SONY DAV-IS10

SONY
DAV-IS10

Zestawy kina domowego

Sony, wśród wielu kierunków swojego rozwoju, upodobało sobie również miniaturyzację niektórych komponentów kina domowego. Na razie nie próbuje się rewolucyjnie zmniejszać subwoofera (przynajmniej nie w tym systemie), jednostka centralna również jest w miarę normalna, ale za to głośniki satelitarne...

Na internetowych forach zyskały już miano 'pchełek', i rzeczywiście zasługują na taką nazwę, bo jak żyję, takich knypsów jeszcze nie widziałem. System DAV-IS10 pochodzi z serii ES co wskazuje na spore ambicje, więc zmniejszenie wymiarów nie jest tu dyktowane przez oszczędność materiałów, ale przez zaawansowanie technologiczne.

Urządzonko centralne jest prostopadłościenną kostką pokrytą od stóp do głów (o ile tak można powiedzieć) czarnym lakierem - lub barwioną na czarno pleksi. Na przednim panelu znajduje się wyświetlacz, szczelina na płytę oraz dwa mechaniczne przyciski - włącznik oraz wyjmowanie krążka.

Klawisze do obsługi napędu są już na górze kostki, właściwie nie są to klawisze, lecz podświetlane znaki, których naciskanie wywołuje żądane reakcje. Podstawowym podłączeniem z tyłu jest wielopinowy port dla subwoofera, w którym kryje się również zasilacz systemu.

Wyjścia wizyjne to HDMI, komponent i kompozyt. Złącze cyfrowe daje na wyjściu maksymalną rozdzielczość 1080i. Są dwa wejścia cyfrowe audio (obydwa standardy), a także analogowe wejście stereofoniczne na RCA. Jest również DM Port do podłączenia zewnętrznego przenośnego odtwarzacza oraz gniazdo do mikrofonu automatycznej kalibracji.

Subwoofer, jak wspomniano, łączy się jednym kablem z jednostką centralną, a specjalnymi wyjściami (charakterystycznymi dla Sony) wyprowadza się kable na maleńkie głośniki. W module basowym znajdują się dwa przetworniki - 12-cm, ulokowany na górze, oraz 16-cm, promieniujący w podłogę oraz na boki i do przodu przez specjalne szczeliny -być może jest to membrana bierna.

Górny panel polakierowano, pozostałe ścianki oklejono winylem. W każdej z satelitarnych miniaturek znajduje się 35-mm papierowy przetwornik, ukryty pod gustowną czarną siateczką. Obudowy pchełek są metalowe. Mogą stać samodzielnie, możliwe jest również ich zawieszenie na delikatnych uchwytach ściennych - pomysł znakomity. Dla formalności - zestaw pracuje w konfiguracji 5.1, czyli maleństw jest pięć.

Pod względem kompatybilności formatów system został całkiem dobrze przygotowany: DVD-V, CD, Video CD, MP3, MPEG, DivX, DVD-R/RW i DVD+R/RW. Dekodery występują w charakterystycznym dla tej kategorii produktów komplecie -DD, DTS i DPLII. W menu trudno dostrzec jakieś fajerwerki czy też braki. Może się tylko nie podobać grafika. Sterownik, prosty i plastikowy, jest funkcjonalny i poręczny.

Odsłuch/Obraz

Jeśli do szczeliny urządzenia nie zawędruje płyta nazbyt audiofilska, to usłyszymy i niskie, i średnie, i wysokie tony. Czego więcej chcieć do szczęścia? Toż to cud, że te piłeczki grają w ogóle. Góra pasma nie błyszczy, nie jest specjalnie wyrazista, ale jest. średnica swoją analitycznością też tchu nie zapiera, ale łatwo pozwala odczytać pierwszy plan.

A bas może się podobać nawet z dwóch powodów. Po pierwsze nie snuje się, po drugie nie narzuca. Co w kontekście miniaturyzacji satelitów również zasługuje na pochwałę, zespolenie dźwięku jest całkiem dobre. Po serii próbek z płyt CD (odtwarzanych wielokanałowo, bo inaczej się nie da) przystąpiłem do oglądania filmów. Postacie na pierwszych planach są zarysowane zdecydowanie, wcale nadmiernie nie zmniejszane - podobnie jak w innych, normalniejszych zestawach.

Nawet odsunięcie w kąt ogromniastego subwoofera nie pogorszyło wyrazistości różnych morderców i zwyrodnialców, których czyny zdecydowałem się właśnie odświeżyć w swej pamięci. W zasadniczych sekwencjach system jest też dostatecznie przestrzenny i wyrazisty. Dynamika okazuje się już ograniczona.

Filmy puszczone przez HDMI i 1080i odtwarzane były bardzo ostro, z podkreśleniem niebieskiego. Czarny nie był najlepszy, kontrast był więc przeciętny.

Parametry

SONY DAV-IS10

 • Obraz Ostry, wyraźny, ale słaba czerń obniża kontrast.
 • Produkowany Tak
 • Skład systemu ADVD, S, SA
 • Dekodery surround DD, DTS, DPLII
 • Obsługiwane formaty DVD-V, DVD-R/RW, CD, MP3, DIVX
 • Wyjścia wideo HDMI/kompon.
 • Wyjściowa rozdzielczość 1080i

Podstawowe dane

 • 3 000 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Ogromny subwoofer, umiarkowana jednostka centralna, mikroskopijne satelity. Wykonanie perfekcyjne.
 • Laboratorium: Funkcji tu niewiele, więc obsługa jest bardzo prosta. Zestaw, dekoderów, przyłączy i czytanych formatów całkowicie wystarczy przeciętnemu użytkownikowi.
 • Brzmienie: Całkiem sprawny dźwięk, z solidnym środkiem i zgrabnym basem.
HARMAN/KARDON BDS 480

HARMAN/KARDON
BDS 480

Cena: 5 500 zł

KEF V300

KEF
V300

Cena: 3 400 zł

PHILIPS Fidelio E5

PHILIPS
Fidelio E5

Cena: 3 180 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

DALI
Rubicon LCR + Sub P-10 DSS

DALI Rubicon LCR + Sub P-10 DSS

Firma Dali również przygotowała na rok 2014 całą nową serię zespołów głośnikowych. Jej nazwa też jest zupełnie nowa - Ru...