JERZY MILIAN Stigma

Stigma
Wykonanie
Nagranie

Pod hasłem "Jerzy Milian Tapes" GAD Records kontynuuje serię nagrań zmarłego dwa lata temu kompozytora, aranżera i wibrafonisty. Numer 8. serii "1970. First German Adventures" zawiera sesje zrealizowane w Berlinie Wschodnim w kwietniu i w lipcu 1970 r. z Ensemble Studio 4 kierowanym przez saksofonistę Ernsta-Ludwiga Petrowsky'ego i Rundfunk-Tanzorchester Berlin pod kierunkiem Guntera Gollascha.

Jerzy Milian był wówczas w wirze pracy twórczej. Po okresie współpracy z big-bandami Gustava Broma i radia belgijskiego napisał muzykę dla baletu Conrada Drzewieckiego, nagraną w 1969 r. "Rivalen" z orkiestrą Gollascha.

W tym zespole poznał Petrowsky'ego, z którym dzielił zainteresowania free-jazzem. Milian wysłał mu najpierw partyturę awangardowego utworu "Near But Far", a trzy miesiące później sam pojechał do Berlina, by z jego Ensemble Studio 4 nagrać kolejne, także w roli solisty. Jego wibrafonowe solówki w pięciu z siedmiu utworów są ozdobą albumu.

Warto dodać, że brzmienie jego instrumentu jest wzorcowe i wyróżnia się na tle zespołu, podobnie jak kontrabas Klausa Kocha. Trzy inne utwory napisał dla orkiestry Gollascha, która tu kojarzy się z big-bandem Gila Evansa. Free-jazzowe solówki Jerzego Miliana zyskały godną oprawę. Album zamyka "Stigma" - przykład syntezy free-jazzu i muzyki współczesnej.

Marek Dusza
GAD Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu