JBL
Playlist

Wielkie firmy od dawna wychodzą naprzeciw takim małym potrzebom. Stąd mnóstwo wokół nas "drobiazgu" grającego często tak marnie, jak się tego... spodziewamy. 

Nasza ocena

Wykonanie
Wygląd niepozorny, ale estetyczny, zestaw ładnie komponuje się w różnych pomieszczeniach. Chudy i lekki, łatwy w transporcie. Układ dwukanałowy, z szerokopasmowymi membranami biernymi.
Funkcjonalność
Standardowe metody łączności bezprzewodowej (BT, WLAN), łatwa konfiguracja połączeń.
Brzmienie
Silny bas oraz metaliczne wysokie tony, może zagrać dość głośno i czysto, dobre na małe imprezy.
Artykuł pochodzi z Audio

Pojawiają się jednak propozycje zdecydowanie wybijające się ponad przeciętność. Nic dziwnego, że rodzynki szykują nam znani specjaliści głośnikowi, którzy najlepiej opanowali sztukę dobrego dźwięku, ale to, że właśnie JBL stanie się w tej dziedzinie takim mocarzem, jest trochę zaskakujące...

A raczej było, bo pozycja amerykańskiej marki na tym rynku utrwala się już od kilku sezonów. Ten amerykański producent od sprzętu nagłaśniającego, wielkich instalacji kinowych, estradowych i studyjnych zawędrował nawet nie pod strzechy, ale może i do toalet... 

JBL Playlist to smukła, "łódkowata" konstrukcja, wyposażona w dwa głośniki szerokopasmowe oraz umieszczoną z tyłu membranę bierną. Przetworniki C/A obsłużą sygnał 24 bit/96 kHz. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, podstawki i górny panel z przyciskami pokryto gumą, zaś cały front zasłania maskownica.

Na dole znajduje się (niewidoczna od przodu) wnęka z gniazdami wejściowymi oraz przycisk resetu. Wszystko proste, bez ozdobników, w spokojnych kolorach (biel, czerń lub granat), prezentuje się estetycznie i bezpretensjonalnie, odpowiednio do zadań takiego urządzenia - zdolnego wkomponować się w przestrzeń w różnych pomieszczeniach.

Czytaj również test głośnika bezprzewodowego JBL Flip 5

Przycisków niewiele, ale do sterowania podstawowymi funkcjami wystarczy; Playlist nie jest kombajnem z rozbudowanym menu.

Przycisków niewiele, ale do sterowania podstawowymi funkcjami wystarczy; Playlist nie jest kombajnem z rozbudowanym menu.

Łączność WLAN to rozwiązanie dla użytkowników serwisów streamingowych - JBL Playlist może bowiem strumieniować muzykę z dowolnej aplikacji wspierającej usługę Google Chromecast, przy czym głośnik będzie grał wybrany utwór/album/playlistę, niezależnie od wykonywanej na telefonie czynności, nawet po jego wyłączeniu (ze Spotify można także korzystać bez Chromecasta, łącząc się przez aplikację serwisu).

Playlist umożliwia dostarczenie sygnału do urządzenia trzema metodami - za pośrednictwem klasycznego wejścia analogowego (mini-jack), łączności BT bądź przez WLAN. Pierwsze dwie metody oznaczają wykorzystanie Playlista do odtwarzania materiału z urządzenia wyjściowego.

JBL Playlist to urządzenie stacjonarne, wymagające stałego zasilania, świetnie sprawdzające się głównie w domu, ale w razie konieczności jest też dosyć mobilne - lekkie i chude, łatwe w transporcie (chociaż trzeba uważać na membranę z tyłu).

Czytaj również: Głośniki bezprzewodowe JBL Partybox 200 i Partybox 300

JBL Playlist ma tylko jedno wejście na kabel sygnałowy - analogowy mini-jack.

JBL Playlist ma tylko jedno wejście na kabel sygnałowy - analogowy mini-jack.

Na dole urządzenia znajduje się świecąca ikona, informująca o stanie połączenia bezprzewodowego.

Na dole urządzenia znajduje się świecąca ikona, informująca o stanie połączenia bezprzewodowego.

Odsłuch

JBL Playlist uderza mocnym basem (jak na wielkość urządzenia, rzecz jasna) i sypie wyraźnymi, trochę metalicznymi wysokimi tonami.

Czasami nagranie jest zdominowane przez niskie częstotliwości, czasami przez wysokie, najczęściej panuje między nimi względna równowaga, ale średnie tony nie mają wielkich szans - o audiofilskiej neutralności i ciepłych klimatach można zapomnieć.

JBL Playlist ma jednak kilka ważnych zalet - dobrze radzi sobie z głośnym graniem (imponujące, gdy to maleństwo grzeje na maksa), a głośniki skierowane lekko na zewnątrz zapewniają swobodne rozpraszanie i podobne brzmienie w szerokim polu. Słuchając ich z bardzo niewielkiej odległości, możemy też wytropić ślady stereofonii.

- Komunikacja: WLAN, BT
- Wejścia: 1 x analogowe mini-jack audio
- Wymiary (szer. x wys. x gł.)[mm]: 316 x 131 x 147
- Jakość plików: 24 bit/96 kHz

Membrana bierna okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem poprawiającym bas w malutkich urządzeniach - w tego typu produktach widzimy ją coraz częściej.

Membrana bierna okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem poprawiającym bas w malutkich urządzeniach - w tego typu produktach widzimy ją coraz częściej.

 

 

Może Cię zainteresować
JBL testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu