FOCAL
Clear

Zwracając uwagę na aktywność tradycyjnych firm głośnikowych w sektorze słuchawkowym, mamy mieszane uczucia. Nie wystarczy przecież mieć na koncie nawet setki udanych projektów głośnikowych, aby produkować dobre słuchawki i stanąć w szranki z doświadczonymi w tej dziedzinie ekspertami.

Nasza ocena

Wykonanie
Powaga i luksus, piękny projekt, perfekcyjne wykonanie. Konstrukcja otwarta, przetworniki dynamiczne z fi rmowymi membranami typu "M".
Funkcjonalność
Mimo mobilnych akcentów, to raczej klasyczne słuchawki domowe. Wygodne nawet przy znacznej masie, miłe w dotyku pady i pałąk. Elegancja Francja.
Brzmienie
Soczyste, swobodne i czyste. Gęste, słodkie i płynne. Znakomita (jak na słuchawki) przestrzeń.
Artykuł pochodzi z Audio

Dlatego szacun dla Focala - jego słuchawki są świetne nie dlatego, że firma już wcześniej projektowała kolumny, ale dlatego, że podjęła nowy temat poważnie, starannie, ze świadomością, iż wymaga poszerzenia wiedzy i zakresu prac.

Z Utopiami Focal zalicytował bardzo wysoko, przywołując legendę i związaną z nią kosztowną technikę przetworników berylowych. Potem pojawił się nieco tańszy model Stella, a testowany Clear to pozycja trzecia od góry.

Duże słuchawki - a więc domowe; kiedyś byłoby to oczywiste, lecz dzisiaj ta kwestia nie jest już czarno-biała. Granice się zacierają, bo mobilność jest pojęciem pojemnym, właściwie każde słuchawki można "na siłę" zabrać ze sobą w podróż.

Focal Clear - wyposażenie

Także Focal Clear, mimo że ważą prawie pół kilograma (450 g), do czego są przygotowane ich parametry elektryczne (niska impedancja 55 Ω) i wyposażenie - krótki kabel (1,2 m) oraz elegancki neseserek ze skórzanym paskiem.

W zestawie są też dwa "regularne" kable (3 m): jeden niesymetryczny, drugi zbalansowany. Izolacja kabli to staranny i efektowny, prążkowany, tekstylny oplot, który kojarzy się z żelazkiem, ale takie rozwiązanie wraz z konstrukcją gniazd i wtyków podnosi trwałość i w czasie odsłuchu przypadkowe uderzenia o przewód są mniej dokuczliwe.

Focal Clear prezentują się podobnie jak inne słuchawki Focala z najwyższej półki - wyglądają poważnie, solidnie, mają owalne muszle i wyprofilowane aluminiowe widelce.

Czytaj również nasze testy słuchawek bezprzewodowych

Mechanizm regulacyjny jest typowy, szyna blokuje się po założeniu słuchawek na głowę.
Mechanizm regulacyjny jest typowy, szyna blokuje się po założeniu słuchawek na głowę.

Główny system regulacyjny jest w postaci typowej, płaskiej szyny, zainstalowanej wewnątrz pałąka. Ten jest szeroki i gruby, od zewnątrz obszyty skórą, z głową styka się mięciutka mikrofibra. Podobnie wykończono obszerne, grube pady.

Oprócz podstawowej regulacji pałąka (przy maksymalnym jego rozsunięciu pozostaje wciąż dużo miejsca) jest też dodatkowy mechanizm sprężynujący, który "dogina" muszle do góry, aby dopasowały się do głowy.

Focal Clear - wzornictwo

Wszystko wyregulowano optymalnie, mimo sporej masy Focal Clear pozwalają na długie sesje również dzięki konstrukcji otwartej, co zapowiadają ażurowe obudowy muszli; pod tym względem model ten nawiązuje do referencyjnych Utopii.

Prześwitujące siateczki widoczne z zewnątrz, ale także wewnątrz muszli Focal Clear, wyglądają kapitalnie. W kolorystyce dominują grafit, szarości i srebro. Na dolnej krawędzi każdej muszli przygotowano gniazdo o typowej średnicy 3,5 mm, złącza uzupełniono mechanizmami zatrzaskowymi. Układ gniazd pozwala na połączenie zbalansowane, odpowiednie kable są już w komplecie.

Sporo tu nawiązań do referencyjnej Utopii, membrany mają profil "M", chociaż są wykonane z innego materiału (aluminium-magnez zamiast berylu).
Sporo tu nawiązań do referencyjnej Utopii, membrany mają profil "M", chociaż są wykonane z innego materiału (aluminium-magnez zamiast berylu).

Focal Clear - konstrukcja

Focal opanował projektowanie pasywnych zwrotnic głośnikowych, a w tym przypadku nie było jednak okazji, by z tej wiedzy skorzystać. Nie znaczy to wcale, że konstrukcja słuchawek to bułka z masłem.

Tym większego znaczenia nabierają tutaj same przetworniki, których charakterystyk nie można już korygować układem filtrów elektrycznych, ale Focal to przecież wybitny specjalista również od samych przetworników, nie kupuje ich od żadnych poddostawców, lecz projektuje i produkuje samodzielnie, rozwijając przy tym własne technologie membran.

Przetworniki mają membrany o średnicy 40 mm, aluminiowo-magnezowe, o specjalnym profilu "M-Shape"; nawiązującym do formy membran głośnikowych.

Taka inspiracja może wydawać się lekkomyślna, w końcu dawni specjaliści od słuchawek chyba dobrze wiedzieli, co im lepiej służy, ale - jak się okazuje - Focal znowu miał rację... W każdym razie potrafi ł osiągnąć swoje cele.

Focal Clear - odsłuch

Czego można się spodziewać po zestawieniu marki Focal i nazwy Clear? Kolumny francuskiej firmy, a od pewnego czasu także słuchawki, mają utrwaloną reputację sprzętu grającego dynamicznie i przejrzyście, może trochę chłodno, ale też żywo i z dużą siłą niskich częstotliwości.

A jeżeli sama firma nazwała ten model "czystym", to chyba taka cecha zostanie wyeksponowana i można oczekiwać, a nawet obawiać się, dźwięku bardzo detalicznego, rozjaśnionego. Czy Focal Clear pójdą śladami ATH-AWAS i zasypią nas szczegółami?

To zupełnie inna bajka, co zresztą zdradziłem już w poprzednim opisie. Nie można im odmówić rozdzielczości, dokładności, a przede wszystkim właśnie czystości, która jednak jest połączona ze zupełnie inną równowagą tonalną. Dźwięk Clear jest cięższy, bardziej gęsty, nasycony, często potężny, a przy tym czytelny i zwinny.

Słuchawki przygotowano do podłączenia zbalansowanego, w zestawie jest odpowiedni kabel.
Słuchawki przygotowano do podłączenia zbalansowanego, w zestawie jest odpowiedni kabel.

Bas - znacznie lepiej rozwinięty i nasycony, niski i obfity, co oczywiście determinuje profil, którego nie przechyli już na swoją stronę nawet wyraźna, klarowna góra pasma. Ale może nawet większą przyjemność sprawia soczysta, barwna średnica. Mocny bas czy detaliczność to właściwości dość łatwo osiągane przez słuchawki, znacznie rzadziej mamy okazję spotkać tak mocny, "męski" wokal.

Zwykle dźwięki średnicy są ze słuchawek wychudzone, szkliste, zbyt szybko przechodzą w rozjaśnioną górę, obnażając poważne braki naturalności, którą łatwiej oferują kolumny. Zresztą przypominają one działanie kolumn również pod innymi względami.

Przejście ze słuchawek Audio-Technica ATH-AWAS wymaga chwili akomodacji naszego słuchu (chociaż w drugą stronę - znacznie dłuższej), już po minucie Clear brzmią normalnie, swobodnie, przyjemnie i bezpiecznie - absolutnie nienapastliwe, z kulturą i subtelnością wysokich tonów, jakiej nie osiąga wiele jeszcze droższych słuchawek.

Etui przyda się nie tylko w podróży, ale także do bezpiecznego przechowywania słuchawek w domu.
Etui przyda się nie tylko w podróży, ale także do bezpiecznego przechowywania słuchawek w domu.

Focal nie osacza, nie wbija szpil, lecz elegancko otacza - i to dźwiękami wyjątkowo plastycznymi, ciepłymi i gładkimi. Wysokie tony płynnie wynikają ze średnicy, a nie są dodanym syczeniem; jednocześnie przejście między tymi zakresami nie razi szklistością i dzwonieniem. Wyważenie wszystkich "racji jest doskonałe. Jeżeli jest tutaj jakiś kompromis, to jest to... idealny kompromis dla muzyki i długich sesji.

Wszystko jest w harmonii, która nie oznacza "ulepka". Focal Clear podaje nie tylko czyste detale, ale też całość wyczyścił z nerwowości i przejaskrawień.

Ale jak tu słuchać tego w pełni komfortowo, mając świadomość, że tak naturalny i ciepły dźwięk pochodzi z metalowych membran?... Zapewniają szybkość i selektywność, lecz udało się usunąć problematyczne naleciałości.

Swoją barwą, nasyceniem, a także różnicowaniem subtelności, Focal Clear zbliżają się do możliwości dobrych kolumn głośnikowych. Można to stwierdzić również w odniesieniu do przestrzeni - to jedne z nielicznych słuchawek o takiej swobodzie i... łagodności.

Focal Clear nie wciskają pierwszego planu do środka głowy, grają szeroko, a przy tym spójnie, bez "szatkowania" przestrzeni akustycznej. Do tego mają wyborną dynamikę. Rozrywkowe i komfortowe.

Specyfikacja techniczna

FOCAL Clear
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Masa 450
Impedancja (Ω) 55
Typ wtyków TRS, XLR
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu