NUFORCE Icon DAC

NUFORCE Icon DAC
Firma zwraca uwagę na trzy funkcje tego urządzenia - przetwornik C/A, wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz, nazywając je "Digital Audio Converter & Pre/Headphone Amplifier". Wyposażony jest w pojedyncze wejście cyfrowe (USB) i jedno analogowe (mini-jack). Asynchroniczne wejście USB obsługuje sygnał PCM 24/96, ale również DSD (tylko z PC). Można do niego podłączyć także urządzenia przenośne z Androidem.

NuForce ma siedzibę w kalifornijskim mieście Fremont, a dał się poznać najpierw ze swoich wzmacniaczy pracujących w klasie D. Na skrzydłach sukcesu przygotowano potem przetworniki cyfrowo-analogowe, wzmacniacze słuchawkowe, a nawet odtwarzacz CD. NuForce Icon DAC jest maleńkim, ale solidnie wykonanym urządzeniem, które może zarówno leżeć, jak i stać na węższej ściance. Żeby się nie przewrócił, stawia się go w dość dużej, białej stopie.

Obudowę wykonano z aluminium i stali, aluminiowe są również gałki - siły głosu oraz zmiany wejść. Działanie urządzenia sygnalizuje biała dioda LED. Z przodu jest jeszcze tylko gniazdo słuchawkowe typu duży jack. Zestaw gniazd z tyłu jest dość niespopriorytet dość niespotykany; jest tam wejście USB, przyjmujące sygnał do 24/96 i DSD oraz wejścia analogowe mini-jack i RCA. Obydwa są podłączone równolegle. Są też wyjścia analogowe RCA i cyfrowe S/PDIF RCA - zatem urządzenie może pracować także jako konwerter USB-S/ PDIF. Zasilaniem zajmuje się ścienny zasilacz 6,5 V DC.

Układ odbiornika USB nalutowano pod spodem płytki, ale nie udało mi się odczytać jego oznaczeń. Widać natomiast DAC - to AKM AK4390 z serii Audio4Pro. Mamy do czynienia z bardzo dobrym układem 32/192 z 32-bitowym filtrem cyfrowym. Zaaplikowano w nim cyfrową regulację siły głosu, z której tutaj się jednak nie korzysta - służy do tego klasyczny, analogowy, bardzo dobry potencjometr TOCOS. Warto dodać, że wyjście cyfrowe RCA zostało specjalnie potraktowane - umieszczono przed nim transformator dopasowujący impedancję. Na płytce widać głównie układy montowane powierzchniowo, obok nich ładne kondensatory polipropylenowe.

Brzmienie

Brzmienie NuForce Icon DAC daje przedsmak tego, z czym się spotkamy w drogich, highendowych systemach słuchawkowych. Jest pełne i bogate, bez nadmiernego popadania w szczegóły. Detale, jakie słyszymy, nie istnieją same dla siebie, są definiowane głównie przez dźwięki podstawowe. Urządzenie nie gra tak niskiego basu, jaki znam z drogich systemów DAC/wzmacniacz słuchawkowy, a mimo to jego brzmienie jest dojrzałe. To wynik umiejętności wydobycia nie tylko ataku dźwięku, lecz także jego wypełnienia. Wygaszanie, trzecia faza, jest taka sobie, nie słychać dokładnie tła akustycznego instrumentów.

Wychwycimy to wtedy, kiedy będziemy szukali. Wzmacniacz świetnie układa barwę, niezależnie od nagrań i użytych słuchawek. Przejście z niedrogiego wzmacniacza na Icona DAC będzie dużym przeskokiem. Żeby to docenić, trzeba się będzie jednak z tym dźwiękiem oswoić, bowiem w pierwszej chwili wyda się zbyt poukładany, za grzeczny. A to po prostu powrót do normalności, gdzie góra nie jest cykaniem, a środek pasma nie jest podgrzewany i odrywany od tła. Podobnie jak w przypadku wzmacniacza FiiO QOGIR, NuForce Icon DAC bardzo ładnie zagrał, kiedy sygnał został doprowadzony do wejścia USB.

Myślę, że jest to dla konstruktorów w tej chwili niespopriorytet i to pod jego kątem są dobierane proporcje. Wejście to dało bowiem dźwięk nieco bardziej miękki, ale i głębszy. Różnice między plikami 16/44,1 oraz 24/96 nie były akcentowane w jakiś szczególnie mocny sposób, jednak po jakimś czasie, kiedy się oswoimy z jednymi i z drugimi, docenimy wewnętrzną pełnię 24-bitowych plików. NuForce Icon DAC to niewielki, ładnie wykonany DAC/wzmacniacz słuchawkowy o dojrzałym, głębokim dźwięku i bardzo dobrym wejściu USB.

Wojciech Pacuła

NUFORCE Icon DAC

  • Produkowany Tak
  • Regulacja wyjścia Tak
  • Wejście cyfrowe USB
  • Bity / częstotliwość 24/96
  • Słuchawki Tak
  • Wyjścia analogowe RCA

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 1 190 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Sztywna, solidna obudowa. Dobre układy cyfrowe i wyjściowe.
  • Funkcjonalność: Tylko dwa wejścia, ale za to USB przyjmie sygnał DSD. Urządzenie łatwe w obsłudze, można je położyć lub postawić.
  • Brzmienie: Pełne, bogate brzmienie, z naturalnie prowadzoną detalicznością. Bardzo dobre wejście USB.
NUFORCE DAC-80

NUFORCE
DAC-80

Cena: 3 400 zł

ROTEL RDD-1580

ROTEL
RDD-1580

Cena: 3 400 zł

MUSICAL FIDELITY MX-DAC

MUSICAL FIDELITY
MX-DAC

Cena: 4 000 zł

IFI AUDIO iDAC2+iUSB3.0

IFI AUDIO
iDAC2+iUSB3.0

Cena: 3 600 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
GRYPHON Kalliope

GRYPHON
Kalliope

Kalliope oznacza w mitologii greckiej muzę poezji epicznej, która (wraz z innymi muzami Olimpu) uświetniała śpiewem bies...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio