YAMAHA
RX-A850

Przycisk włącznika zasilania nazywa się w RX-A850 "Main Zone", co sugeruje możliwość obsługi przez urządzenie drugiej strefy. Rzeczywiście tak jest, ale w kontekście nowej koncepcji MusicCast, klasyczna strefowość trąci myszką.

Nasza ocena

Wykonanie
Wzmocniona konstrukcja mechaniczna, solidne końcówki mocy, doskonała sekcja cyfrowa.
Funkcjonalność
Zwierzę sieciowe, ogromne możliwości w tym zakresie, a do tego - jako jedyny - ma wejście gramofonowe. Mało wygodny pilot.
Laboratorium
Wysoka moc w trybie stereo (2 x 120 W), w trybie wielokanałowym przyzwoicie (5 x 55 W), niskie zniekształcenia, szerokie pasmo, umiarkowany szum.
Brzmienie
Czyste, dynamiczne i przestrzenne. Zrównoważone i czytelne w każdym trybie, przekonujące efekty przestrzenne.
Artykuł pochodzi z Audio

Yamaha proponuje zestaw ponad 20 urządzeń, które w różnych konfiguracjach, za pomocą Bluetooth i systemu MusicCast, mogą nagłaśniać wiele pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. W ramach MusicCast możliwa jest bezpośrednia obsługa serwisów muzycznych, płatnego Napstera, bezpłatnego (w praktyce) Spotify oraz internetowego radia.

W obecnej ofercie Yamahy naliczyłem ponad dwadzieścia amplitunerów AV, ponad połowa z nich pracuje w systemie MusicCast. W ramach systemu MusicCast amplituner łączy się tym protokołem, np. ze smartfonem lub iPadem, i za ich pośrednictwem może odtwarzać pliki. USB to osobne wejście, w które możemy włączyć pendrajw lub dysk (nie sieciowy), o ile organizacja plików jest w FAT16/32.

Amplituner Yamaha RX-A850 zaopatrzono też w AirPlay, a więc umożliwiono bezprzewodową współpracę z urządzeniami Apple. Wreszcie RX-A850 może odtwarzać pliki z komputerów oraz dysków sieciowych (protokół DLNA). Jak widać, RX-A850 jest urządzeniem sieciowym, a nawet bardzo sieciowym.

Producent informuje, że zastosowano w nim najlepsze rozwiązania, poczynając od solidnej konstrukcji mechanicznej, poprzez dobór elementów, wydajność przetworników, konfiguracje wzmacniacza mocy, układy wizyjne i wiele innych rozwiązań. Dzięki temu RX-A850 został sygnowany Aventage, tak jak najbardziej zaawansowane urządzenia Yamahy.

Yamaha RX-A850 - tylna ścianka.

Yamaha RX-A850 - tylna ścianka.

W Dolby Atmos rekomendowane jest wykorzystanie wszystkich kanałów mocy i montaż dodatkowych par kolumn na przedniej ścianie lub nad głową słuchacza (służą do tego oddzielne tryby). Inną opcją są głośniki "presence".

Yamaha proponuje ich instalację w trzech wariantach, dedykując im specjalne ustawienia. RX-A850 ma siedem wzmacniaczy i dziewięć zacisków głośnikowych. Sygnał do ostatniej pary jest przełączany sekwencyjnie, zależnie od wybranego trybu DSP.

Warto także zwrócić uwagę na standardowe dla Yamahy, a bardzo interesujące dźwiękowo, tryby odtwarzania wielokanałowego muzyki zapisanej w stereo. Samodzielne ustawianie głośników może być niezłą męczarnią, warto więc posłużyć się dołączonym mikrofonem i ocenić, czy efekty osiągnięte drogą automatyczną nie są satysfakcjonujące.

Yamaha RX-A850 - złącza

Yamaha RX-A850 ma osiem wejść HDMI (jedno na przednim panelu), z których trzy mogą przyjąć rozdzielczość 4K (HDCP 2.2, 60p 4:4:4). Są dwa wyjścia HDMI, potrafi ą obsłużyć 4K. Jedno ma kanał zwrotny audio (ARC).

RX-A850 dysponuje pełnym konwerterem wizyjnym, potrafi również upskalować sygnały do 4K; przełącza też format 3D; producent nie uściśla, na których wejściach HDMI jest to realizowane, więc można założyć, że na wszystkich.

Jak na taki "tabun" opcji, urządzenie prezentuje się dość skromnie - obudowa o umiarkowanych rozmiarach, standardowy wyświetlacz, a pod nim klapka. Oprócz przełącznika źródeł i regulacji siły głosu, na przednim panelu umieszczono kilkanaście dyskretnych przycisków.

Amplituner ma kilka wejść audio (analogowych i cyfrowych) i - podobnie jak konkurenci - żadnego stereofonicznego wyjścia. Jest za to komplet gniazd dla zewnętrznych końcówek mocy – aż jedenaście.

Są także wyjścia dla drugiej strefy (głośnikowe, liniowe i do sterowania) i – uwaga – wejście gramofonowe (wkładka MM), na co trudno nie zwrócić uwagi w kontekście popularności "winyli". Zwróciłem więc też uwagę na wyjścia słuchawkowe – na szczęście mają je wszyscy.

Yamaha RX-A850 - wnętrze.

Yamaha RX-A850 - wnętrze.

Tylko na temat pilota nie mam dobrych wieści - jest niewielki i zgrabnie leży w dłoni, ale przyciski są miniaturowe, a ich opisy wykonano tak drobnym drukiem, że bez okularów ani rusz.

Konstrukcja końcówek mocy nie jest niespodzianką - Yamaha sięgnęła po sprawdzoną konfigurację bardzo dobrych tranzystorów Sanken 2SA1695/2SC4468. Płytka cyfrowa jest jedna i dość duża. Identyfikację głównego procesora (i skalera) obrazu utrudnia naklejony na niego radiator, obsługą sygnałów wideo zajmują się scalaki Silicon Image.

Aby zdekodować wszystkie formaty surround, użyto dwóch procesorów Texas Instruments z serii Cinema DSP. Imponująco wygląda sekcja konwerterów DAC z aż czterema dwukanałowymi scalakami Burr Brown PCM5101; każdy z nich może przyjąć sygnał PCM o rozdzielczości 32 bit/384 kHz.

Jednak chyba największą niespodzianką jest zupełnie nowy moduł komunikacji bezprzewodowej. Yamaha testowała go w pierwszych miesiącach tego roku. System wykorzystuje tylko jedną zewnętrzną antenę i inteligentnie przełącza się między standardami Bluetooth i Wi-Fi. Dbałość o nowe rozwiązania w tym zakresie ma z pewnością związek z wprowadzoną przed chwilą usługą MusicCast.

Odsłuch

Swego czasu obiegowa opinia głosiła, że urządzenia Yamahy charakteryzują się dźwiękiem pluszowym. Jakby nie próbować to interpretować, to zawsze stanie na tym, że bas jest obszerny i miękki, a reszta łagodna. Yamaha RX-A850 gra jednak zupełnie inaczej.

Tym razem w pierwszej kolejności obsłużyłem system wielokanałowy. Yamaha wyśrubowała przestrzenność. Na długo przed nastaniem Atmosa, Yamaha proponowała opcję podłączania dodatkowych głośników presence. Jednak RX-A850 słuchałem w konserwatywnej konfiguracji 5.1. Nawet wtedy głębia, szerokość i wysokość sceny robiły znakomite wrażenie.

Brzmienie zdecydowanie opiera się na informacjach z kolumn przednich (wśród nich centralnego), tylne niosą tylko proporcjonalne dodatki. Dźwięk jest dość jasny, ale wcale nie nazbyt lekki. Yamaha solidnie akcentuje rytm, dobrze skupia uwagę na środku, górą dokładnie uzupełnia. Zastanawiałem się przez chwilę, jak osiągnięto tak znakomite wrażenie przestrzenności, nie akcentując wysokich tonów.

Wrażenie otaczania słuchacza dźwiękiem ustępuje podczas dialogów. Centralny huczy wówczas pełną parą, pozostała czwórka zachowuje niemal milczenie. Od zawsze wiadomo, że warto zaopatrzyć się w dobry głośnik centralny, Yamaha RX-A850 jest tego dobitnym dowodem.

W stereo brzmienie nie tyle atakuje, co emanuje średnicą - głęboką, trochę zaokrągloną, ale bez mulistości. Góra jest stonowana, bez oślepiającego blasku, ale z dobrą szczegółowością; podobnie bas - szczupły, ale zdecydowany.

Yamaha RX-A850.

Yamaha RX-A850.

- Końcówki mocy 7
- Dekodery Dolby Atmos, DD; DD Plus; DD TrueHD; DD-EX, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS Express, DTS, DTS 96/24, DTS-EX Matrix 6.1, DTS-ES Discrete 6.1, DTS Digital Surround, DPLIIx, DTS Neo:6
- Konwerter wideo: tak
- Skaler obrazu: 4K
- Wejścia wideo 8 x HDMI, 2 x komponent, 5 x kompozyt - Wyjścia wideo: 2 x HDMI, 1x komponent, 1x kompozyt - Wej./wyj. analogowe audio: 5 x RCA /-
- Wej. podręczne: USB, HDMI, RCA, kompozyt
- USB: 1 x przód
- Wej. gramofonowe: tak (MM)
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. na zewnętrzny dekoder: nie
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: 9.2
- Wej. cyfrowe: 2 x coax., 2 x opt.
- Wyj. cyfrowe: nie
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe zakręcane - Pilot uniwersalny: nie
- iPOD/iPhone/iPad: USB, AirPlay
- Funkcje strumieniowe: DLNA, serwisy muzyczne, radio internetowe
- Flac: 24/192 kHz
- DSD: 2,8MHz/5,6MHz
- Obsługa II strefy: wyj. głośnikowe, RCA
- Komunikacja: LAN, WLAN, BT

Grzegorz Rogóż

Specyfikacja techniczna

YAMAHA RX-A850
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 7
Moc8 [W] 2K 120
Moc4 [W] 2K 121
Wejścia / wyjścia video HDMI / komp.
Skaler 4K
Dekodery surround Dolby Atmos, DD; DD Plus; DD TrueHD; DD-EX, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS Express, DTS, DTS 96/24, DTS-EX Matrix 6.1, DTS-ES Discrete 6.1, DTS Digital Surround, DPLIIx, DTS Neo:6
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Rys. 2. Yamaha RX-A850 - zniekształcenia harmoniczne.
Rys. 2. Yamaha RX-A850 - zniekształcenia harmoniczne.
Yamaha RX-A850

Yamaha stosuje układy selektora impedancji, stąd wyniki pomiarów prezentują się nieco inaczej niż u konkurentów. Dotyczy to przede wszystkim zbliżonej mocy wyjściowej dla 8 i 4 omów (pomiary zostały wykonane w różnych ustawieniach selektora impedancji), wynoszącej odpowiednio 153 W i 156 W - dla jednego kanału wysterowanego.

W trybie stereofonicznym Yamaha oddaje odpowiednio 2 x 120 W i 2 x 121 W, a podłączanie kolejnych obciążeń możliwe jest już (przynajmniej oficjalnie) przy obciążeniu 8 ohm, stąd wynik 5 x 55 W i brak pomiaru dla 4 omów. Yamaha ma podobny jak konkurenci poziom szumów – S/N wynosi 82 dB.

Na charakterystyce przenoszenia (rys.1) widać lekkie obniżanie powyżej 20 kHz, ale częstotliwość 100 kHz osiągniemy przy wciąż niewielkim spadku -1,2 dB dla 8 omów i -2 dB dla 4 omów.

W spektrum zniekształceń (rys. 2) ponad poziom -90 dB przebija się tylko – i to delikatnie – najsilniejsza trzecia harmoniczna (-87 dB). Przedział THD+N niższych od 0,1 % THD+N rozciąga się od 3 W w przypadku 8 omów oraz 4 W dla 4 omów (rys. 3). Charakterystyki dla obydwu obciążeń niemal się pokrywają, co jest efektem kalibracji układu wzmacniaczy niezależnie dla każdego z obciążeń.

Może Cię zainteresować
YAMAHA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu