SAMSUNG
HT-XQ120

Nie ma co owijać w bawełnę - system Samsunga jest ciężki i skomplikowany. Jest także drogi, ale właśnie widać, że za tę cenę pojawia się produkt zacny i solidny.

Nasza ocena

Wykonanie
Starannie zaprojektowany i wykonany, kompletny system. Wszystkie elementy robią bardzo dobre wrażenie, zarówno od strony technicznej, jak i wzorniczej.
Laboratorium
Kiedy już znajdzie się miejsce dla wszystkich elementów, obsługa będzie łatwa, prosta i przyjemna. Odczyt szerokiej gamy standardów, w tym DVD-A i SACD, podstawowe dekodery i nowoczesne przyłącza wizyjne.
Brzmienie
Otwarte i jasne. Czytelny i dobrze zintegrowany bas, rozbudowane i radosne wysokie tony. Bardzo dobra przestrzenność.
Artykuł pochodzi z Audio

Głośniki przednie i tylne są pokaźnych rozmiarów, osadza się je na wolnostojących podstawach, do których z kolei mocowane są masywne postumenty. Choć więc każda z czterech zmontowanych w ten sposób kolumn osiąga wysokość aż 130 cm, to nie musimy obawiać się o jej stabilność. Głośnik centralny, chociaż nieco inny, jest także dopasowany wzorniczo i jakościowo.

Samsung HT-XQ120 - przyłącza

Jednostka centralna (a w zasadzie odtwarzacz DVD) osadzona jest na podstawce nawet wyższej niż zestawy głośnikowe - po zamontowaniu wszystkich elementów staje się piątym wolnostojących elementem.

Odtwarzacz łączymy z subwooferem jednym grubym kablem, zakończonym specjalną wtyczką. Tam ukryto dekodery oraz wzmacniacze. Z subwoofera wychodzimy nie tylko na zespoły głośnikowe, ale również na telewizor, analogowymi standardami komponent i kompozyt.

Dodatkowo jest tu również wejście audio dla zewnętrznego źródła. Jeśli jednak chcemy wykorzystać format HDMI, to musimy połączyć monitor bezpośrednio z jednostką centralną, jest w niej zarówno wejście jak i wyjście. Jest również możliwość przekazywania sygnału do kolumn tylnych techniką bezprzewodową.

Na tylnym panelu jednostki centralnej są jeszcze dwa przyłącza cyfrowe (wejście i wyjście), wyjście słuchawkowe oraz port USB. Przyciski znalazły się z prawej strony panelu urządzenia, podobnie jak szczelina na płytę, za którą kryje się mechanizm wciągający i wysuwający dyski. 

Głośnik niskotonowy ulokowano na prawej stronie subwooferowego pudła, którego front, podobnie jak odtwarzacz, ozdobiono podświetlonym kołem.

Samsung HT-XQ120 - dekodery i obsługa

Urządzenie skaluje sygnał do 1080p i w takiej formie przekazuje go na monitor. Czyta i odtwarza nie tylko popularne DivX, MP3, JPEG ale także SACD i DVD-A. Zestaw dekoderów wielokanałowych jest podstawowy - DD, DTS i DPLII. W komplecie jest mikrofon, potrzebny do automatycznej kalibracji.

Menu nie jest zbyt wyrafinowane, wyszukiwanie plików zdjęciowych czy MP3 jest zadaniem nieco trudniejszym do wykonania niż u konkurencji. Ale niepozorny z wyglądu pilot potrafi nauczyć się kodów telewizorów kilkudziesięciu popularnych marek.

Miłym elementem funkcjonalnym i wzorniczym jest wielki wyświetlacz, na którego matrycy pokazywane są ogromne znaki.

Odsłuch/Obraz

Wielki system, wielki dźwięk. Subwoofer jest mocno bijącym sercem tego systemu. Ale bardzo cieszy, że pomimo swojej dynamiki i mocy, bas nie narzuca się nadmiernie, chociaż informacje niskotonowe są słyszane doskonale.

Bas płynnie łączy się z resztą pasma, efekt 'dziury' pomiędzy subwooferem a satelitami łatwo sprowadzić do minimum nawet wstępnym wyregulowaniem basowego modułu. średnica jest nieco wyciszona, zmiękczona, i pozwala wysokim tonom zdobyć laury najpiękniej grającego podzakresu.

Góra pasma jest bogata, jasna, trochę rozhuśtana, ale bardzo czysta i analityczna. Jest trochę efekciarska, a mimo to nie ma w niej metaliczności, co genialnie ułatwia słuchanie.

Niezależnie od audiofilskiej miary, którą przynajmniej powinniśmy próbować przykładać do tego typu urządzeń, słuchanie zestawu Samsunga było po prostu bardzo przyjemne.

Dreszczyk emocji wywoływała również jakość obrazu. Zasilenie projektora full HD sygnałem HDMI z jednostki centralnej dało rewelacyjne efekty.

Wstyd przyznać, ale hi-endowy odtwarzacz DVD sprzed dwóch lat marki X, za prawie 20 tys. złotych, nie mógł się pochwalić tak czytelnym obrazem o świetnej ostrości i poprawnie (bo nie całkowicie idealnie) zrównoważonych barwach.

Udało się nawet pokazanie czerni i bieli bez sztuczek uwydatniających kontrast. Jedynym mankamentem jest fakt, że jakość obrazu leci na łeb i szyję, gdy zamiast HDMI użyjemy komponentu. Przejście na kompozyt jest już później tylko niewielkim krokiem w dół.

Specyfikacja techniczna

SAMSUNG HT-XQ120
Obraz Bez zarzutu.
Skład systemu ADVD, S, SA
Dekodery surround DD, DTS, DPLII
Obsługiwane formaty DVD-V, DVD-A, SACD, DVD-R/RW, CD, MP3, DIVX
Wyjścia wideo HDMI/kompon.
Wyjściowa rozdzielczość 1080p
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
SAMSUNG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu