przed projektorem, to wszystko gra naraz, z przestrzenności nici, ale wystarczy oddalić się na 2-3 metry, a wszystko zaczyna się układać - o ile fale miały się od czego odbić, by wrócić do słuchacza. Pokój powinien być więc w miarę prostokątny (3-7 m x 3-7 m), projektor nie musi stać idealnie centralnie, ale lepiej, by nie był to kąt pokoju. Yamaha przewidziała "zestaw ratunkowy", pozwalający na korektę niektórych "wad" pomieszczenia, w postaci reflektorów sprzedawanych opcjonalnie pod nazwą YRB-100.

Yamaha YSP-1400 ma osiem 3-cm przetworników szerokopasmowych i dwa 8,5-cm woofery, ukryte wewnątrz ażurowych nóg (znakomity pomysł). Komunikacja z urządzeniem jest prosta - na belce są zamontowane tylko podstawowe przyciski, jak zasilanie, głośność i wybór źródła, a reszta jest obsługiwana wygodnym pilotem. O stanie urządzenia informują zielone diody po lewej stronie, lecz konia z rzędem temu, kto z dwóch metrów przeczyta, która co oznacza. Gniazda cyfrowe są dwa - optyczne i elektryczne. Gniazda analogowe to parka RCA i mini-jack oraz wyjście na opcjonalny, zewnętrzny subwoofer.

Jest też bezprzewodowy Bluetooth dla sprzętu przenośnego, a nawet dedykowana darmowa aplikacja (HT Controller) pod iOS i Androida, pozwalająca na wizualne ustawienie parametrów wnętrza w celu zoptymalizowania brzmienia. Z tyłu wbudowano przekaźnik podczerwieni - to ciągnąca się przez całą długość urządzenia cienka listwa. Yamaha YSP-1400 proponuje nam 5 predefiniowanych ustawień dźwięku przestrzennego: Movie/ Music (dobry do oglądania koncertów)/Sport/ Game/TV oraz czyste Stereo.

Możemy również skorzystać z takich dobrodziejstw jak Clear Voice - wyciąga z filmów dialogi na pierwszy plan, Univolume - stara się utrzymywać stały poziom głośności pomiędzy kanałami TV, programami, źródłami, a nawet reklamami - koniec wyjących reklam o Żubrze.

Audio Delay pozwala zsynchronizować obraz z dźwiękiem. Sygnały dekodowane przez system to Dolby Digital i DTS Digital Surround. Możemy również z poziomu pilota regulować poziom basu oraz wirtualnie przenosić urządzenie, czyli kierować więcej mocy w lewo, w prawo lub na wprost - przydatne, gdy telewizor stoi bliżej którejś ze ścian, albo gdy nagle pojawia się z boku znacząca przeszkoda, jak choinka na święta lub teściowa z wizytą. Yamaha YSP-1400 potrafi nauczyć się rozpoznawania sygnałów z naszego głównego pilota. W komplecie dostajemy jeszcze światłowód 1,5 m i szablon wierceń pod haki. Obudowa jest wykończona na wysoki połysk.

Odsłuch

Z "macierzą" miałem spory ubaw, siedząc jak małpa przed samym urządzeniem i kręcąc głową podziwiałem zdolności tych małych głośników do kierunkowej emisji i jednocześnie tworzenia jednych z najlepiej brzmiących dialogów tego testu.

Obecność Bluetootha na pokładzie zachęciła mnie do posłuchania muzyki i o ile możliwości kinowe oraz zdolność do tworzenia sensownie brzmiących kanałów efektowych mogą się podobać, o tyle wokale ulokowały się wyraźnie za ekranem. Trzeba było poeksperymentować z opcjami i u mnie w trybie Movie wróciły one na swoje oczekiwane miejsce, czyli do kanału centralnego.

Dwa wbudowane głośniki niskotonowe potrafią sporo - subwoofery dają więcej, ale wśród soundbarów w tej cenie i "samotnych", Yamaha YSP-1400 ma bas najmocniejszy.

- Wymiary belki [mm]: 96 x 1000 x 133
- Wymiary subwoofera [mm]: brak
- Głośniki 8 x 2,8cm wysoko-średniotonowe + 2 x 8,5cm niskotonowe
- Masa [kg]: 4,3
- Wejścia: Toslink/Koaksjalne/RCA/mini-jack/ Bluetooth 2.1/subwoofer
- Subwoofer: nie (2 x zintegrowane)
- Pasmo [Hz - kHz] 45-22 (podział na 500Hz)
- Moc [W] 8 x 2 + 2 x 30
- Inne Toslink 1,4 5m/wieszaki zintegrowane/pilot

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

YAMAHA YSP-1400

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Tak
  • Subwoofer Tak
  • Bezprzewodowy subwoofer Tak

Podstawowe dane

  • 1 800 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Podkreśla wyjątkowość, niemal ekskluzywność produktu. Technika "projektora dźwiękowego" w kompaktowej formie.
  • Laboratorium: Gdyby było HDMI, to mielibyśmy wszystko, co potrzeba do szczęścia. Jest nawet Bluetooth.
  • Brzmienie: W optymalnych warunkach (lokalowych) potrafi wykreować najlepszy dźwięk przestrzenny. Niezależnie od tego brzmienie pełne, z dobrze umocowanym basem, a to przecież soundbar bez subwoofera.
POLK AUDIO Signa S1

POLK AUDIO
Signa S1

Cena: 1 100 zł

YAMAHA YSP-2700

YAMAHA
YSP-2700

Cena: 4 500 zł

POLK AUDIO SB1

POLK AUDIO
SB1

Cena: 4 000 zł

MONITOR AUDIO ASB-10+WS-10

MONITOR AUDIO
ASB-10+WS-10

Cena: 4 300 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
SB1

POLK AUDIO SB1

Soundbar jest ściśle związany z telewizorem. Kto produkuje telewizory, musi dzisiaj mieć w ofercie soundbary, ale ma też...