Transcension

SLEEPERS AWAKE
Transcension

Jestem bardzo ostrożny w wystawianiu najwyższych not w ocenach albumów na łamach naszego portalu, ale - kiedy mam do czynienia z takim dziełem jak "Transcension" - nie mogę postąpić inaczej. To mój jeden z jak na razie dwóch kandydatów do miana albumu roku, jeśli nie rzeczywiście absolutny numer jeden.

Drugi oficjalny krążek zespołu z Columbus w stanie Ohio to niezwykła dźwiękowa podróż czarująca słuchacza dojrzałością, pietyzmem wykonania i jakością kompozycji. Rzecz w tych czasach niemal niespotykana, bo nagranie siedemdziesięciominutowego koncept album, który nie nuży, to rzecz wykonalna prawdopodobnie tylko dla gigantów typu Opeth lub moich faworytów z Mastodon. Oczywiście, gdyby tylko chcieli. Zresztą "Transcension" przypadnie do gustu zarówno fanom dwóch powyższych zespołów, jak i zwolenników Tool czy Baroness.

Konglomerat dźwięków zawartych na "Transcension" to właśnie wypadkowa twórczości grup, o których wspominam, jednakże nie jest to żadna zrzyna, a bardzo przemyślane granie, które - gdyby je dobrze wypromować - trafi do bardzo szerokiego grona odbiorców, nie tylko fanów metalu czy offowych wynalazków.

Rzecz mocno odświeżająca scenę, uzależniająca wspaniałymi melodiami, zróżnicowaniem wokali - choć cleany dominują, oraz powalająca brzmieniem niskim, ale klarownym. Co ciekawe, panowie raczej lawirują między rockiem/metalem progresywnym niźli śmiercią czy thrashem (a kiedy to robią przypominają o bardzo niedocenianym Cyclone Temple), co wcale nie jest żadną wadą.

Wręcz przeciwnie, zamiast słuchać wszechobecnego djentowego dzyn dzyn, mamy tutaj gitarową ucztę i zaskakujące popisy solowe. Wszystko to utrzymano w średnich tempach tylko z okazyjnym wyskokiem w stronę umpa-umpa czy akcentu w postaci blastów.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

 
Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio