Född Förlorare

SHINING
Född Förlorare

Black metal

  • Wykonanie
  • Nagranie

Shining, eden z najbardziej depresyjnych black metalowych zespołów, podpisał kontrakt z dużą (jak na obecne realia) wytwórnią płytową. Już na początku odsłuchu albumu "Född Förlorare", którego tytuł w wolnym tłumaczeniu brzmi "Urodzeni przegrani", wszyscy konserwatywni fani ciężkich i mrocznych brzmień odetchną z ulgą.

Utrzymane w średnim tempie utwory z niemałą dawką mocy, przerywane akustycznymi wstawkami to nadal znak rozpoznawczy Szwedów. Kompozycje są solidne, a ciekawostką w nich są elementy folkowe ubarwione dźwiękami pianina.

"Född Förlorare" jest zdecydowanie krokiem naprzód w stosunku do poprzedniego krążka "Klagopsalmer", nie jest jednak rewelacją, jaką była dla mnie kiedyś - i jest do dziś - płyta "Halmstad". Wpływa na to prawdopodobnie brak jednego, wiodącego utworu, głównej kompozycji płyty. Patent ten idealnie sprawdził się już na czwartym i piątym krążku zespołu. Mimo wszystko jest to porządnie napisany, wyprodukowany i odegrany kawałek muzyki. Choć nie jest tak ciężki jak poprzednie dokonania Shining, nie można panom odmówić klasy w tym, co robią. "Född Förlorare" to raczej dobra prognoza na przyszłość - Spinefarm będzie miało z mało pogodnych Skandynawów jeszcze sporo pociechy.

M. Kubicki
Spinefarm

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj