JBL
Flip 5

Oferta JBL-a wręcz kipi od bezprzewodowych grajków we wszystkich możliwych wersjach, od kieszonkowych maleństw po boomboksy- -giganty. Dla wielu, zwłaszcza młodych, liczy się tylko JBL.

Nasza ocena

Wykonanie
Typowy JBL: cylindryczny, solidny, perfekcyjnie wykonany. Układ monofoniczny z owalnym przetwornikiem i parą membran biernych. Wysoka moc wzmacniacza.
Funkcjonalność
Bardzo wygodne i pewnie działające przyciski, wodoodporność IPX7, dedykowana aplikacja mobilna, brak trybu głośnomówiącego. Złącze USB-C, duży wybór wersji kolorystycznych. Możliwość połączenia aż 100 Flipów.
Brzmienie
Dynamiczne, ofensywne, ekspresyjne. Mocny bas przy niskich głośnościach
Artykuł pochodzi z Audio

Nowy Flip to sprawdzone wzornictwo i materiały. Dostępny jest w imponującej palecie aż jedenastu wersji kolorystycznych. Cylinder "obtoczono" maskownicą, a po bokach zamknięto "gumowanymi" pierścieniami.

Głośnik JBL Flip 5 można ustawić na różne sposoby - pionowo, poziomo, do góry nogami - co jednak nie ma znaczenia dla dźwięku, a jedynie dla orientacji logo producenta oraz przycisków sterujących, a i to staje się nieważne, gdy muzyka płynie ze smartfona...

Głośnik można po prostu wziąć w garść, ale przygotowano też sprzączkę. Z trudem wsunąłem w nią rękę, służy ona raczej do zawieszenia lub np. przytroczenia do plecaka. JBL Flip 5 jest wodoodporny (norma IPX7), stąd też gumowane, ochronne powierzchnie przycisków sterujących.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych JBL oraz testy kolumn głośnikowych JBL Luxury

Do ładowania akumulatorów służy nowoczesne gniazdo USB-C, nie potrzeba gumowej zaślepki, ponieważ złącze jest wodoodporne.
Do ładowania akumulatorów służy nowoczesne gniazdo USB-C, nie potrzeba gumowej zaślepki, ponieważ złącze jest wodoodporne.

JBL Flip 5 - obsługa

Obsługa nie różni się niczym niż przy typowych (nieodpornych na warunki atmosferyczne) przyciskach – wystarczy lekkie dotknięcie, któremu towarzyszy wyczuwalne, przyjemne kliknięcie.

Kolejne dwa (włącznik oraz tryb parowania) przeniesiono na dodatkowy panel z tyłu, gdzie jest też złącze do ładowania. To wygodne USB-C, a w dodatku również ono spełnia warunek wodoszczelności, i to bez konieczności stosowania zaślepki.

JBL Flip 5 - funkcje

Wśród umiejętności JBL Flip 5 nie ma funkcji wykorzystania urządzenia jako zestawu głośnomówiącego (czym może pochwalić się konkurencja).

Po bokach umieszczono membrany bierne, a pojedynczy, owalny przetwornik (4,5 x 8 cm) znajduje się centralnie z przodu, pod maskownicą. JBL Flip 5 jest więc głośnikiem monofonicznym, jednodrożnym, ale końcówka mocy ma aż 20 W!

Czytaj również: JBL Partybox 200 i Partybox 300

Za pomocą dwóch (lub więcej nawet do stu!) egzemplarzy głośnika JBL Flip 5 w firmowym układzie PartyBoost możemy stworzyć system stereo lub system nagłaśniający odtwarzający ten sam sygnał (mono). 

Bluetooth (wersja 4.2) występuje prawdopodobnie tylko w podstawowym kodowaniu SBC. Jedno ładowanie powinno wystarczyć na 12 godzin pracy.

JBL Flip 5 - odsłuch

Występuje tutaj dość niezwykła zależność charakteru brzmienia od... poziomu głośności. Gdy słuchamy muzyki dość cicho, spotykamy się z mięsistym, nieco tłustawym basem. To może się podobać, a na pewno zrobi wielkie wrażenie, bo to, co JBL Flip 5 potrafi, jest faktycznie zadziwiające.

Taki drobiazg, a taaaki bas. Dla brzmienia poprawnego, zrównoważonego nie potrzeba go aż tyle... Prawdę mówiąc, wskazana byłaby większa powściągliwość, ale nie jest też tak, aby ten bas miał nas zamordować czy zatopić w sobie wszystkie inne dźwięki. Przeskoczmy do grania ekstremalnie głośnego.

Czytaj również testy słuchawek JBL

Wszystkie elementy, także przyciski, są wodoodporne.
Wszystkie elementy, także przyciski, są wodoodporne.Odsłuch

Możliwości Flipa są wtedy wciąż imponujące, ale już w innym wymiarze. JBL Flip 5, jak żaden głośnik w tym teście, nagłośni nawet spore pomieszczenie, oczywiście w sposób umowny - nie jest to dźwięk jak z pary dużych kolumn, ale mogę sobie wyobrazić, że "młodzież" zrobi sobie przy tym imprezkę

JBL nie przesadza przedstawiając ten głośnik jako sprawnego, muzycznego kompana na świeżym powietrzu. Sztuczka polega na tym, że im głośniej gramy, tym bardziej zmienia się charakterystyka tonalna, a konkretnie - ubywa basu, a na pierwszy plan wysuwa się średnica. Jest to proces dość płynny i zaczyna się znacznie wcześniej niż kres możliwości końcówek mocy.

Stopniowe wycofywanie basu pozwala oszczędzać moc zarówno wzmacniacza, jak i przetworników, i ulokować ją w zakresie średnio-wysokotonowym. Środek pasma jest dość jasny, całe brzmienie ofensywne, czy to z basem potężnym, czy cofniętym. Mały, ale charakterny JBL.

Czytaj również: Głośnik bezprzewodowy JBL Boombox 2

Specyfikacja techniczna

JBL Flip 5
NFC NIE
Akcesoria Nie
BT 4.2
Kodek SBC
Czas pracy 12 h
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
JBL testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu