AUDIO NOTE AN TT2

AUDIO NOTE
AN TT2

Gramofony

Założona w 1976 roku w Japonii przez Hiroyasu Kondo spółka zasłynęła wkrótce z urządzeń o niebotycznych cenach, żeby wspomnieć choćby Kondo Neiro Line - zintegrowany wzmacniacz lampowy (2A3 SE o mocy 8 W) za 38 tysięcy dolarów. W 1991 roku powstał brytyjski oddział Audio Note, który rozpoczął produkcję urządzeń o bardziej przystępnych cenach.

Były to kolumny wzorowane na projektach amerykańskiego konstruktora Petera Snella i wzmacniacze własnego projektu, głównie w wersji SE.

Od pewnego czasu firma kupuje licencje na dalsze wytwarzanie urządzeń, których brzmienie uznaje za godne swojej marki, a których pierwotna produkcja dobiega końca. W ten sposób Audio Note zaangażowała się w sprawy analogowych gramofonów - Voyda i Systemdeka.

O wykupieniu tej produkcji w roku 1997 w dużym stopniu zdecydowała słabość do winylu szefa brytyjskiego oddziału, Petera Qvortrupa. Słabość czy raczej gorąca pasja, skoro posiada niewyobrażalną kolekcję ponad 60 tysięcy płyt, głównie z muzyką klasyczną. Nota bene gros zbioru pochodzi z wykupionego en bloc sklepu płytowego.

Oprócz tego od dawna zbiera nieprzeliczone ilości lamp elektronowych wszelkiej maści. Ich skład mieści się w pilnie strzeżonym schronie wojennym pod jednym ze sklepów. Jednym słowem, zapobiegliwy hurtownik.

W aktualnej ofercie Audio Note znajdują się trzy modele gramofonów: AN-TT1 oparty na Systemdek II X, AN-TT3, bazujący na modelu Voyd i wreszcie obiekt naszego zainteresowania - Audio Note AN TT2 - stanowiący swoistą krzyżówkę Systemdeka II X z 2-silnikowym Valdim.

Proponowane są do nich trzy modele ramion, wykonywanych na zamówienie przez wszędobylską Regę: Arm 1 (RB-250), Arm 2 (RB-300) i Arm 3 (RB-900), wszystkie ze srebrnym okablowaniem (wewnętrznym i zewnętrznym).

Audio Note samodzielnie wytwarza jeden model ramienia, AN-1s, "absolutnie najwyższej jakości". Oferuje również przetworniki MM (IQ I, IQ II, IQ III), które na zamówienie dostarcza Goldring oraz zaprojektowane przez samego Kondo wkładki MC z serii IO. Do tych ostatnich zbudowano odpowiednie transformatory, a także specjalne zasilacze: tranzystorowy dla modelu IO Ltd. i lampowy dla IO Signature.

Audio Note AN TT2 otrzymał prostą, wykonaną z płyt MDF skrzynkę z drewnopodobną okleiną pociągniętą czarnym lakierem, ustawioną na czterech gumowych nóżkach wkręcanych do wsporników w formie klocków. Gramofon wyposażono w pokrywę z pleksiglasu, której zawiasy mocuje się z tyłu na prostych zaczepach. W górnej płycie wycięto dwa otwory: jeden ukośnie eliptyczny pośrodku, mieści elementy napędu: akrylowy talerzyk napędowy i osie dwóch położonych naprzeciw siebie silników, drugi prostokątny w prawym tylnym narożniku zawiera platformę utrzymującą ramię.

Od spodu widać ukośnie położoną prostokątną płytę zespoloną z platformą ramienia, podtrzymywaną przez dwa aluminiowe płaskowniki. Dłuższy z prawej zawieszony jest na sprężynach w dwóch punktach, lewy krótszy - na jednej. Każdy z obydwu motorów belgijskiej wytwórni Airpax zawieszony jest na trzech sprężynach. Są zasilane bezpośrednio z sieci, a uruchamia się je wyłącznikiem z lewej strony ścianki frontowej.

Montaż gramofonu jest bardzo prosty, ale o jednej rzeczy musimy pamiętać na początku. Trzeba odkręcić śrubę blokującą zawieszenie. Wówczas możemy założyć oba paski rozpoczynając koniecznie od silnika z przodu. Ułożą się one samoistnie we właściwej pozycji zaraz po uruchomieniu gramofonu.

Wkładka jest modyfikowanym przedstawicielem serii 1000 ze szlifem igły typu Gyger I i tytanowym wspornikiem, oprócz ramion Regi można wybierać spośród szerokiej gamy ramion SME. Mocowanie wkładki ułatwiają wprawdzie nagwintowane otwory, ale założenie cieniutkich drucików wymaga dużej zręczności. Wielką zaletą sprężynowego zawieszenia werku jest możliwość tuningu brzmienia. Luzując lub przykręcając trzy ampulowe śruby, uzyskujemy brzmienie łagodniejsze z dłuższym basem lub zebrane z krótszym basem. Z ramienia wyprowadzony jest osobny przewód uziemiający (to drugi taki przypadek poza RPM-6 Pro-Jecta).

Odsłuch

Wyciągnąłem jeden z nielicznych przechowanych analogów: Frank Zappa, Roxy & Elsewhere, "Discreet" (Warner Bros.) 1974 - podwójny, kompletnie analogowy album. Nagrania pochodzą z niewielkich sal z różnych miejsc w Stanach. Zaskoczenie było pełne. Zamiast słuchać płyty, byłem tam razem z nimi: muzykami na estradzie i ludźmi na widowni...

Ich spontaniczne reakcje, wszystkie komentarze i odgłosy, a z drugiej strony - żywiołowe odpowiedzi zespołu na zaczepki z sali. Wspaniale słychać estradę, jej akustykę, ruchy muzyków, oddalanie i zbliżanie do mikrofonów. Timbre i modulacja głosów ludzkich, barwy i faktury instrumentów (dwie perkusje, kilka gitar, klawisze, sekcja dęta), atak i wybrzmiewanie - oddane są tak fantastycznie, że niemal widzi się tych ludzi i te instrumenty w akcji. Dawno nie byłem w domu na takim koncercie!

Chwilę później słuchałem wersji kompaktowej. Była uładzona, czystsza, zaokrąglona, gładsza, ale zarazem zgaszona, bez pazura i kopa, zdecydowanie mniej obecna. Już nie było wyjścia: na talerzu znalazł się inny ponadczasowy klasyk - Led Zeppelin II (Atlantic 1969/71). Solówki Jimmy Page'a w "Heartbreaker" albo bas, a później perkusja, a potem jeszcze przejście na skradający się "Bring it on Home" z harmonijką ustną, wywołały gęsią skórkę.

Wnioski

Gramofon Audio Note AN TT2 ma dość zachowawczy wygląd, a jego cena jest trudno akceptowalna. Ponadto trzeba uważać z pokrywą - przy zamykaniu uderza lekko o pierścień przeciwwagi. Poza tym, przy kiepskiej instalacji elektrycznej i niesprawnych urządzeniach AGD (lodówka) w głośnikach mogą się pojawić głośne wyładowania. W końcu mamy w domu Audio Note'a - gościa dość kapryśnego...

Jeżeli pominiemy te drobnostki, reszta może tylko cieszyć. Nie wiem, na ile wynika to z "pływającego" zawieszenia, na ile z wkładki, srebrnego okablowania albo z faktu, że płyty wchodzą na teflonową ośkę talerza na wcisk, na ile z przedwzmacniacza Pro-Jecta, a na ile jest to skutek brzmieniowej synergii pomiędzy wszystkimi elementami systemu, dość na tym, że słuchałem jak zaczarowany.

Parametry

AUDIO NOTE AN TT2

  • Napęd Paskowy
  • Ramię Proste
  • Ilość składników 1
  • Prędkość obrotowa 33.3/45
  • Typ wkładki MM

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Ascetyczna skromność, a jednocześnie dwa motory i srebrne okablowanie wewnętrzne i zewnętrzne, sprężynowe zawieszenie.
  • Funkcjonalność: Żadnych zbędnych funkcji, ale dostępne działają bez zarzutu, uciążliwa zmiana obrotów (2 paski), trzeba się przyzwyczaić do delikatnej obsługi wiszącego zawieszenia; ryzyko wystąpienia efektów przepięcia (wadliwa instalacja lub urządzenia elektryczne w domu) oraz pojawienia się efektu antenowego (pojemność kabli, przedwzmacniacz etc).
  • Brzmienie: Pełne emocji i wewnętrznego napięcia, możliwość tuningu poprzez regulację zawieszenia.
TEAC TN-180BT

TEAC
TN-180BT

Cena: 950 zł

PRO-JECT Primary E-Phono

PRO-JECT
Primary E-Phono

Cena: 850 zł

MARANTZ TT5005

MARANTZ
TT5005

Cena: 900 zł

LENCO L-3808

LENCO
L-3808

Cena: 900 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

ION
Superior LP

ION Superior LP

Trzeba zacząć od wyjaśnienia, skąd takie "cudo" w ogóle trafi ło do testu AUDIO. Chociaż urządzenie formalnie spełnia je...