LG
HT522TH

Oprócz wolnostojących zespołów głośnikowych oraz subwoofera, system obejmuje dość zwyczajną, 'pudełkowatą' jednostkę centralną. W dzisiejszych czasach, gdy wszystko musi być udziwnione i oryginalne, to nie lada rarytas. Kieszeń, wyświetlacz, grupa klawiszy - front podzielono na klasyczne sekcje. Pod maleńką klapką znalazło się złącze USB oraz miniaturowe wejście audio. USB pozwoli na obejrzenie zdjęć z przenośnej pamięci, wejście mini-jack na posłuchanie ulubionej muzyki z odtwarzacza mp3.

Cena
1 600 zł
Dystrybutor
LG Electronics Polska
Nasza ocena
Wykonanie
Tradycyjna jednostka centralna, efektowne głośniki, wykonanie bardzo przyzwoite. W tej cenie zaskakująco dużo i ładnie.
Laboratorium
Standardowe możliwości podłączeniowe, proste i czytelne menu.
Brzmienie
Masywne i zmiękczone przez obszerny bas.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Tylny panel ujawnia, że wewnątrz jednostki centralnej są również dekodery i wszystkie wzmacniacze - świadczą o tym zaciski głośnikowe (sprężynkowe), z których jedna para przeznaczona jest dla subwoofera. Uniwersalne wyjścia są dwa - HDMI i SCART, czyli Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. Oprócz tego dostajemy dwa wyjścia monitorowe, komponentowe oraz kompozytowe. Dla audio znajdujemy tylko dwa wejścia, analogowe na RCA oraz cyfrowe na złączu światłowodowym.

Menu ma pięć zakładek, bez funkcji niezwykłych. Kalibracja głośników przebiega w sposób standardowy, ustawieniom wizyjnych aspektów również nic nie brakuje.

Na wyjściach HDMI i komponent może pojawiać się sygnał o rozdzielczości 1080i, pozostałe podłączenia (kompozyt i SCART) są w stanie zaoferować standardową dla płyty DVD rozdzielczość 576i. Urządzenie potrafi więc odtworzyć: DVD-V, CD, VCD, CD-R/RW, JPEG, DivX i WMA. Dekodery również są podstawowe: DD, DTS i DPLII.

Pilot urządzenia jest bardzo wygodny, choć niezbyt piękny. Takie połączenie cech często obserwuje się wśród urządzeń i systemów LG.

Głośniki są wolnostojące, cokolwiek ma to oznaczać w tej kategorii sprzętowej. Zbudowano je w formie wąskich, zgrabnych słupków, osadzonych na okrągłych podstawach. Podstawy te nie wydają się zbyt masywne, ale również reszta konstrukcji głośnikowej nie jest zbyt ciężka, więc stabilność jest przyzwoita. Około 80% przedniego panelu każdego z zespołów głośnikowych przykrywa maskownica z tkaniny, dolna część oraz podstawki pokryte są czarnym, błyszczącym lakierem.

Maskownicy nie można zdjąć, trudno więc sprawdzić, ile i jakie przetworniki zastosowano; producent podaje, że konstrukcje są 2-drożne, z trzema przetwornikami. Taki sam zestaw ulokowano w zespole centralnym, który jest znacznie mniejszy, bo przeznaczony do ustawienia w pozycji poziomej, np. na jednostce centralnej lub telewizorze.

O wielkości przetwornika producent milczy również, gdy chodzi o subwoofer, wiemy tylko, że umieszczono go pod maskownicą na bocznej ściance obudowy.

Czytaj również test LG BH9520T

Odsłuch/obraz

 

System LG HT522TH kreuje brzmieniową moc przekazu, dużą skalę dźwięku - oczywiście na miarę swojej klasy. Zostało to więc okupione ograniczeniem analityczności, przestrzenności oraz dynamiki w wymiarze szybkości zmian. LG szafuje basem, czym potęguje brzmienie, a mniej przejmuje się innymi zakresami i niesionymi tam informacjami.

Niskie tony są wszędobylskie, wciąż nam towarzyszą. O ile tego nie polubimy, można poświęcić nieco czasu by przytemperować zapędy subwoofera, skrajnym rozwiązaniem może być nawet jego wyłączenie - przynajmniej raz na jakiś czas...

Brzmienie samych głośników satelitarnych nie powala cechami audiofilskimi, jest jednak w miarę rzetelne i wolne od dokuczliwych naleciałości. Średnica jest spokojna, podobnie jak góra pasma, ukazująca tylko minimalną dawkę metaliczności. Przestrzenność dookólna nie jest płynna, słychać trochę mało zręczne przerzucanie dźwięku pomiędzy głośnikami, lepszą spójność udaje się jednak zachować przynajmniej na przednim planie.

Obraz, podobnie jak dźwięk, jest raczej łagodny, pastelowy, bogaty w głębokie i miękkie odcienie. Czytelność przedniego planu jest dobra, ale szczegóły nie są wydobywane ze szczególną pasją. Oglądanie z pewnością nie zmęczy nawet przez pół nocy, ale nie zafascynuje wyrafinowaniem sugerowanym przez teoretyczną rozdzielczość systemu.

Parametry
LG HT522TH
Obraz Łagodny, pastelowy.
Produkowany Tak
Skład systemu ADVD, SW, SA
Dekodery surround DD, DTS, DPLII
Obsługiwane formaty DVD-V, DVD-R/RW, CD, MP3, DIVX
Wyjścia wideo HDMI/kompon.
Wyjściowa rozdzielczość 1080i
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LG testy
Rubicon LCR + Sub P-10 DSS
DALI
Rubicon LCR + Sub P-10 DSS
Zestawy kina domowego

Firma Dali również przygotowała na rok 2014 całą nową serię zespołów głośnikowych. Jej nazwa też jest zupełnie nowa - Rubicon. Linia tych produktów nie powiększa jednak oferty Dali - i tak już bardzo bogatej, liczącej chyba z dziesięć serii - lecz wchodzi na miejsce serii Mentor. Czas szybko leci... Dopiero co poznawaliśmy Mentory, ale wystarczy sprawdzić, że od ich pierwszego testu na łamach "Audio" Dali RUBICON minęło 7 lat... Faktycznie, przyszła pora na zmiany.

BDS 480
HARMAN/KARDON
BDS 480
Zestawy kina domowego

Poprzednik przedstawianego modelu, czyli BDS 477, stał u mnie od zeszłorocznych wakacji i nie doczekał się testu. "Panie Nowak, czemu do ciężkiej cholery przez tyle czasu ten test nie został napisany?" - nawet jeżeli takie pytanie głośno nie padło, to wisiało w powietrzu. Odpowiadam: Przez kilka miesięcy nie udało się znaleźć dla BDS 477 rywala - systemu o podobnych funkcjach, jakości i cenie. Tak doczekaliśmy chwili, gdy BDS 477 został wycofany, a na jego miejsce wszedł BDS 480.

V300
KEF
V300
Zestawy kina domowego

KEF niemal co roku zgarnia za coś nagrodę EISA. Głośniki Serii T, które znajdują się w testowanym systemie, również taką otrzymały, i to już dwa lata temu. Nowością jest pojawienie się tych konstrukcji w osobnej podkategorii określanej przez firmę jako "dźwięk telewizyjny" - nie kinowy, a właśnie telewizyjny. W serii V znajdziemy: system płaskich głośników ze wzmacniaczem, czyli właśnie testowany system V300, oraz soundbary V720W i V700.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu