LOGIC 3 BY FERRARI
Cavallino GT1

Wysokiej jakości sprzęt dla graczy i przyzwoite głośniki do komputerów – z tym kojarzył mi się Logic3. Firma ma jednak ambicje i potencjał przekraczający ten obszar, więc tworzy markę dedykowaną do zadań specjalnych.

Decydując się na partnerstwo z Ferrari, mające zapewnić - chyba oczywisty dla wszystkich - wyczynowo-luksusowy wizerunek produktów, trzeba być albo nadętym bufonem, albo naprawdę mieć takie zaplecze konstruktorsko-badawcze, które sprosta ekstremalnym wymaganiom. A może było na odwrót i to Ferrari szukało partnera?

O tym, że Cavallino (z włoskiego Konik) jest "inny", przekonałem się już w momencie wyjmowania go z pudła - masywny jak Terminator, dla niepoznaki ubrany w czarny tekstylny płaszczyk. W tym miejscu trzeba to wyraźnie powiedzieć - to nie jest kolejne urządzenie o estetyce piano black (czyli z czarnego błyszczącego plastiku), które albo obrasta kurzem przyciąganym przez tworzywo, albo wygląda jak deska do krojenia chleba, gdy próbujemy ten kurz usunąć - tutaj mamy od góry do dołu albo metal, albo tkaninę. W gruncie rzeczy prosty, ponadczasowy design, pasujący do każdego wnętrza, z odrobiną dumy i nostalgii w tle. Gdybym dostał do ręki pilota od GT1 z zaklejonym logo, to stawiałbym, iż jest to projekt Bang & Olufsena albo Loewe... i wiele bym się nie pomylił, bo to Ferrari.

Cała kolekcja Ferrari Cavallino (a jest tego trochę) powstała wedle klarownego założenia – uzyskiwać osiągi jak Ferrari i mieć podobnie znakomite detale. Najważniejszy w każdym samochodzie wyścigowym jest silnik, co więc napędza Cavallino GT1? Głośniki występują tu w układzie 2.1, z parą dwudrożnych i 16,5-cm subwooferem, co w stacjach muzycznych nie jest standardem. Średniotonowe mają 7 cm, wysokotonowe – 19 mm.

Wzmacniacze "Class HD" zintegrowano z procesorem DSP zastępującym klasyczną bierną zwrotnicę i wprowadzającym korektę charakterystyki. Firmowa aplikacja Ferrari Logic3 App umożliwia dostęp do suwaka regulującego poziom basu – dobrze, że ktoś pomyślał o możliwości okiełznania tego potwora.

Zestaw obsługuje wszystkie współczesne urządzenia przenośne korzystające z techniki Bluetooth, jest więc możliwe bezprzewodowe przesyłanie muzyki z grajków z systemami operacyjnymi Android, iOS i Windows oraz ładowanie ich poprzez port USB zlokalizowany od spodu w podstawie. Osoby chcące podłączyć komputery (i nie tylko) mają jeszcze do dyspozycji mini-jacka 3,5 mm. Tablety, telefony i odtwarzacze audio Apple są dodatkowo dopieszczone dzięki zainstalowanemu fizycznemu gniazdu (30-stykowemu), przeznaczonemu do ładowania akumulatorów i odtwarzania muzyki.

Posiadacze najnowszych iPhone`ów 5 z nowym gniazdem będą musieli użyć przejściówki na złącze Lightning, ale jak już gdzieś wspominałem, nie jest to wielki wydatek. AirPlay nie jest w tym modelu "wspierane", lecz pozostaje Bluetooth, a wersja z AirPlay lada moment pojawi się na rynku. Można wyprowadzić kompozytowy sygnał wideo. W komplecie, oprócz pilota, dostajemy jeszcze przewód audio zakończony 3,5-mm wtykami.

Brzmienie Cavallino GT1 jest tak charakterystyczne, że nie trzeba będzie snuć długich wywodów - jak człowiek tylko usłyszy Ferrari za plecami, to nie ma wątpliwości, co mu śmignęło. I tu jest podobnie - zestaw gra bardzo energetycznie, nawet agresywnie, ale ze zdrową wewnętrzną mocą. Skraje pasma nie są, oczywiście, poszkodowane, nie brakuje też soczystego środka.

Sprawność tej maszyny jest zdumiewająca. Gdy stoimy na drugim końcu mieszkania, słyszymy talerze i werble, jakbyśmy stali koło perkusji. Ktoś może pomyśleć, że zasugerowałem się marką Ferrari... Ale tak jest naprawdę, i tak przecież miało być - to stacja muzyczna pod konkretnym wezwaniem. Gdyby było inaczej, bardziej po audiofilsku, czy choćby bardziej neutralnie - nie byłoby dobrze, nie miałoby to sensu. Adrenalina, wibracja, gaz – to wszystko tu jest. Ale uwaga – najmocniejsze brzmienie uzyskamy dzięki iPodowej aplikacji, gdzie jest ów magiczny suwaczek do basu...

Ale jazda!

Dodatkowe funkcje aplikacji rozbroiły mnie kompletnie. Poza pięknym firmowym zegarkiem i poza prognozą pogody – uwaga, uwaga! - są biblioteki odgłosów Ferrari Sounds: uruchamianie silników, przyśpieszanie, hamowanie, zmiana biegów itd. w różnych modelach samochodów (nagrania chodzą w pętli). Przebojem biblioteki dźwięków usypiających są pracujące wycieraczki.

Parametry
LOGIC 3 BY FERRARI Cavallino GT1
Produkowany Tak
Stacja dokująca dla iPoda Nie
Wejścia/wyjścia mini-jack
USB Tak
Bluetooth tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LOGIC 3 BY FERRARI testy
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu