NUFORCE
Icon DAC
Firma zwraca uwagę na trzy funkcje tego urządzenia - przetwornik C/A, wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz, nazywając je "Digital Audio Converter & Pre/Headphone Amplifier". Wyposażony jest w pojedyncze wejście cyfrowe (USB) i jedno analogowe (mini-jack). Asynchroniczne wejście USB obsługuje sygnał PCM 24/96, ale również DSD (tylko z PC). Można do niego podłączyć także urządzenia przenośne z Androidem.

Nasza ocena

Wykonanie
Sztywna, solidna obudowa. Dobre układy cyfrowe i wyjściowe.
Funkcjonalność
Tylko dwa wejścia, ale za to USB przyjmie sygnał DSD. Urządzenie łatwe w obsłudze, można je położyć lub postawić.
Brzmienie
Pełne, bogate brzmienie, z naturalnie prowadzoną detalicznością. Bardzo dobre wejście USB.
Artykuł pochodzi z Audio

NuForce ma siedzibę w kalifornijskim mieście Fremont, a dał się poznać najpierw ze swoich wzmacniaczy pracujących w klasie D. Na skrzydłach sukcesu przygotowano potem przetworniki cyfrowo-analogowe, wzmacniacze słuchawkowe , a nawet odtwarzacz CD.

NuForce Icon DAC jest maleńkim, ale solidnie wykonanym urządzeniem, które może zarówno leżeć, jak i stać na węższej ściance. Żeby się nie przewrócił, stawia się go w dość dużej, białej stopie.

Obudowę wykonano z aluminium i stali, aluminiowe są również gałki - siły głosu oraz zmiany wejść. Działanie urządzenia sygnalizuje biała dioda LED. Z przodu jest jeszcze tylko gniazdo słuchawkowe typu duży jack.

NuForce Icon DAC - przyłącza

Zestaw gniazd z tyłu jest dość niespotykany; jest tam wejście USB, przyjmujące sygnał do 24/96 i DSD oraz wejścia analogowe mini-jack i RCA. Obydwa są podłączone równolegle. Są też wyjścia analogowe RCA i cyfrowe S/PDIF RCA - zatem urządzenie może pracować także jako konwerter USB-S/ PDIF. Zasilaniem zajmuje się ścienny zasilacz 6,5 V DC.

Układ odbiornika USB nalutowano pod spodem płytki, ale nie udało mi się odczytać jego oznaczeń. Widać natomiast DAC - to AKM AK4390 z serii Audio4Pro. Mamy do czynienia z bardzo dobrym układem 32/192 z 32-bitowym filtrem cyfrowym.

Zaaplikowano w nim cyfrową regulację siły głosu, z której tutaj się jednak nie korzysta - służy do tego klasyczny, analogowy, bardzo dobry potencjometr TOCOS. 

W NuForce mamy zarówno wyjścia analogowe, jak i cyfrowe. To ostatnie na RCA, z sygnałem S/PDIF. Urządzenie może więc pracować także jako konwerter USB-S/PDIF.
W NuForce mamy zarówno wyjścia analogowe, jak i cyfrowe. To ostatnie na RCA, z sygnałem S/PDIF. Urządzenie może więc pracować także jako konwerter USB-S/PDIF.

Brzmienie

Brzmienie NuForce Icon DAC daje przedsmak tego, z czym się spotkamy w drogich, highendowych systemach słuchawkowych. Jest pełne i bogate, bez nadmiernego popadania w szczegóły.

Detale, jakie słyszymy, nie istnieją same dla siebie, są definiowane głównie przez dźwięki podstawowe. Urządzenie nie gra tak niskiego basu, jaki znam z drogich systemów DAC/wzmacniacz słuchawkowy, a mimo to jego brzmienie jest dojrzałe.

To wynik umiejętności wydobycia nie tylko ataku dźwięku, lecz także jego wypełnienia. Wygaszanie, trzecia faza, jest taka sobie, nie słychać dokładnie tła akustycznego instrumentów.

Wychwycimy to wtedy, kiedy będziemy szukali. Wzmacniacz świetnie układa barwę, niezależnie od nagrań i użytych słuchawek. Przejście z niedrogiego wzmacniacza na Icona DAC będzie dużym przeskokiem.

NuForce ma bardzo solidną obudowę z aluminiowych kształtowników. Można go położyć lub postawić pionowo.
NuForce ma bardzo solidną obudowę z aluminiowych kształtowników. Można go położyć lub postawić pionowo.

Żeby to docenić, trzeba się będzie jednak z tym dźwiękiem oswoić, bowiem w pierwszej chwili wyda się zbyt poukładany, za grzeczny. A to po prostu powrót do normalności, gdzie góra nie jest cykaniem, a środek pasma nie jest podgrzewany i odrywany od tła. Podobnie jak w przypadku wzmacniacza FiiO QOGIR, NuForce Icon DAC bardzo ładnie zagrał, kiedy sygnał został doprowadzony do wejścia USB.

Myślę, że jest to dla konstruktorów w tej chwili priorytet i to pod jego kątem są dobierane proporcje. Wejście to dało bowiem dźwięk nieco bardziej miękki, ale i głębszy.

Różnice między plikami 16/44,1 oraz 24/96 nie były akcentowane w jakiś szczególnie mocny sposób, jednak po jakimś czasie, kiedy się oswoimy z jednymi i z drugimi, docenimy wewnętrzną pełnię 24-bitowych plików. NuForce Icon DAC to niewielki, ładnie wykonany DAC/wzmacniacz słuchawkowy o dojrzałym, głębokim dźwięku i bardzo dobrym wejściu USB.

Wojciech Pacuła

Specyfikacja techniczna

NUFORCE Icon DAC
Regulacja wyjścia Tak
Wejście cyfrowe USB
Bity / częstotliwość 24/96
Słuchawki Tak
Wyjścia analogowe RCA
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
NUFORCE testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu