WŁADYSŁAW KOMENDAREK

Planeta śmiechu

Planeta śmiechu

Wykonanie

Nagranie

Reedycja wszystkich wydawnictw Władysława Komendarka liczy już osiem pozycji. Tym razem na CD trafił materiał, który pierwotnie ukazał się w 1989 roku wyłącznie na kasecie magnetofonowej, zatytułowanej "Planeta śmiechu".

Pierwszą część wypełniała tytułowa suita o wyraźnie zarysowanych częściach. Pierwszej – majestatycznej, o symfonicznym rozmachu, wykorzystującej potęgę elektronicznych brzmień. Drugiej – dynamicznej, napędzanej dźwiękami automatu perkusyjnego i syntetycznego basu oraz trzeciej – prezentującej mnogość elektronicznych barw i różnorodność melodii.

Całość wydaje się nieco chaotyczna, co tłumaczy sam autor. "Patrzyłem na naszą cywilizację i wszystko wydawało mi się śmiesznie niezorganizowane. Stąd też wziął się śmiech w tytule".

Stronę B kasety wypełniały cztery krótsze formy o niemal piosenkowej melodyce. Znajdziemy tu pierwszą wersję "Fruwającej lalki", która w nowej odsłonie dała tytuł kolejnej płycie magika syntezatorów. "Kosmiczne reggae" faktycznie ma reggae’owy puls. "Pożegnanie kosmitów" brzmi z kolei bardzo namacalnie i filmowo.

Zwieńczeniem tego pomysłowo ułożonego wydawnictwa była niemal dyskotekowa "Pogoń za laserem". Wśród bonusów dołączonych do CD zwraca uwagę wykorzystująca technikę samplingu, wielobarwna kompozycja "Budowa nowego świata".

Grzegorz Dusza
GAD Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu