YAMAHA
NS-SW700

Subwoofery znajdujemy przede wszystkim w ofertach firm głośnikowych (pierwszych siedem modeli w tym teście), także u kilku producentów specjalistycznych (kolejne dwa), a ostatnim przykładem jest subwoofer marki doskonale znanej, ale reprezentującej jeszcze inny, znacznie szerszy profil.

Nasza ocena

Wykonanie
Trapezoidalny kształt i lakier fortepianowy tworzą urządzenie niebanalne i trudne do ukrycia, chociaż sam głośnik bardzo trudno zobaczyć.
Laboratorium
Panel regulatorów łatwo dostępny - przeniesiony na górną ściankę, z tyłu wejścia i wyjścia w dużym wyborze. Dwie charakterystyki – Movie i Music – pozwalają szybko "coś zmienić", nie ruszając podstawowych nastawów.
Brzmienie
Dolna częstotliwość graniczna osiągalna przy 30 Hz, poziom maksymalny wyższy od przeciętnego - 114 dB, rozciągnię-Głośnik promieniuje cie charakterystyki zmieniane w dużym zakresie.
Artykuł pochodzi z Audio

Yamaha nie zajmuje się tylko subwooferami. Nie jest też wyspecjalizowana w szerzej pojętym zakresie zespołów głośnikowych, lecz produkuje pełną gamę elektroniki-elektroakustyki, jaka służy nam w systemach audio, stereofonicznych i wielokanałowych.

Wcale nie wszyscy, nawet najpoważniejsi japońscy producenci, mają asortyment tak dobrze ugruntowany w zakresie kolumn głośnikowych - najczęściej przemycają je tylko wraz z miniwieżami i w kompletach kina domowego, co w oczywisty sposób limituje ich jakość.

Więcej ambicji i odwagi wykazuje na tym polu Yamaha, oferując regularne zespoły głośnikowe i niezależne subwoofery, a najlepszym dowodem fachowości, z jaką do tego podchodzi, są nagrody EISA w ostatnich latach, za zespoły głośnikowe (Soavo 1) dwa lata temu i za subwoofer rok temu… właśnie za subwoofer Yamaha NS-SW700.

Testowanie urządzeń wcześniej nagrodzonych przez EISA przez pismo należące do tego stowarzyszenia może być proste, łatwe i przyjemne, o ile pójdziemy tropem nagrody i napiszemy laurkę, ale może też mieć nieprzyjemne skutki, jeżeli jakiekolwiek krytyczne uwagi zostaną źle zinterpretowane - albo jako złośliwość, albo podważanie werdyktu, czy wręcz jako zachowanie niedozwolone dla członka EISA… To wszystko, jako się rzekło, interpretacje złe, a my wcale nie przystępujemy do testu Yamaha NS-SW700 z niecnymi zamiarami.

Yamaha NS SW-700 - zekranowany

Urządzenie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na pochodzenie - to w końcu jedyny Japończyk w tym teście - ale i na pierwszy rzut oka. Wreszcie zamiast prostopadłościennej skrzynki mamy bryłę geometrycznie ciekawszą, choć z pewnością intencją projektanta nie było jej ukrycie, lecz wyeksponowanie. Duże powierzchnie błyszczące lakierem fortepianowym wyglądają efektownie - czy atrakcyjnie, każdy oceni na własny rachunek, ale przy obecnej modzie to z pewnością atut. 

Yamaha NS-SW700 może stanąć obok podobnie błyszczącego telewizora również dlatego, że jego głośnik jest ekranowany magnetycznie… co ja plotę, przecież plazmy ani LCD nie wymagają takiego zabezpieczenia - więc po co Yamaha NS-SW700 został zekranowany?

Oryginalność konstrukcji potęguje jeszcze jej dolna część, w której znajduje się cokół z łukowatymi oknami - tędy wydostaje się na zewnątrz promieniowanie z głośnika, oczywiście 10-calowego, zainstalowanego w dolnej ściance.

Na jednej ze ścian bocznych znajduje się otwór bas-refleksu, na ściance tylnej - uznanej za tylną tylko ze względu na umieszczenie na niej wzmacniacza - znajduje się… no właśnie, wzmacniacz z zestawem przyłączy, ale już nie regulatorów - te przeniesiono na ściankę górną i zebrano na małym paneliku. Pomysł praktyczny, bo ułatwiający dostęp do funkcji (tym bardziej że w subwooferze Yamahy jest ich o jedną więcej), a w tym przypadku nie psuje wyglądu.

B.A.S.S

W owym zestawie regulacji, wokół diody sygnalizującej włączenie mamy dwa pokrętła - wzmocnienia i górnej częstotliwości granicznej, oraz dwa przyciski - włącznika stand-by/on i przełącznika charakterystyk movie/music. Ten prosty dwupozycyjny układ nazwano sugestywnie B.A.S.S. - Bass Action Selector System. Jak działa, sprawdzimy w laboratorium.

Główny włącznik sieciowy znajduje się z tyłu, jest tam też przełącznik czułości dla trybu auto - eksperymentalnie ustawiamy taką pozycję, aby subwoofer włączał się po podaniu sygnału, a nie pod wpływem zakłóceń. Dobre wrażenie psuje trochę kabel sieciowy, który jest cienki i wychodzi wprost z tylnej płyty.

Zestaw gniazd przyłączeniowych w subwooferze Yamaha NS-SW700 zawiera cały komplet wysokopoziomowy (głośnikowy) - po dwie pary wejść i wyjść, z tym że wyjścia są podłączone bezpośrednio do wejść i w związku z tym mają tylko w pewnych sytuacjach ułatwić podłączenie kolumn głównych - dostarczony do nich sygnał będzie taki sam, jaki pojawia się na wyjściach zewnętrznego wzmacniacza systemu.

W standardzie niskopoziomowym (RCA) przygotowano tylko wejścia, ale jest ich wyjątkowo dużo - dwie pary: jedna do podłączenia sygnału stereofonicznego, który ma być w subwooferze filtrowany, druga dla dwóch niezależnych sygnałów LFE.

Cokół, czyli podstawy akustyczne

Wróćmy do akustycznych podstaw, czyli do cokołu. Widoczny z zewnątrz kształt okien nie jest tylko pomysłem wzorniczym, ale konsekwencją wielkiego profilu, jaki ukryto głębiej - duży "sopel", zamieniający się w środku w cokół, zbliża się do centrum membrany, tworząc dla wytwarzanego przez nią ciśnienia drogę właśnie ku oknom; ma to wyeliminować odbicia fal i turbulencje oraz zapewnić równomierne rozchodzenie się basu we wszystkich kierunkach.

Tu rzecz nazwano uczenie QD-Bass - Quatre Dispersion Bass. Kolejną technologią jest układ "aktywnego serwa" (YST - Yamaha Active Servo Technology). Pozwala on utrzymywać stałą wartość prądu zasilającego głośnik, niezależnie od zmian jego impedancji w funkcji częstotliwości.

Zalecenia producenta co do ustawienia subwoofera są po części zrozumiałe, po części zaskakujące; w przypadku pracy jednego subwoofera, najlepiej ustawić go blisko bocznej ściany, na linii głośników głównych, ewentualnie trochę za nimi, bliżej rogu pomieszczenia; w przypadku pracy dwóch - drugi ustawić podobnie, po drugiej stronie pokoju. Jednak w sytuacji, gdy miejsce odsłuchowe znajduje się na środku pokoju, słyszany tam bas może być słaby - na skutek powstających w pomieszczeniu fal stojących, które w środku pokoju wytwarzają najniższe ciśnienie.

Na taką sytuację Yamaha ma dziwną radę - należy przekręcić subwoofer… Tak, jakby promieniował kierunkowo i powstające dalej od- bicia można było regulować i skierować w inną stronę. Tymczasem najniższe częstotliwości emitowane są wszechkierunkowo (tym bardziej że zastosowanie przez Yamahę specjalnego cokołu miało temu służyć, chociaż nie wierzę, że tylko dzięki temu są promieniowane wszechkierunkowo ani w to, że w czterech kierunkach).

Samym kręceniem subwoofera niewiele zdziałamy - trzeba go przesunąć w inne miejsce, aby zmienić odległości od poszczególnych ścian, chociaż dominujących modów pomieszczenia i tak w ten sposób nie usuniemy. A wskazówka uniwersalna jest taka, że jak się chce słyszeć dobry, mocny bas, to nie należy się instalować z miejscem odsłuchowym na środku pokoju.

Andrzej Kisiel

Specyfikacja techniczna

YAMAHA NS-SW700
Poziom max. (dB) 114
Dolna częstotliwość graniczna 30
Górna częstotliwość graniczna 60-140
Wymiary 44,5 x 40,5 x 40,5
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Yamaha NS-SW700

Wyglądający nietypowo, uzbrojony w specjalny cokół i "aktywne serwo", układ akustyczny subwoofera Yamahy zachowuje się mniej więcej tak, jak każdy bas-refleks. Na charakterystyce głośnika (rys.1) widać wyraźne odciążenie przy częstotliwości rezonansowej obudowy - tutaj dostrojonej dość wysoko, do 42 Hz; charakterystyka ciśnienia z otworu ma właśnie w tym miejscu swoje maksimum, ale cały jej kształt jest inny niż zwykle - z "kolanem" przy 100 Hz, które może być wynikiem właściwości układu głośnik - układ rezonansowy (z głośnikiem o wysokiej dobroci w relatywnie niewielkiej obudowie) i niewielkim nachyleniem zbocza w zakresie najniższych częstotliwości. W większości subwooferów układy filtrów subsonicznych ograniczają pasmo, aby nie przeciążyć głośnika, tym samym zwiększając nachylenie zbocza; w NS-SW700, podobnie jak w T1 REL-a, takiego zabiegu nie przeprowadzono.

Rys. 2. pokazuje trzy charakterystyki wypadkowe: wyznaczoną na poprzednim rysunku - przy regulatorze częstotliwości granicznej ustawionym w górnej skrajnej pozycji w trybie "Movie", przy regulatorze w tej samej pozycji, ale w trybie "Music", i ponownie w trybie "Music", ale przy najniższym filtrowaniu. Ustawienie regulatora w prawej skrajnej pozycji daje nie tylko wysoką górną częstotliwość graniczną, w okolicach deklarowanych 140 Hz, ale też podbicie zakresu 100 Hz - wyraźne zwłaszcza w trybie Movie; w trybie Music charakterystyka nie zmienia się dramatycznie, lecz lepiej się wyrównuje, obniżając nieco poziom przy 100 Hz i zwiększając o 2-3 dB poniżej 40 Hz; dolna częstotliwość graniczna względem maksymalnego poziomu charakterystyki (wciąż przy 100 Hz) wynosi wówczas 33 Hz.

Najlepszym sposobem na przeniesienie dolnej częstotliwości granicznej ku jeszcze niższym częstotliwościom jest ustawienie jak najniższej górnej częstotliwości granicznej - wówczas likwidujemy wzmocnienie wokół 100 Hz, zachowujemy łagodny wierzchołek przy 40 Hz i mamy spadek -6 dB na dolnym zboczu przy 30 Hz, a na łagodnym aż do 100 Hz górnym zboczu - w okolicach 60 Hz, a więc optymalnie dla większości konfiguracji z dobrymi kolumnami przednimi.

Maksymalne ciśnienie to wysokie 114 dB - jeden z najlepszych wyników w tym teście. Moc wbudowanego wzmacniacza to 300 W, uczciwie określone przy aż 10% THD+N, ale w zakresie najniższych tonów ucho jest znacznie bardziej tolerancyjne na zniekształcenia i takie podejście do sprawy jest usprawiedliwione. Wyglądający kosmicznie, lecz sprawny i uniwersalny subwoofer, którego supertechnologie wcale nie przeszkodziły w uzyskaniu dobrych parametrów.

Może Cię zainteresować
YAMAHA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu