The Kick Inside

KATE BUSH
The Kick Inside

Pop

  • Wykonanie
  • Nagranie

Debiut Kate Bush przypadł w momencie, w którym wybuchła punkowa rewolucja. W dobie ekscesów i skandali, brudu i hałasu zaproponowała piosenki zupełnie nieprzystające do panującej mody. Repertuar zawarty na "The Kick Inside"urzekał lekkością, bogactwem melodii oraz kunsztownymi opracowaniami z wykorzystaniem brzmień orkiestrowych, fortepianu i instrumentów ludowych.

Dwudziestoletnia Kate Bush jawi się tu jako leśna nimfa, postać z ludowych wierzeń. Inspiracji szukała w literaturze. Już pierwszy singiel "Wuthering Heights" - napisany pod wrażeniem lektury "Wichrowych wzgórz" Emily Bronte - zapewnił jej sławę. Ta piosenka po dziś dzień robi piorunujące wrażenie.

Nie mniej znany "Moving" ubarwił głos wieloryba. Utwór tytułowy opowiadał inspirowaną ludową balladą historię dziewczyny, która znalazła się na krawędzi samobójstwa zaszedłszy w ciążę za sprawą swojego brata. Jej głos brzmi tu tak samo przeszywająco i emocjonalnie jak historia, którą śpiewa. "The Saxophone Song" solówką opatrzył jazzowy mistrz tego instrumentu - Alan Skidmore.

W otoczeniu wytrawnych instrumentalistów i pod czujnym okiem swojego mentora, Davida Gilmoura, Kate Bush nagrała jeden z najważniejszych debiutów w historii muzyki pop.

Grzegorz Dusza
Fish People/Warner

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj