KOSS PRO 4/AA

KOSS
PRO 4/AA

Słuchawki

W minionych latach sprzęt profesjonalny stanowił nie lada gratkę dla pasjonatów hi−fi i zdobycie jakiegokolwiek ogniwa systemu z napisem PRO utożsamiane było z przeniesieniem się do wyższej kasty.

Szczęśliwy posiadacz takiegoż urządzenia z podziwem opowiadał wśród licznych znajomych, w jakich okolicznościach zdobył upragnioną zabawkę. Jego podekscytowanie było tym wyższe, im większe zrobił wrażenie na przyjacielach. Czasem jednak podniecenie było iście niezdrowe, spełniało rolę klapek na oczach, przez które ciężko dostrzec właściwe walory i przeznaczenie posiadanej rzeczy.

Nasz gość z firmy Koss wydaje się być żywym tego przykładem, znajdującym się zresztą w handlu od kilkunastu lat bez większych modyfikacji. Koss słynie jako dostawca sprzętu do studiów muzycznych i stacji radiowych. Koss Pro 4 jest klasycznym przykładem takiego urządzenia.

Testowany model wygląda bardzo solidnie, wręcz potężnie. Słuchawki ważą najwięcej wśród całej porównywanej grupy. Ogromne muszle kryją w sobie duże przetworniki, dzięki którym obiekt naszego zainteresowania uzyskuje znaczną masę sięgającą 650 g.

Testowane słuchawki dzięki swej budowie doskonale mogłyby sprawdzić się w służbach powietrznych, dla których producent też zresztą ma specjalną ofertę. Koss Pro 4 stanowią konstrukcję zamkniętą, cieszącą się największym wzięciem wśród zawodowców. Zadaniem takiego rozwiązania jest separowanie realizatora nagrań od otaczających go hałasów. Ważne jest także to, aby cecha ta miała zastosowanie również w drugą stronę. Pierścień okalający ucho wykonano z tworzywa sztucznego, dzięki czemu przylega on szczelnie do ucha, ale może być trochę męczący.

Odsłuch

Brzmienie przedstawione przez Pro 4 absolutnie nie jest lustrzanym odbiciem masywnego wyglądu. Po tak potężnie wyglądających słuchawkach spodziewalibyśmy się raczej dynamicznego, basowego i głośnego sposobu prezentacji. Wręcz przeciwnie. Cechami dominującymi tutaj są środek i tony wysokie. Bas jest rzadkim gościem i występuje tylko tam, gdzie inne słuchawki już by się dusiły jego nadmiarem.

Średnie częstotliwości, a w szczególności wokal po prostu wchodzą nam do głowy. Można tego doświadczyć w nagraniach z pogranicza jazzu i soulu, gdzie artyści podchodzą z duża dozą ekspresji do każdego fragmentu utworu. Zalety takich własności dostrzegamy w studiu. Właśnie tam musimy trzymać wykonawcę za rękę i w razie potrzeby zaświecić właściwe światełko w tunelu. Niesłychanie zimno przedstawiona została gitara, szarpanie strun wprost rozcinało uszy, gdy gałka głośności powędrowała za daleko.

Momentami metaliczne brzmienie było wręcz irytujące. Taka prezentacja była obfita w szczegóły, często przerysowane rzecz jasna. Występowało tu mnóstwo elementów, o których istnieniu z innymi słuchawkami na uszach nie mielibyśmy pojęcia. To przemawia na korzyść “czwórek”, ale ponownie zwłaszcza w warunkach studyjnych. Wiele szmerów, przypadkowych muśnięć strun i oddechów nie zostało puszczonych płazem. W domowym zaciszu niekoniecznie musimy odebrać to jako plus.

Koss Pro 4 to wyrób specyficzny. Dedykowany jest raczej wąskiemu gronu odbiorców, którzy pragną szczegółów ponad wszystko.

Parametry

KOSS PRO 4/AA

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 650
 • Impedancja (Ω)* 250
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-25 000
 • Ergonomia Ciężkie, niewygodne, słabo przylegają do uszu.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 860 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Dużo z pozoru taniego plastiku, ale w gruncie rzeczy solidna konstrukcja.
 • Brzmienie: Zimne, mało muzykalne, techniczne i analityczne.
MASTER & DYNAMIC MW50

MASTER & DYNAMIC
MW50

Cena: 2 100 zł

B&O PLAY Beoplay H9i

B&O PLAY
Beoplay H9i

Cena: 2 200 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-DSR9BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-DSR9BT

Cena: 2 333 zł

ULTRASONE Signature XDP

ULTRASONE
Signature XDP

Cena: 2 000 zł

Zobacz także
Audio - listopad 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze zajmujemy się sprzętem tak popularnym, jak słuchawki bezprzewodowe za kilkaset złotych (pięć modeli) i gramofony za tysiąc kilkaset (również piątka), ale na drugiej szali kładziemy test jubileuszowego, hi-endowego zestawu Marantza KI-Ruby, i parę ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD4.50BTNC

SENNHEISER HD4.50BTNC

HD4.50BTNC to jeden z najnowszych produktów Sennheisera i najlepszy model serii HD4, w której znajdują się dwie konstruk...