Teoria Konspiracji

FRONTSIDE
Teoria Konspiracji

Metalcore

Gdy zasiadałem do pierwszego odsłuchu nowego albumu Frontside nie obiecywałem sobie zbyt wiele. Choć kompozytor większości materiału, Demon, mówił mi, że będzie ostro, a wokalista Auman powtarzał, że "Teoria Konspiracji" to po prostu "ogień z d...", nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że nie usłyszę nic poza piątą wodą po kisielu zwanym "Absolutus".

"Absolutus" był albumem, który sprawił, że Frontside stało się szerzej znane w metalowym światku. Ostre kompozycje zaczęły się przeplatać z dużo bardziej melodyjnymi. Metalcore mieszał się z nu-metalem, pojawiła się ballada akustyczna. Słowem - grupa z Sosnowca zrobiła się nie/sławna w zależności od środowiska w którym pytano o nią. Wracając jednak do pierwszego odsłuchu "Teorii Konspiracji", wszystko zaczęło się od tego jak moją głowę storpedowała "Herezja Doskonała" - jeden z najbrutalniejszych utworów zespołu w jego historii. Pierwsze trzy utwory to istna rzeźnia, którą uspokaja dopiero czwarty kawałek. Wbrew zapowiedziom Demona, melodie są obecne i udowadnia to nie tylko "Uciec Przeznaczeniu", lecz także "Moja Deklaracja Płonie" czy chociażby "Nadchodzi Koniec" i "Katharsis".

Po pierwszym kontakcie z "Teorią Konspiracji" wszystko zależy od tolerancji słuchacza. Zatwardziali fani growlowania 24h będą zawiedzeni. Jedna z opinii, którą czytałem na temat poczynań zespołu brzmiała: "Nie widzę sensu w napierdzielance, by zaraz potem spuścić z tonu i śpiewać o płatkach róż czy tam księżycowym cukrze. Do kitu.". Faktycznie, grupa ciągle wraca do sprawdzonej formuły sprawiającej, że znajduje się w zawieszeniu: gdzieś pomiędzy fanami bardziej i mniej hardcore`owych gatunków. Wielu uważa, że powinni się zdecydować na coś konkretnego, choć ja w tym wypełnianiu pewnej luki na rynku widzę ogromny urok Frontside. Zupełnie oddzielną kwestią jest fakt, że w składzie zespołu są bardzo utalentowani ludzie, którzy mogliby pokusić się o bycie czymś więcej niż tylko pomostem, po którym wielu pseudokrytyków lubi sobie poużywać.

"Teoria Konspiracji" jest zarazem brutalna i melodyjna, a jakością muzyki sprawiła, że to bodaj najlepsza polska płyta metalowa kończącego się roku. Warto zauważyć, że do albumu audio dodana została płyta DVD z ponaddwugodzinnym materiałem ze studiów nagraniowych w których rejestrowano materiał. Obejrzeć można nie tylko wywiady, lecz także wypowiedzi członków Frontside oraz ekskluzywną wycieczkę po jednym z nich - z perkusistą będącym w... "ekstremalnej kondycji".

M. Kubicki
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

 
Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio