Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
SONY
DAV-IS10

Sony, wśród wielu kierunków swojego rozwoju, upodobało sobie również miniaturyzację niektórych komponentów kina domowego. Na razie nie próbuje się rewolucyjnie zmniejszać subwoofera (przynajmniej nie w tym systemie), jednostka centralna również jest w miarę normalna, ale za to głośniki satelitarne...

Nasza ocena

Wykonanie
Ogromny subwoofer, umiarkowana jednostka centralna, mikroskopijne satelity. Wykonanie perfekcyjne.
Laboratorium
Funkcji tu niewiele, więc obsługa jest bardzo prosta. Zestaw, dekoderów, przyłączy i czytanych formatów całkowicie wystarczy przeciętnemu użytkownikowi.
Brzmienie
Całkiem sprawny dźwięk, z solidnym środkiem i zgrabnym basem.
Artykuł pochodzi z Audio

Na internetowych forach zyskały już miano 'pchełek', i rzeczywiście zasługują na taką nazwę, bo jak żyję, takich knypsów jeszcze nie widziałem. System Sony DAV-IS10 pochodzi z serii ES co wskazuje na spore ambicje, więc zmniejszenie wymiarów nie jest tu dyktowane przez oszczędność materiałów, ale przez zaawansowanie technologiczne.

Sony DAV-IS10 - urządzenie centralne

Urządzonko centralne jest prostopadłościenną kostką pokrytą od stóp do głów (o ile tak można powiedzieć) czarnym lakierem - lub barwioną na czarno pleksi. Na przednim panelu znajduje się wyświetlacz, szczelina na płytę oraz dwa mechaniczne przyciski - włącznik oraz wyjmowanie krążka.

 

Klawisze do obsługi napędu są już na górze kostki, właściwie nie są to klawisze, lecz podświetlane znaki, których naciskanie wywołuje żądane reakcje. Podstawowym podłączeniem z tyłu jest wielopinowy port dla subwoofera, w którym kryje się również zasilacz systemu.

Wyjścia wizyjne to HDMI, komponent i kompozyt. Złącze cyfrowe daje na wyjściu maksymalną rozdzielczość 1080i. Są dwa wejścia cyfrowe audio (obydwa standardy), a także analogowe wejście stereofoniczne na RCA. Jest również DM Port do podłączenia zewnętrznego przenośnego odtwarzacza oraz gniazdo do mikrofonu automatycznej kalibracji.

Sony DAV-IS10 - subwoofer

Subwoofer, jak wspomniano, łączy się jednym kablem z jednostką centralną, a specjalnymi wyjściami (charakterystycznymi dla Sony) wyprowadza się kable na maleńkie głośniki.

W module basowym znajdują się dwa przetworniki - 12-cm, ulokowany na górze, oraz 16-cm, promieniujący w podłogę oraz na boki i do przodu przez specjalne szczeliny - być może jest to membrana bierna.

Górny panel polakierowano, pozostałe ścianki oklejono winylem. W każdej z satelitarnych miniaturek znajduje się 35-mm papierowy przetwornik, ukryty pod gustowną czarną siateczką.

Obudowy pchełek są metalowe. Mogą stać samodzielnie, możliwe jest również ich zawieszenie na delikatnych uchwytach ściennych - pomysł znakomity. Dla formalności - zestaw pracuje w konfiguracji 5.1, czyli maleństw jest pięć.

Pod względem kompatybilności formatów system został całkiem dobrze przygotowany: DVD-V, CD, Video CD, MP3, MPEG, DivX, DVD-R/RW i DVD+R/RW.

Dekodery występują w charakterystycznym dla tej kategorii produktów komplecie -DD, DTS i DPLII. W menu trudno dostrzec jakieś fajerwerki czy też braki. Może się tylko nie podobać grafika. Sterownik, prosty i plastikowy, jest funkcjonalny i poręczny.

Odsłuch/Obraz

Jeśli do szczeliny urządzenia nie zawędruje płyta nazbyt audiofilska, to usłyszymy i niskie, i średnie, i wysokie tony. Czego więcej chcieć do szczęścia? Toż to cud, że te piłeczki grają w ogóle.

Góra pasma nie błyszczy, nie jest specjalnie wyrazista, ale jest. średnica swoją analitycznością też tchu nie zapiera, ale łatwo pozwala odczytać pierwszy plan.

A bas może się podobać nawet z dwóch powodów. Po pierwsze nie snuje się, po drugie nie narzuca. Co w kontekście miniaturyzacji satelitów również zasługuje na pochwałę, zespolenie dźwięku jest całkiem dobre.

Po serii próbek z płyt CD (odtwarzanych wielokanałowo, bo inaczej się nie da) przystąpiłem do oglądania filmów. Postacie na pierwszych planach są zarysowane zdecydowanie, wcale nadmiernie nie zmniejszane - podobnie jak w innych, normalniejszych zestawach.

Nawet odsunięcie w kąt ogromniastego subwoofera nie pogorszyło wyrazistości różnych morderców i zwyrodnialców, których czyny zdecydowałem się właśnie odświeżyć w swej pamięci. W zasadniczych sekwencjach system jest też dostatecznie przestrzenny i wyrazisty. Dynamika okazuje się już ograniczona.

Filmy puszczone przez HDMI i 1080i odtwarzane były bardzo ostro, z podkreśleniem niebieskiego. Czarny nie był najlepszy, kontrast był więc przeciętny.

Specyfikacja techniczna

SONY DAV-IS10
Obraz Ostry, wyraźny, ale słaba czerń obniża kontrast.
Skład systemu ADVD, S, SA
Dekodery surround DD, DTS, DPLII
Obsługiwane formaty DVD-V, DVD-R/RW, CD, MP3, DIVX
Wyjścia wideo HDMI/kompon.
Wyjściowa rozdzielczość 1080i
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
SONY testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu