SAMSUNG
HW-Q70T

Po wieloelementowych systemach kina domowego "z jednego pudełka" (a także "z wielkiego pudła") w katalogu Samsunga nie ma śladu. Wertując dział "audio", można trafić na soundbary Q i... soundbary S, a także soundbary z subwooferem. Są jeszcze "akcesoria audio", a w nich zestawy głośników bezprzewodowych do... oczywiście soundbarów.

Nasza ocena

Wykonanie
Dopasowany do telewizorów Samsunga, ale stonowana estetyka czyni zeń system dostatecznie uniwersalny. Zaawansowana konfiguracja 3.1.2.
Funkcjonalność
Przemyślana koncepcja obsługi dla początkujących i zaawansowanych. Wyświetlacz w listwie ułatwia i umila zadanie. Systemy strumieniowania Wi-Fi (jest też aplikacja mobilna) oraz BT (wyłącznie SBC), pełen komplet dekoderów surround (Dolby Atmos, DTS:X) i kilka własnych, oryginalnych systemów. Znakomite możliwości przyłączeniowe. Opcjonalne, tylne głośniki efektowe i asystent głosowy Alexa.
Brzmienie
Zwarte, twarde, energiczne. Szeroka scena, w ustawieniu surround efektowna przestrzeń. Bogate, zróżnicowane tryby brzmieniowe.
Artykuł pochodzi z Audio

Soundbary to dzisiaj kwintesencja rynku, a dla Samsunga podwójna korzyść, bo to również sprzężenie ze sprzedażą telewizorów. Droższa seria Q obejmuje pięć urządzeń, a Q70T jest (przyjmując kryterium cenowe) w niej drugim modelem od dołu. Wraz z subwooferem tworzy chyba najbardziej zaawansowaną (wśród testowanych) konfigurację 3.1.2.

Jedynka po pierwszej kropce zawsze oznacza subwoofer, pozostałych pięć kanałów (3 + 2 ) ulokowano w samej listwie. Z przodu przygotowano system trzykanałowy (lewy, prawy i centralny), a na górnej ściance dwa kanały efektowe (sufitowe) systemu Dolby Atmos.

Samsung Q70T - końcówki mocy

Mamy tu aż siedem końcówek mocy, bowiem kanały lewy i prawy obsługiwane są przez układy dwudrożne, a każdy przetwornik ma swoją końcówkę. W kanałach efektowych pracują przetworniki szerokopasmowe (takie same, jak nisko-średniotonowe w kanałach głównych), lecz chyba najbardziej oryginalny jest kanał centralny z pojedynczą, niewielką kopułką - też w roli przetwornika szerokopasmowego?

Znaczną część obudowy pokryto sztywną maskownicą, która obejmuje też górną ściankę. Samsung Q70T dekoduje wszystkie najważniejsze standardy surround, nie tylko Dolby Atmos, ale także DTS:X.

Samsung Q70T - obsługa

Obsługa Samsunga Q70T może być prosta lub... skomplikowana, a to zależy od tego, czy zechcemy wejść w dodatkowe funkcje i ustawienia, czy zdamy się na intuicję producenta, a nawet sztuczną inteligencję sprzętu.

Szczelina wyświetlacza jest niewielka, a funkcji przecież bardzo dużo, lecz udało się przygotować system czytelnych komunikatów
Szczelina wyświetlacza jest niewielka, a funkcji przecież bardzo dużo, lecz udało się przygotować system czytelnych komunikatów.

Ale Samsung Samsung Q70T nikogo do niczego nie przymusi. W samej belce przewidziano podstawowy panel (regulacja głośności, wybór źródeł i włącznik zasilania) oraz wyświetlacz.

Pilot otwiera znacznie większe możliwości, przygotowano regulację poziomu niskich częstotliwości (w subwooferze), wybór trybów audio (standardowy, surround, tryb dla graczy oraz automatykę).

Niezależnie jest dodatkowe menu, w którym też wyregulujemy poziom tonów niskich tę korekcję z subwooferową można skumulować) i wysokich (jest nawet siedmiopasmowy korektor), poziomy w poszczególnych kanałach i nadrzędny wyłącznik przestrzeni wirtualnej.

Panelik sterujący na górnej ściance prezentuje się skromnie, jednak wszystkie funkcje obsłużymy wygodnie za pomocą pilota
Panelik sterujący na górnej ściance prezentuje się skromnie, jednak wszystkie funkcje obsłużymy wygodnie za pomocą pilota.

Samsung Q70T - złącza i funkcje sieciowe

Samsung Q70T ma jedno wejście HDMI i jedno wyjście (uzupełnione systemem eARC), jest też wejście optyczne. Dla komunikacji z telewizorem przygotowano system transmisji bezprzewodowej Bluetooth (tylko sygnały stereo) zamiast np. HDMI (ale pod warunkiem, że telewizor jest Samsunga).

Jest też asystent głosowy Alexa (wymagana zewnętrzna przystawka z mikrofonem). Wchodzimy w sieć Wi-Fi (strumieniowanie Spotify Connect i DLNA) i Bluetooth, jest również firmowa aplikacja mobilna. Można rozważyć podłączenie opcjonalnych, tylnych głośników efektowych (bezprzewodowych).

Samsung Q70T - system Q Symphony

Firmowy system Q Symphony pozwoli zsynchronizować Samsunga Q70T z głośnikami telewizora (akustycznie sprawa dość skomplikowana), jest też inteligentny układ "adaptacyjny" analizujący na bieżąco sygnał i dopasowujący do niego parametry brzmienia - w tym tryby przestrzenne czy np. ekspozycję dialogów. Wobec takich opcji i nowoczesnych rozwiązań zastanawia jednak brak systemu automatycznej kalibracji.

Gniazda przyłączeniowe podzielono na dwie sekcje umieszczone w szczelinach z tyłu obudowy. Najważniejsze będzie HDMI (z dodatkiem eARC), Q70T może się też komunikować z wybranymi modelami telewizorów (Samsunga) bezprzewodowo.
Gniazda przyłączeniowe podzielono na dwie sekcje umieszczone w szczelinach z tyłu obudowy. Najważniejsze będzie HDMI (z dodatkiem eARC), Q70T może się też komunikować z wybranymi modelami telewizorów (Samsunga) bezprzewodowo.

Samsung HW-Q70T - odsłuch

Test każdego soundbara zaczynałem w konfiguracji fabrycznej. Nie inaczej było i tym razem, chociaż Q70T dotarł do mnie już po innym teście. I nawet napawało mnie to jakimś optymizmem, bo zapowiadało się, że część roboty (z dopieszczaniem ustawień, a jest ich sporo) będę miał z głowy.

Szybko jednak okazało się, że "coś" w tym brzmieniu było zdecydowanie nie tak. Bas grzmiał i łupał przekraczając każdą, nawet kinodomową granicę rozsądku.

Na szczęście nie było to ustawienie fabryczne... Udało się je szybko przywrócić – ktoś przede mną przesunął dwa suwaki najniższych częstotliwości w skrajne, maksymalne pozycje. Sabotaż, sado czy maso?

Subwoofer to smukła konstrukcja z głośnikiem na bocznej ściance, co oznacza zwykle większą swobodę ustawień w pomieszczeniu.
Subwoofer to smukła konstrukcja z głośnikiem na bocznej ściance, co oznacza zwykle większą swobodę ustawień w pomieszczeniu.

Neutralna konfiguracja sprawdzi się w większości materiałów i sytuacji, należy od niej zacząć i o niej pamiętać. Jedną z największych zalet Q70T jest szerokość sceny przed słuchaczem, zarówno w muzyce, jak i w kinie. To korzyść wynikająca bezpośrednio ze znacznej szerokości listwy i sposobu ulokowania przetworników kanałów lewego i prawego.

Brzmienie Samsunga Q70T jest przy tym dobrze zorganizowane, zwarte i energetyczne, co osiągnięto bez eksponowania góry pasma. Być może nawet postąpiono tu nieco zbyt asekuracyjnie, bo więcej otwartości i "powietrza" by nie zaszkodziło, ale do pewnego stopnia można to skorygować w panelu regulacyjnym.

Średnica jest dość twarda, wokale nieco odchudzone, ale o klarowność dialogów zadba tryb automatyczny Adaptive, który mocno podkreśla środkowy plan.

Pod przyciskami kryje się dodatkowe menu i wiele nieoczywistych funkcji
Pod przyciskami kryje się dodatkowe menu i wiele nieoczywistych funkcji.

Samsung Q70T nie gra za jasno, a jednak emocjami płynącymi z seansu filmowego będzie się można nasycić. Bas (w ustawieniu fabrycznym) jest proporcjonalny, dobrze zintegrowany, zwięzły i całkiem dokładny, nie ciągnie się; dla dodania "masy" można go trochę podregulować, chociaż na pewno nie tak, jak było to na otwarciu mojego testu (i zamknięciu czyjegoś).

Tryb dźwięku przestrzennego jest bardzo efektowny, przygotowany tak, aby nie było najmniejszych wątpliwości, w jakim ustawieniu pracujemy, i że Samsung jest w tej mierze najbardziej hojny.

Scena jest bardzo duża, zaskakuje wycieczkami pozornych źródeł w rejony dalekie od samego urządzenia, i dobra zabawa jest gwarantowana nie tylko w centralnym miejscu odsłuchowym. To soundbar i dźwięk dla całej rodziny.

Specyfikacja techniczna

SAMSUNG HW-Q70T
Subwoofer Tak
Konfiguracja 3.1.2
Wejścia/wyjścia HDMI 1/1
Wejścia cyfrowe Optyczne
Wejścia analogowe Nie
Dekodery surround Dolby Atmos, DTS:X, Dolby Digital, DTS
Asystent głosowy Alexa
Aplikacja sterująca Tak
Funkcje strumieniowe DLNA
Komunikacja Wi-Fi, BT
Pilot Tak
Wymiary listwy (S x W x G) [cm] 98 x 12 x 6
Wymiary subwoofera (S x W x G) [cm] 21 x 35 x 30
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
SAMSUNG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu