DENON
DA-300 USB

DA-300USB jest przetwornikiem cyfrowo-analogowym i wzmacniaczem słuchawkowym, chociaż Denon uważa go przede wszystkim za przetwornik - na tylnej ściance widnieje napis: "Denon D/A Converter". Został wyposażony w cztery wejścia cyfrowe: 1 x USB, 1 x koaksjalne i 2 x optyczne. Asynchroniczne wejście USB przyjmuje sygnały do 24 bitów i 192 kHz oraz - przez DoP - sygnały DSD, zarówno 2,8 MHz, jak i 5,6 MHz.

Nasza ocena

Wykonanie
Mała, ale bardzo solidna konstrukcja, znakomite układy cyfrowe.
Funkcjonalność
PCM do 192 kHz i DSD128 mamy tu i teraz. Doskonały wyświetlacz i dużo wejść cyfrowych. Super.
Brzmienie
Wyjątkowa kultura brzmienia – nieco miękkie i pastelowe, ale też z zapasem dynamiki i głębokim basem.
Artykuł pochodzi z Audio

Denon szybko wprowadził do swoich urządzeń porty USB (także te obsługujące wysokie rozdzielczości i DSD) oraz opanował sztukę streamowania plików i odtwarzania ich w specjalizowanych odtwarzaczach, jednak na jego oddzielny przetwornik cyfrowo-analogowy musieliśmy trochę poczekać.W tym czasie na rynku wiele się zmieniło, więc Denon mógł dostosować swoją propozycję do najnowszych wymagań.

Denon DA-300USB - funkcjonalność i obudowa

Urządzenie jest bardzo funkcjonalne, obsługuje niemal wszystkie stosowane obecnie częstotliwości próbkowania sygnału i długości słowa, przyjmuje DSD64 i DSD128. Analogowy sygnał dostaniemy na wyjściu liniowym i słuchawkowym.

W dodatku Denon DA-300USB  jest ładnie wykonany. Przednia ścianka Denona DA-300USB to czerniony akryl, z wyłącznikiem stand-by oraz srebrną gałką siły głosu. Jest jeszcze jeden manipulator, niewidoczny przy wyłączonym urządzeniu – sensor służący do zmiany wejść.

Obok niego umieszczono wyświetlacz OLED, na którym wyświetla się ikonka wybranego wejścia, siła głosu, rodzaj sygnału (PCM lub DSD) oraz częstotliwość próbkowania.

Przetworik Denon DA-300US można położyć lub postawić na specjalnej stopie. Ta ostatnia jest wpinana w jeden zdwóch boków; to rozwiązanie lepsze niż w innych urządzeniach tego typu, bo "stopa" jest zatrzaskiwana, a nie tylko nasuwana.

Wyświetlacz dopasowuje się do pionowego lub poziomego ustawienia tak, jak w smartfonach. Urządzenie jest zasilane z zasilacza wtyczkowego 15 V DC.

Denon DA-300USB - układy elektroniczne

Układy wewnątrz zmontowano na dwóch płytkach drukowanych - większej, z przetwornikiem cyfrowo-analogowym Burr Brown PCM1795 oraz wzmacniaczem słuchawkowym, i mniejszej, z wejściem USB.

Widać na niej ładne elementy bierne i duże kości odbiornika USB Texas Instruments TMS320C674 oraz układu interpolacyjnego oraz upsamplera (FPGA Altera Cyclone IV). Cała ta część, wraz z innymi wejściami cyfrowymi, została odseparowana od właściwego "daka" "optocouplerami" Analog Devices ADUM1285CRZ.

To jeden z najlepiej wyposażonych DAC-ów w tej klasie: wejścia cyfrowe RCA, dwa optyczne i USB.
To jeden z najlepiej wyposażonych DAC-ów w tej klasie: wejścia cyfrowe RCA, dwa optyczne i USB.

Denon od lat rozwija swój własny interpolator Alpha, zamieniający słowa 16-bitowe na 24-bitowe. Służył do tego osobny, specjalizowany układ. Teraz rolę tę przejęły kości DSP programowane w Denonie, a procesor nosi nazwę Advanced AL32 Processing.

Wszystkie sygnały PCM są w nim zamieniane na 32 bity i 192 kHz (nie dotyczy to sygnału DSD). Dodajmy, że taktowaniem zajmują się bardzo dobre zegary, osobne dla każdej z rodzin.

Brzmienie

Dźwięk przetwornika Denon DA-300USB idzie w parze z tym, co oferują najlepsze systemy tego typu do 2000 zł, ale jest na tyle wyjątkowy, że nie mam wątpliwości, iż wywoła jeszcze większe emocje, niżby to wynikało z jego wyglądu i funkcjonalności.

Wyróżnia się wysoką kulturą. Nie udając, że jest czymś więcej niż tylko niskobudżetowym urządzeniem, pokazuje świat muzyki w manierze "upiększenia".

W high-endzie mówilibyśmy o odejściu od neutralności, ale za taką cenę - to tylko atut. Brzmienie Denona jest w pewnym stopniu miękkie, plastyczne, pastelowe. Ale jednocześnie dostaniemy z nim naprawdę głęboki bas, będący w świetnej relacji ze środkiem. Kiedy trzeba, wokal jest na pierwszym miejscu.

Po postawieniu przetwornika pionowo wyświetlacz zmienia orientację - fajne i użyteczne.
Po postawieniu przetwornika pionowo wyświetlacz zmienia orientację - fajne i użyteczne.

Atak jest łagodniejszy, lecz nie rujnuje to rozdzielczości. To nie jest demon szybkości czy precyzji, możemy jednak docenić to, co "robi" z nagraniami. Nawet z nie do końca udanymi - przysposabia je do słuchania, nasyca barwami, chociaż w nagraniach zawierających sporo niezbyt dobrze nagranej góry oddziela ją od środka, przez co zmniejsza się agresywność. W nagraniach, w których wszystko jest jak trzeba, otrzymujemy spójny, pastelowy dźwięk.

Wejście USB jest w nim ponadprzeciętne. Choć płyty CD grane przez wejście RCA S/PDIF zabrzmiały ładnie, to jednak pliki, szczególnie wysokiej rozdzielczości (a DSD najlepiej!), są pełniejsze, z lepszym feelingiem. Denon ma wszystko, czego od urządzenia tego typu można wymagać, wraz z bardzo dobrym wyświetlaczem.

Wojciech Pacuła

Specyfikacja techniczna

DENON DA-300 USB
Regulacja wyjścia Nie
Wejście cyfrowe  USB, RCA, O
Bity / częstotliwość 32/192/DSD64/DSD128
Słuchawki Tak
Wyjścia analogowe RCA
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
DENON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu