Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Dead End Kings

KATATONIA
Dead End Kings

Metal

Katatonia wypracowała sobie przepis na co najmniej bardzo dobre albumy i od "The Great Cold Distance" nagrywa rzeczy na równym poziomie. Robi to bezpiecznie, nie eksperymentując, a jedynie od czasu do czasu modyfikując ciężar własnej muzyki.

Szkoda, bo podopieczni Peacevill Records mają możliwości ku temu, aby zaszaleć i wyjść ze swojej, jak to mawiają, "comfort zone" i zrobić coś nowego. Chociaż, skoro zwycięskiego składu się nie zmienia, to i po co nagle próbować zmienić stan rzeczy.

"Dead End Kings" kontynuuje ścieżkę obraną na "Night Is The New Day" i równie szybko uzależnia, a przy okazji, zmusza słuchacza do odsłuchu całego kompaktu, nie zaś poszczególnych utworów w celu poszukiwań "hitu". Owszem, kilka pozycji zasługuje na to miano (otwierające album "Buildings", fenomenalne "Dead Letters", motoryczne "Hypnone"), ale w przypadku tego bandu staram się chłonąć materiał w całości ciesząc się całą długością płyty.

Zresztą, jeśli chodzi o tak nostalgiczną muzykę, inaczej się nie da, smutek należy aplikować w dużej dawce:) Brzmieniowo Katatonia jak zwykle prezentuje się niezwykle dobrze, a kiedy panowie uświadamiają sobie do czego mają 6, a czasem nawet 7 strun, powalają ciężarem i uderzają z całą mocą. Tych fragmentów jest niestety stosunkowo mało, ale każdy żywszy moment staje się smaczkiem.

A jak prezentuje się pan Renkse? Zadowalająco, jak zwykle nadzwyczaj emocjonalnie (pięknie!), ale trochę powtarzalnie. Nie ma co liczyć na agresywniejsze formy wokalnej ekspresji, mimo że w niektórych miejscach aż prosi się o to by krzyknąć dla zintensyfikowania emocji. A tu dupa.

Trochę szkoda, ale i tak w swojej kategorii Jonas jest bezkonkurencyjny. Co tu dużo mówić, Katatonia nie zawodzi, ale "Dead End Kings" prawdopodobnie nie znajdzie się w czołówce zestawień najlepszych albumów 2012 roku.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>PROPHETS OF RAGE</span> Prophets Of Rage

PROPHETS OF RAGE Prophets Of Rage

<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio