DENON
DF-109

W segmencie "drobnicy" Hi-Fi, Denon ma w bieżącej ofercie dwie ciekawe propozycje: tę opisaną poniżej, a także model D-M39, mieszczący elektronikę w pojedynczej obudowie, pozbawiony elementów sieciowych. D-F109 jest bezpośrednim sukcesorem modelu D-F107 (amplituner + CD) i - zgodnie z duchem czasów - został doposażony w moduł odtwarzacza sieciowego. Dużą zmianą jest tutaj pełna cyfryzacja połączeń pomiędzy poszczególnymi modułami wraz ze wszystkimi towarzyszącymi temu możliwościami.

Nasza ocena
Wykonanie
Słodkie maleństwo, niewinne i delikatne. Znakomite, nieodbiegające od znanego z większych Denonów.
Laboratorium
Znakomity odtwarzacz sieciowy o parametrach 24/192, nowoczesne połączenie cyfrowe między komponentami, w zasadzie wszystko na pokładzie - poza Bluetooth
Brzmienie
W firmowym komplecie spokojne i neutralne, ale wzmacniacz potrafi znacznie więcej – warto pomyśleć o jeszcze lepszych głośnikach.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Mały Denon DF-109 wygląda tak jak duży, tyle że jest... mały - to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni od strony wykonania i wyglądu w klasycznych komponentach Denona, znajdziemy również tutaj - aluminiowe fronty w kolorze srebrnym lub czarnym, z falistym profilem, komunikatywne trójrzędowe jasnobłękitne wyświetlacze matrycowe, moletowane przyciski i pokrętła. Ponieważ komponenty są dostępne w sprzedaży zarówno jako zestawy, jak i pojedyncze "klocki", opiszę każdy z nich osobno.

Amplituner stereo występuje w dwóch odmianach - klasycznej z normalnym tunerem FM (DRA-F109) i rozbudowanej o tuner DAB/ DAB+ (DRA-F109DAB+). Wzmacniacz jest dość potężny jak na rozmiary tego urządzenia - dostarcza 2 x 65 W (4 omy).

Liczbę wejść analogowych zredukowano do dwóch, ale wszystkie komponenty przesyłają sygnały cyfrowe (koaksjalne), a dodatkowe połączenie Remote Connector (mini-jack 3,5 mm w zestawie) ułatwia życie - włączenie urządzenia źródłowego uruchamia automatycznie amplituner. Jest jeszcze optyczne wejście cyfrowe, które przydaje się głównie do współpracy z telewizorem, oraz wyjście (analogowe) na subwoofer. Pilot jest duży, wygodny i nawet dość elegancki.

Denon DCD-F109 odtwarza CD (również płyty CD-R/RW z zawartością MP3/WMA) oraz obsługuje zgromadzone na pamięciach przenośnych pliki poprzez frontowe gniazdo USB, które przy okazji jest kompatybilne z iPodem/ iPhonem. Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o przetworniku C/A 24-bit/192 kHz.

Wyjście sygnału jest tylko cyfrowe - koaksjalne. Odtwarzacz sieciowy DNP-F109 może stać się dla niejednego użytkownika impulsem do odesłania starej wieży rodzinie na wieś albo oddania jej dziecku (nie mam niczego złego na myśli, ale z doświadczenia wiem, że łatwiej coś działającego oddać niż wyrzucić).

Urządzenia takie jak Denon DNP-F109 to przełom w rozwoju minisystemów, zmieniają one nasze przyzwyczajenia na zawsze. Wystarczy podłączyć Wi-Fi lub kabel ethernetowy (internet) i uzyskujemy dostęp do internetowych stacji radiowych (vTuner), serwisów muzycznych online (Last.fm) i plików muzycznych (kompatybilny z DLNA 1.5) zgromadzonych na serwerach NAS.

Denon DNP-F109 obsługuje również poprzez AirPlay całą dzieciarnię Apple, strumieniując muzykę bezpośrednio z iPoda Touch, iPhona lub iPada oraz z programu iTunes (PC i MAC). Obsługiwane formaty: MP3, WMA, WMA lossless (Transcode), WAV 24/192, AAC, ALAC i FLAC do 192/24 (!), a także wsparcie dla Wi-Fi Multimedia (WMM).

Tym razem, obok wyjścia cyfrowego (koaksjalnego), otrzymujemy też wyjście analogowe, więc będziemy mogli rozbudować starszy system F107 lub dowolny inny.

System głośnikowy SC-F109 to proste, ale starannie wykonane skrzyneczki, oklejone imitacją drewna w kolorach czarnym lub wiśniowym. Głośnik wysokotonowy - 25-mm jedwabna kopułka, nisko-średniotonowy ma średnicę 12 cm. Promieniujące do tyłu otwory bas-refl eks można zamknąć znajdującymi się na wyposażeniu gąbkami.

Odsłuch

Całość jest strojona pod europejskie gusta (tak przynajmniej potwierdza naklejka na obudowie), więc sam stroję mój słuch po europejsku i zaczynam. Od razu zwraca uwagę spójność, spoistość przekazu; przychodzi mi na myśl "ściana dźwięku" (technika nagraniowa wprowadzona przez niejakiego Phila Spectora na początku lat 70.).

Przestrzenność i szczegółowość przekazu zostają poświęcone dla energetyczności i kwintesencji. Im dłużej słuchałem, tym byłem pewniejszy konsekwencji tego stylu, że nie jest to przypadek i nie wynika z rodzaju muzyki czy konkretnej płyty - Denon "przerabia" w ten sposób wszystko.

Ponieważ nie do końca się tego spodziewałem... więc podłączyłem na próbę inne monitorki. Elektronika jest bardzo dobra, ostateczne rezultaty bardziej ograniczają (zresztą - jak zwykle...) firmowe monitorki. Można je potraktować jako tzw. Starter Kit, ich brzmienie jest w gruncie rzeczy poprawne, lecz mało efektowne. A ze wzmacniacza Denona można uzyskać piękną scenę, szczegółowość i mocny, nasycony dźwięk.

Ponownie podłączam firmowe skrzyneczki - jakby słońce za oknem już zachodziło, ale to też jest nastrój... Wyśmienita elektronika domaga się lepszych głośników, zwłaszcza gdy lubimy muzykę dynamiczną, z dużą porcją detalu; a jeżeli gustujemy w spokojnych klimatach, to nie musimy niczego poprawiać.

Możliwości techniczne odtwarzacza strumieniowego robią wrażenie (szczególnie w zakresie plików wysokiej rozdzielczości). Na zakończenie testów posłuchałem na słuchawkach Louisa Armstronga w nagraniu z 1968 roku "What a Wonderful World" ze zremasterowanej wersji dostępnej jako ofi cjalny download 192kHz/24bit. Panie i panowie, "Co za wspaniały świat" stoi przed nami otworem… aż się wzruszyłem.

Parametry
DENON DF-109
Produkowany Tak
Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
Moc8 [W] 0
Moc4 [W] 0
Wyjście słuchawkowe Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
DENON testy
MCR-B370D
YAMAHA
MCR-B370D
Minisystemy

Prezentując po raz pierwszy system MusicCast, Yamaha przedstawiła wizję usieciowienia wszystkich swoich urządzeń. I trzeba przyznać, że z każdym rokiem się do tego celu przybliża. W sieciową pajęczynę nie załapały się dotąd jednak podstawowe modele każdej z głównych kategorii urządzeń, w tym dwa najnowsze i najtańsze minisystemy: MCR-B270D oraz MCR-B370D. Kierując się ceną, bierzemy do testu ten drugi, ale systemy różnią się właściwie tylko wykończeniem zespołów głośnikowych, które w przypadku MCR-B270D jest skromniejsze.

X-HM76
PIONEER
X-HM76
Minisystemy

Już sam podział, jaki wprowadza producent – na "microsystemy" i "kompaktowe komponenty" (a nie obejmuje to w ogóle "dużego" sprzętu o szerokości 43 cm) – zapowiada szeroki wybór. I faktycznie jest on imponujący, bowiem wliczając wszystkie warianty, liczy aż 24 propozycje. X-HM76 to jeden z droższych modeli, zwłaszcza w grupie tych miniwież, których elektronikę zaprojektowano w ramach pojedynczego urządzenia (Pioneer proponuje także miniwieżyczki ze wzmacniaczem i odtwarzaczem w oddzielnych obudowach). W X-HM76 może spodobać się wiele rzeczy, a niektóre walory są wręcz fantastyczne.

D-M41DAB
DENON
D-M41DAB
Minisystemy

Na duży wybór minisystemów Denona składa się pewna liczba podstawowych modeli, ich wersji funkcjonalnych i kolorystycznych. D-M41 znajduje się mniej więcej w środku oferty, dostępny jest w odmianie podstawowej z tunerem FM oraz rozszerzonej - z odbiornikiem cyfrowym DAB+ (i taka wersja jest przedmiotem testu). Możemy kupić samą jednostkę centralną, ale zgodnie z konwencją testu, bierzemy na warsztat cały zestaw - z firmowymi zespołami głośnikowymi. Ponadto w tym przypadku jest to opcja szczególnie wartościowa z uwagi na unikalny sposób akustycznego dopasowania elektroniki i głośników.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu