CREATIVE Zen X-Fi3

CREATIVE
Zen X-Fi3

Odtwarzacze przenośne

W przypadku Creative`a też pojawił się wybór - Touch 2 oraz miniaturowa nowość Zen X-Fi3. Androidowa "dwójka" charakterem najbardziej przystaje do wyglądu i możliwości pozostałych uczestników testu, jednak jest to model schodzący z rynku (i nie zanosi się, aby w ciągu kilku najbliższych miesięcy doczekał się następcy w swojej kategorii), przyjrzeliśmy się więc bliżej pięknej miniaturce - X-Fi3 o wielkości pudełka od zapałek.

Odtwarzacz Creative Zen X-Fi3 dostarczany jest w komplecie ze słuchawkami dousznymi (EP-630 - popularny model, cieszący się dość dobrą opinią) oraz kablem USB o długości 5 cm (nawet nie wiedziałem, że produkuje się takie krótkie).

Tu pojawia się drobny problem: przewód jest tak krótki, że uniemożliwia swobodne manewrowanie odtwarzaczem, a ten - z uwagi na takie, a nie inne wzajemne położenie wtyków - przekręca się ekranem w dół. Na szczęście jest to typowy mini-USB i łatwo go będzie wymienić.

Sam Creative Zen X-Fi3 to słodkie maleństwo 65 x 45,5 x 12,5 mm, jego front i tył błyszczą się czarnym plastikiem, boczki z matowego, metalizowanego tworzywa mieszczą wygodne w użytkowaniu przyciski: głośności, włączanie/ blokada ekranu, mikrofon, zakrywane gniazdo kart microSD (do 32 GB), reset, wyjście audio/ wideo, wejście mini-USB/ładowanie i głośnik (jazgotliwy).

Reszta funkcji (wybór utworów, odtwarzanie/pauza, menu, powrót) jest dostępna z poziomu dotykowych pól umieszczonych wokół ekranu, jednak ich czułość pozostawia nieco do życzenia; być może z czasem nabiera się wprawy. Sam dwucalowy ekran TFT nie jest dotykowy.

Ogólna stylistyka Creative Zen X-Fi3 przypomina grubszą wersję iPoda Nano, ale w przeciwieństwie do tamtego oferuje dwie bardzo przydatne funkcje - dyktafon i radio FM. I już z powodu tylko tych dwóch dodatków warto się zastanowić nad Zenem, gdy szukamy małego odtwarzacza. Mamy tu też dedykowany odtwarzacz audiobooków (Audible), przeglądarkę zdjęć, odtwarzacz wideo, zegarek z budzikiem oraz X-Fi (zdecydowanie lepiej poprawia przyjemność odsłuchu niż wbudowane tryby EQ), a wszystko to w spolonizowanej wersji menu.

Do tego należy pamiętać o możliwości bezprzewodowej transmisji dźwięku poprzez Bluetooth, co sprawdza się znakomicie w połączeniu np. ze słuchawkami Creative WP-350 (przyjemne bezprzewodowe słuchawki nauszne) lub stacjami dokującymi wszelkiej maści. Transmisja (pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami) odbywa się z użyciem kodeka apt-X, gwarantującego zachowanie wysokiej jakości przekazu.

Cechą odróżniającą ten model od poprzednika jest niewątpliwie wsparcie dla odtwarzania plików FLAC (w standardowej rozdzielczości) i od razu powiem, że to maleństwo potrafi to, czego reszta uczestników tego testu, niestety, nie - odtwarza pliki bez przerw (czasem słychać malutki przeskok, ale to naprawdę drobiazg) - czyli jak się chce, to można ten problem rozwiązać. Brawo dla Creative Labs i powód do mobilizacji dla reszty.

Technika poprawy dźwięku

Technika poprawy dźwięku X-Fi opiera się na dwóch suwakach: Crystalizer i Expand. Pierwszy zwiększa świetlistość utworów poprzez "uzupełnienie ich" o część danych utraconych podczas kompresji, drugi dodaje przestrzeni, oddalając nieco źródła od głowy. Efekty są subtelne i przez to miłe dla uszu, czego nie mogę powiedzieć o predefiniowanych ustawieniach EQ, które są toporne, a ustawienie Rock bije "chamstwem" całą resztę na głowę.

Jedynym usprawiedliwieniem dla takiego działania, jest założenie, że odbiorcami odtwarzacza Creative Zen X-Fi3 będą osobnicy ze "zjechanym" słuchem z powodu zbyt dużej głośności w używanych przez nich, tandetnych słuchawkach. EQ wali z grubej rury, ale na szczęście nie mamy obowiązku korzystania z tej funkcji. Muszę też wspomnieć o innej przypadłości tego urządzenia - na niektórych nagraniach, np. Lana Del Rey "Born to Die", pojawiały się nieprzyjemne artefakty, przypominające z jednej strony słuchanie "zjechanej" płyty analogowej (trzaski), a z drugiej - mocne momenty z dołu pasma (stopa perkusji) brzmiały jak przesterowane.

Nie studiowałem tego przypadku dogłębnie, ale wydaje mi się, że problem pojawia się jedynie podczas odtwarzania FLACów z aktywnym X-Fi - algorytm nie wykazuje się tu szczególną "inteligencją" i próbuje poprawiać coś, co z definicji nie wymaga poprawiania, przez co efekt jest gorszy - zamiast lepszy.

Sam Creative Zen X-Fi3 gra akceptowalnym dźwiękiem o ograniczonej dynamice. W przypadku tak małych urządzeń krytyczna staje się chyba pojemność baterii i albo słuchamy dynamicznie, ale krótko (tu prym wiodą Colorfly i HiFiMan), albo bardziej płasko, za to przez wiele godzin. Urządzenie gra środkiem pasma, co dobrze wpływa na wokale, pozostawiając dół i górę bardziej jako dodatkową dekorację niż integralne elementy przekazu.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

CREATIVE Zen X-Fi3

  • Produkowany Tak
  • Obsługiwane formaty MP3,AAC,WMA9,FLAC,WAV,APE,Audiabile
  • Pamięć Flash
  • Pojemność pamięci 8
  • Radio Tak
  • Masa 45

Podstawowe dane

  • 550 zł

Marka CREATIVE

Pozostałe produkty marki

Nasza ocena

  • Wykonanie: Ładne, malutkie urządzenie, starannie zaprojektowane i wykonane, z 2-calowym ekranem (przyciski dotykowe mało czułe).
  • Laboratorium: Obsługuje bezstratne pliki FLA C i APE, gra bez przerw pomiędzy utworami. Tuner FM, dyktafon, przeglądarka zdjęć, budzik i odtwarzacz wideo, 8 GB pamięci wbudowanej, rozszerzalne o kolejne 32 GB.
  • Brzmienie: Niezbyt wyrafinowane, mało dynamiczne odczytywanie plików bezstratnych nie wnosi dużej poprawy. Wąskim gardłem jest najprawdopodobniej wbudowany wzmacniacz. Znacznie lepiej, gdy korzystamy ze stacji dokującej – Bluetooth z apt-X nie psuje transferowanych plików.
TEAC HA-P90SD

TEAC
HA-P90SD

Cena: 2 500 zł

PIONEER XPD-100R

PIONEER
XPD-100R

Cena: 3 600 zł

HiFiMAN HM-802u

HiFiMAN
HM-802u

Cena: 3 500 zł

Astell & Kern AK120 TITAN

Astell & Kern
AK120 TITAN

Cena: 5 500 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

HiFiMAN
HM-901

HiFiMAN HM-901

Biorąc do ręki najnowsze dziełko dr. Fanga Biana, szefa i założyciela firmy HeadDirect, od razu można zauważyć, że samo...