Polimerowy płyn ChordOhmic Transmission Fluid

07 kwietnia 2020 Sprzęt

Cztery lata pracy i 500 prototypów. Wreszcie firma Chord zaprezentowała efekt swoich badań - płyn ChordOhmic Transmission Fluid, polimerowy płyn zaprojektowany po to, aby stworzyć większą powierzchnię styku we wszelkiego rodzaju połączeniach, poprawiając w ten sposób transfer sygnału.

Opracowany przez jednego z najbardziej cenionych chemików przemysłowych i japońską firmę Andante Largo, nowy płyn ChordOhmic, bazuje na polimerach wypełniających ubytki i mikropory na powierzchniach wtyków i gniazd, tworząc większą powierzchnię styku. Tym samym poprawia to jakość połączenia - im niższa rezystancja przejścia, tym wyższy prąd (sygnał).

Jak mówi producent, uzyskany w wyniku tych prac preparat zapewnia długoterminową stabilność połączeń o bardzo niskim napięciu, zachowując spójność we wszystkich typach gniazd i wtyków, a także przy różnych napięciach i w szerokim zakresie częstotliwości.

ChordOhmic Transmission Fluid, jak czytamy w informacji prasowej, zaczyna działać już przy bardzo niskich progach napięcia, a przy starannym stosowaniu ma bardzo długą żywotność. Oryginalne kable przygotowane przez Chorda do testów, zbudowane i poddane obróbce ponad cztery lata temu, wciąż mają znacznie lepszy dźwięk niż identyczne (ale niepoddane obróbce) kable wykonane w tym samym czasie.

ChordOhmic Transmission Fluid można nakładać na wszystkie metalowe styki, począwszy od kabli głośnikowych i interkonektów, po kable zasilające i LAN. Ponieważ jest nietoksyczny, a nie na bazie oleju, nie jest szkodliwy dla środowiska.

ChordOhmic Transmission Fluid

Podstawy przesyłania sygnału

W nowoczesnym systemie hi-fi poziomy sygnału mogą się od siebie w znacznym stopniu różnić: od mikrowoltów z wkładki gramofonowej MC (maksymalnie około 150 μV) do 230 V w kablach zasilających AC. Sygnały w każdym przypadku w swojej podróży przechodzą przez złącza, które są źródłem znacznych strat.

Przy podłączaniu kabli do sprzętu można się spotkać z wieloma problemami - wtyczki i gniazda różnych producentów mogą różnić się rozmiarami, niektóre kombinacje gniazd i wtyków bywają zbyt ciasne, inne zaś zbyt luźne.

Podstawą dobrego połączenia elektrycznego jest dobre połączenie mechaniczne - większa powierzchnia styku obniża rezystancję styku, tworząc lepsze połączenie i umożliwiając przepływ większego prądu (sygnału). 

Polimerowy płyn ChordOhmic Transmission Fluid

Dowolne złącze, bez względu na to, jak gładkie i wypolerowane wydaje się na pierwszy rzut oka, na poziomie mikroskopowym wygląda zupełnie inaczej. Obraz u góry pokazuje punkty styku z luźnym połączeniem. W przypadku tych luźnych styków rzeczywisty obszar styku jest niewielki.

Można także zaobserwować wzrost powierzchni styku, gdy połączenie znajduje się pod większym ciśnieniem. Nawet przy ściślejszym połączeniu między dwiema powierzchniami wciąż są odstępy. Te przestrzenie wyraźnie nie tworzą połączenia.

Wiedząc o tym firma Chord od lat szukał sposobów zmniejszenia rezystancji połączeń. Płyn ChordOhmic ma wypełniać luki; polimer tworzy jeszcze lepszą powierzchnię kontaktu, a tym samym lepszy dźwięk. Bo im niższy opór, tym wyższy prąd (sygnał).

Źródło: Audio Center Poland

Może Cię zainteresować
CHORD testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu