Chasing Trane

JOHN COLTRANE
Chasing Trane

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Album "Chasing Trane" stanowi ścieżkę muzyczną do biograficznego filmu o jednym z jazzowych geniuszy, gigancie saksofonu tenorowego i sopranowego. Prócz niniejszego kompaktu pojawiły się też wersje filmowe w formatach DVD i Blue Ray. W filmie mamy przykłady najwybitniejszych dokonań muzycznych Coltrane`a, ale także wywiady na jego temat z wieloma wybitnymi muzykami i krytykami, czy nawet z takimi postaciami, jak Bill Clinton.

Nie ulega wątpliwości, że po wyjściu z nałogu w 1957 r., John Coltrane nadawał tworzonej przez siebie formie jazzu coraz wyraźniej metafizyczny wymiar. Jego rozbudowane chorusy solowe charakteryzowała niezwykła intensywność oraz nowatorska forma harmonii i rytmu - wszystko tak misternie zespolone, że do dziś liczni naśladowcy nie potrafi ą tego magicznego splotu rozłożyć i powtórzyć.

Utwory zebrane na "Chasing Trane" komplementują obraz filmowy. Ukazują one konsekwentną linię rozwoju artystycznego mistrza jak i różnorodność wykreowanych przez niego form. Utwór tytułowy był jak iskra inicjująca nurt free-jazzowy lat 60. Współczesny gwiazdor saksofonu, Kamasi Washington, określił muzykę Coltrane`a jako "najbardziej świetlisty rodzaj światła, jaki można usłyszeć", i ta przenośnia najpiękniej oddaje jej kunszt.

Cezary Gumiński
IMPULSE! /UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj