DENON
DA-10

Denon DA-10 ma rozmiary zbliżone do nowoczesnego smartfona, choć jest od niego znacznie grubszy. Tutaj spłaszczanie, jakie widać w przypadku smartfonów, jest niemożliwe do zrealizowania. Mimo to poręczną kostkę DA-10 można ze sobą zabrać dosłownie wszędzie, nie poświęcając przy tym zbyt wiele miejsca w plecaku.

Nasza ocena
Wykonanie
Metalowa, solidna obudowa, przetwornik DAC z firmowym procesorem AL32, długodystansowe zasilanie akumulatorowe.
Funkcjonalność
Wejście analogowe, cyfrowe USB dla sprzętu Apple oraz niezależnie dla komputera i innych źródeł przenośnych. Wyjście słuchawkowe lub liniowe. Akceptuje sygnały 24/192 oraz DSD128
Brzmienie
Tonalnie zrównoważone, ale też rytmiczne i często błyszczące.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Niewielka obudowa prezentuje się znakomicie, sprawia wrażenie bardzo trwałej. Zarówno z góry, jak i z dołu dołożono sześć miniaturowych nóżek. Urządzenie pewnie stoi na powierzchni, na której zostanie położone, wybrana pozycja nie robi też większej różnicy w samej obsłudze. Z przodu zainstalowano pokrętło regulujące wzmocnienie, które jest zintegrowane z włącznikiem zasilania (jak w starym "radiu tranzystorowym"), gałka również jest metalowa.

Tuż obok niej znajduje się złocone gniazdo słuchawkowe mini-jack, jednocześnie jedyne analogowe wyjście.

Sygnał możemy doprowadzić na kilka sposobów - jest analogowe wejście mini-jack oraz dwa wejścia USB o różnym przeznaczeniu. Jedno opisano jako iPod/iPhone. W komplecie są krótkie kabelki w dwóch najpopularniejszych dla Apple standardach (starsze, 30-pinowe złącze dokujące oraz obecnie obowiązujący Lightning), tędy prześlemy muzykę nie tylko z iPoda i iPhone’a, ale także z iPada.

Konfi guracja urządzenia odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych z boku.

Konfiguracja urządzenia odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych z boku.

Denon DA-10 może służyć także jako typowy USB-DAC. W tym celu należy wykorzystać drugi port USB. Wyboru jednego z trzech wejść dokonujemy miniaturowym przełącznikiem umieszczonym na bocznej ściance. Obok niego jest też zgrubna regulacja wzmocnienia, służąca dopasowaniu parametrów stopni analogowych do używanych słuchawek (zakres impedancji od 16 do 600 ohm), jest też wybór trybu wyjścia - o regulowanym lub stałym poziomie.

Świetną sprawą jest także wbudowany akumulator. Byłem zaskoczony efektywnością zasilania - producent deklaruje, że urządzenie może pracować nawet przez 24 godziny. Nie mierzyłem tego wprawdzie, ale używałem Denona przez kilka tygodni, po kilka godzin dziennie, i nie było potrzeby doładowywania. W zestawie dostajemy komplet przewodów (dwa wspomniane kable do urządzeń Apple oraz analogowy 2 x mini-jack) oraz skórzane etui, do którego można zapakować DA-10 wraz ze smartfonem.

DA-10 ma trzy wejścia, jedno z dwóch USB jest dedykowane urządzeniom Apple.

DA-10 ma trzy wejścia, jedno z dwóch USB jest dedykowane urządzeniom Apple.

Zainstalowany przetwornik to układ Burr Browna dekodujący dane PCM 24 bity/192 kHz, a nawet DSD64 i DSD128. Denon przygotował także rozbudowany układ cyfrowy z podwójnymi zegarami (44,1 i 48 kHz) oraz fi rmowym fi ltrem Advanced AL32 Processing.

Odsłuch

Niektórzy zarzucą być może brzmieniu Denona DA-10 pewną schematyczność, ale tak prezentuje się dźwięk zrównoważony i neutralny, pozbawiony dodatków upiększających. Dzięki temu dobrze nagrana muzyka nic nie traci, chociaż "przesiadając się" z brzmień cieplejszych i zagęszczonych, trzeba się do tego przez chwilę przyzwyczaić.

Dynamika i dokładność Denona sprawdza się jednak jako sposób uniwersalny i bezpieczny, pliki skompresowane nie szarpią za uszy, średnica potrafi być mocna, wcale nie wpadając w pseudoanalogowe klimaty, DA-10 przekazuje każdą muzykę w sposób wiarygodny i często bardziej bezpośredni niż inne urządzenia tego testu, chociaż mniej czaruje.

Przetwornik C/A Denon DA-10

Przetwornik C/A Denon DA-10

Denon DA-10 nie jest tak delikatny jak Meridian, potrafi grać dosłownie i dobitnie, wprowadza dźwięki metalizujące, nie boi się błyszczeć, co może się też bardzo podobać, gdy szukamy czegoś kompletnie innego, niż "flaków z olejem".

Szybkość i defi nicja są tutaj priorytetami, ale wraz z nimi pojawia się też naturalność, co najmniej wtedy, gdy muzyka opiera się na dynamice, rytmie i uderzeniach. Oczywiście ma w tym duży udział odpowiedzialne prowadzenie basu, który nie pozwala sobie na zbyt dalekie wycieczki, nie spowalnia muzyki, lecz wzmacnia jej puls.

Radosław Łabanowski

DENON testy
L100 Classic
JBL
L100 Classic
Zespoły głośnikowe

Nie ma co ukrywać - wreszcie dotarliśmy do sedna tego testu. Bez L100 Classic byłby on jak występy artystów wspierających, podczas gdy główna gwiazda koncertu nie dojechała... na co w pewnym momencie nawet się zanosiło. Na szczęście wpadła na scenę w ostatniej chwili, aby pokazać, kto tutaj rządzi.

4307
JBL
4307
Zespoły głośnikowe

W symbolu zmienia się tylko ostatnia cyfra, licznik przeskakuje z 6 na 7, ale konstrukcja jest wyraźnie większa i pod wieloma względami zupełnie inna. Z 4306 wciąż łączy ją kilka charakterystycznych, firmowych elementów, jednak wpisanie obydwu do jednej serii możliwe było tylko w ramach tych specyficznych założeń, jakie przyświecały tworzeniu całej rodziny "tradycyjnych" monitorów JBL-a.

4306
JBL
4306
Zespoły głośnikowe

Najmniejsza z testowanych konstrukcji, i jednocześnie w całej kategorii "bookshelf" JBL-a, ma swoją specyfikę, zarazem bardzo wyraźnie nawiązującą do ważnego punktu technicznego programu firmy. Tym elementem jest tutaj przetwornik "kompresyjny".

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu