HARMAN/KARDON HK 3770

HARMAN/KARDON
HK 3770

Amplitunery stereo

HK 3770 jest jednym z dwóch (obok HK 3700) amplitunerów stereofonicznych, wprowadzonych do sprzedaży w 2014 roku. Wtedy właśnie minęło sześćdziesiąt lat od pojawienia się pierwszego urządzenia tego typu (a więc łączącego wzmacniacz i odbiornik radiowy), o czym Harman Kardon przypomniał i postanowił to uczcić.

Chociaż Harman Kardon HK 3770 jest zasadniczo urządzeniem stereofonicznym, to przy jego projektowaniu posiłkowano się rozwiązaniami, jakie firma wdraża od wielu lat w konstrukcjach wielokanałowych. Niemal oczywisty jest też charakterystyczny dla Harmana styl wzorniczy, z zaokrąglonymi bokami, błyszczącym frontem, wklęsłym (to akurat dość nowy pomysł) pokrętłem wzmocnienia o jasnoniebieskiej, podświetlonej obwódce, i ze skromnym, lecz czytelnym wyświetlaczem. Jest również cały rządek dyskretnych przycisków, niezbyt wygodnych, ale przy zdalnym sterowaniu nie jest to specjalnie ważne.

Urządzenie jest dość niskie (11 cm) i lekkie (ok. 6 kg), podobnie jak nowe amplitunery wielokonałowe tego producenta; to pochodna dość oryginalnego rozwiązania, opartego nie na impulsowych końcówkach mocy (które są konwencjonalne, pracują w klasie A/B), ale na impulsowym zasilaczu, który charakteryzuje się wyższą sprawnością w porównaniu z tradycyjnymi układami liniowymi.

Harman Kardon HK 3770 - złącza

Zamiast złącz wideo, mamy z tyłu dużą liczbę złącz audio, aż pięć wejść liniowych oraz jedno gramofonowe (dla wkładek typu MM), jest też liniowe wyjście związane z pętlą magnetofonową oraz pojedyncze wyjście dla subwoofera (stereo też może zostać w ten sposób "wzmocnione").

Aby nikt nie miał wątpliwości, że mówimy o amplitunerze, jest tutaj duet gniazd antenowych... z innej epoki, chociaż w sąsiedztwie sieciowego portu LAN. Harman Kardon HK 3770 nie ma wprawdzie modułu Wi-Fi i wymaga przewodowej komunikacji sieciowej, jednak uzupełnienie można znaleźć w zintegrowanym układzie Bluetooth.

Na tylnej ściance jest tym razem dość przestrzennie i swobodnie, jednak gniazd i tak nie zabraknie.

Na tylnej ściance jest tym razem dość przestrzennie i swobodnie, jednak gniazd i tak nie zabraknie.

Skoro wewnątrz jest już przetwornik C/A, są też wejścia cyfrowe, jedno współosiowe i dwa optyczne. Na przedniej ściance, pod trudną do otwierania zaślepką, jest jeszcze wyjście słuchawkowe oraz port USB (typ-A) przeznaczony do połączenia sprzętu Apple oraz nośników pamięci z plikami.

Komunikacja z siecią komputerową pozwala na obsługę najpopularniejszego protokołu DLNA, dzięki któremu amplituner połączy się z domowymi serwerami plików i przejmie rolę odtwarzacza sieciowego. Producent to ułatwia, proponując aplikację sterującą dla urządzeń Android i Apple iOS, a połączenie z internetem rozszerza pakiet możliwości o aplikację radia internetowego vTuner.

Harman Kardon HK 3770 - wnętrze

Wnętrze urządzenia, podobnie jak układ elementów z zewnątrz, nawiązuje wprost do amplitunerów wielokanałowych Harmana Kardona. Zasilacz impulsowy nie przyciąga uwagi, radiator jest szeroki, ale dość niski, służy w sumie czterem tranzystorom (po dwa na kanał), chłodzenie wspomaga wentylator, który włącza się dopiero wtedy, gdy temperatura przekracza krytyczną wartość - w praktyce bardzo rzadko. Wszystkie sygnały cyfrowe trafiają do niewielkiej płytki w tylnej części obudowy, przetwornik C/A to Cirrus Logic CS42528, też dobrze znany z urządzeń wielokanałowych, gdyż może on obsługiwać aż osiem kanałów.

Duży radiator chłodzi "zaledwie" dwie końcówki mocy, mimo to w pogotowiu czeka elektryczny wentylator.

Duży radiator chłodzi "zaledwie" dwie końcówki mocy, mimo to w pogotowiu czeka elektryczny wentylator.

Odsłuch

Kulturą brzmienia Harman Kardon HK 3770 mógłby zawstydzić niejeden niskobudżetowy wzmacniacz stereofoniczny; stylem pełnym rozwagi i uprzejmości odróżnia się też od bardziej rozbrykanych konkurentów tego testu. Dźwięk płynący z HK 3770 jest plastyczny, lekki, ale spokojny. Harman nie jest demonem dynamiki i detaliczności, lecz na pewno nikogo nie znudzi, potrafi przekazywać emocje, muzyka w jego wydaniu nie szarpie, ale płynie.

W trochę zmiękczonym przekazie jest przecież spójność i konsekwencja, w pewnym sensie muzyka jest trzymana w pewnych ramach, dostajemy bardzo lekkostrawny, a przy tym wiarygodny obraz, bez nerwowości i śladów ostrości. Harman nie gra porywająco ani ultraprecyzyjnie, co nie byłoby przecież w tym zakresie ceny możliwe, odpuszcza sobie takie zapędy i wysiłki, trzymając się tego, co pewne i bezpieczne - brzmienia, które może się podobać.

Bas jest zaokrąglony w stopniu pozwalającym uznać, że zasadnicza kontrola została zapewniona, a przy tym nie szaleje i nie rządzi, nie podmywa i nie podgrzewa czytelnej średnicy, ładnie się z nią komponuje. Wszystko jest w tym brzmieniu dopasowane - ale na "luz", nie na wcisk. Żadnej twardości, suchości i szorstkości. Harman nawet do słabych nagrań przemyca trochę soczystości, a wszystkie wygładza i uspokaja.

Podświetlone pokrętło regulacji wzmocnienia jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów urządzeń Harmana Kardona.

Podświetlone pokrętło regulacji wzmocnienia jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów urządzeń Harmana Kardona.

- Wej./wyj. analogowe audio: 5x RCA / 1x RCA
- Wej. podręczne: USB
- LAN / Wi-Fi / BT: tak / nie / tak
- USB: 1 x przód
- Wej. gramofonowe: tak (MM)
- Wej. cyfrowe: 1 x coax., 2 x opt.
- Wyj. cyfrowe: nie
- Wyj. subwooferowe: tak
- Wyj. z przedwzmacniacza: nie
- Wyj. słuchawkowe: tak
- iPOD/iPhone/iPad: USB, AirPlay
- Funkcje strumieniowe: DLNA

Flaków nie trawi

Zarówno moduły sieciowe, jak i wejścia cyfrowe wymagają obecności wbudowanych przetworników DAC. Harman informuje, że w konstrukcji HK 3770 posłużył się układami 24 bit/192 kHz i takie sygnały możemy podać do wejścia współosiowego, natomiast porty optyczne ograniczono do 24 bit/96 kHz, co wynika z ich własnej specyfiki.

Zarówno sieć LAN, jak i port USB obsługują jednak już tylko pliki odpowiadające skompresowanym formatom MP3, AAC i WMA, pomijając najbardziej popularne Flac o wyżej podanych parametrach. Ograniczenie to wynika nie tyle z samego przetwornika C/A (działają te same układy, zarówno dla wejść spółosiowych/optycznych, jak i sieci LAN czy złącza LAN), co z limitów procesorów DSP dekodujących wspomniane pliki (MP3, AAC, WMA).

Złącza optyczne i współosiowe przesyłają wcześniej zdekodowany strumień danych, nie obciążając procesorów amplitunera dodatkową pracą, którą musi on wykonać zarówno pracując z siecią LAN, jak i z materiałem zapisanym na nośnikach pamięci, podłączonych do portu USB.

Radosław Łabanowski

Parametry

HARMAN/KARDON HK 3770

  • Produkowany Tak
  • Zdalnie sterowany Tak
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
  • Moc4 [W] 207
  • Moc8 [W] 140

Laboratorium

Deklaracje producenta w zakresie mocy wyjściowej HK 3770 można ocenić jako brawurowe. Od niewielkiego i lekkiego urządzenia mamy oczekiwać aż 2 x 120 W przy 8 omach.

Tymczasem każda z końcówek oddaje...jeszcze więcej, bo 144 W do obciążenia 8-omowego, a możliwości przy obciążeniu 4-omowym budzą wręcz niedowierzanie – 272 W. W ustawieniu dwukanałowym moc wynosi odpowiednio 2 x 140 W i 2 x 207 W. Wszystkie amplitunery tego testu można pochwalić za wysoką moc, ale Harman jest rekordzistą.

Odstęp od szumu nie jest zachwycający, lecz taką samą wartością (81 dB) wykazał się też Pioneer. Jednak w tym przypadku, dzięki wysokiej mocy, dynamika osiągnęła aż do 105 dB.

Spadki na charakterystykach przenoszenia (rys.1) nie przekraczają -1 dB, zarówno przy 10 Hz, jak i 100 kHz. Przy obydwu impedancjach obciążenia Harman Kardon spisuje się pod tym względem bardzo dobrze. Spektrum zniekształceń (rys. 2) jest czyste, najsilniejsza trzecia harmoniczna sięga zaledwie -89 dB.

Zniekształcenia THD+N uwzględniające poziom szumów (rys. 3) są niższe od 0,1 % dla mocy wyjściowej powyżej 3 W dla 8 omów i 6 W dla 4 omów.

Podstawowe dane

  • 2 300 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Impulsowe moduły zasilające w połączeniu z analogowymi końcówkami mocy. Przetworniki 24 bit/192 kHz.
  • Funkcjonalność: Przedwzmacniacz gramofonowy, wejścia cyfrowe, Bluetooth, LAN z protokołem DLNA, odtwarza pliki MP3, WMA i AAC
  • Laboratorium: Bardzo wysoka moc (2 x 140 W/8 ohm, 2 x 207 W/4 ohm), niskie zniekształcenia, wyższy szum, szerokie pasmo.
  • Brzmienie: Spójne, nasycone, barwne, subtelne i uprzejme. Doskonały towarzysz na różne okazje, nie zmęczy i nie znudzi.
YAMAHA R-N803D

YAMAHA
R-N803D

Cena: 3 800 zł

YAMAHA R-N303D

YAMAHA
R-N303D

Cena: 1 900 zł

PIONEER SX-N30AE

PIONEER
SX-N30AE

Cena: 2 200 zł

CAMBRIDGE AUDIO Topaz SR20

CAMBRIDGE AUDIO
Topaz SR20

Cena: 2 100 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
R-N803D

YAMAHA R-N803D

Sytuacja ze stereofonicznymi amplitunerami Yamahy trochę przypomina pionierskie działania, jakie firma podejmowała z sou...