LG BD390

LG
BD390

Odtwarzacze Blu-ray

Przełomowe umiejętności

Kolejne generacje odtwarzaczy LG nie wyglądają może przebojowo, ale ważniejsze jest to, iż pod znaną już obudową kryją zupełnie nowe, często przełomowe umiejętności.

Niebieskawa, błyszcząca płyta okrywa cały przedni panel, który podzielono na dwie części. Po lewej stronie, pod uchylaną klapką, maskuje tackę mechanizmu. LG serwuje skromny wyświetlacz - zaledwie cztery przyciski oraz osłonięte gniazdo USB, które nieśmiało zapowiada technologiczne rewelacje. Nowym akcentem jest prowadzona na górnej krawędzi srebrna ozdobna listwa z głównym włącznikiem oraz klawiszem otwierającym szufladę.

Jeszcze zanim na dobre zaczniemy go używać, będziemy pozytywnie zaskoczeni - od chwili włączenia zasilania do gotowości przyjęcia płyty mija zaledwie kilka sekund; z nie mniejszym zadowoleniem powitałem zapał, z jakim LG wykrywa płytę i uruchamia składniki nawet najbardziej obszernych (pod względem menu) dysków BD. Użytkowanie urządzenia to wielka przyjemność, na to czekaliśmy kilka ostatnich lat, które upłynęły od premiery formatu.

Bułka z masłem

Obecność systemu BD-Live to już standard, zatem warto szybko przejść do bardziej niezwykłych cech urządzenia. LG BD390 ma wbudowaną pamięć 1 GB (dla dodatków z Internetu) a także port USB, przez który, korzystając niemal z dowolnego nośnika, można podać praktycznie dowolny z popularnych plików audio i wideo, w tym robiący furorę kontener MKV z materia łami HD do 1080p włącznie! O AVCHD można tu wspomnieć tylko dla porządku - dla LG to bułka z masłem.

Paleta imponujących formatów nie musi jednak wcale docierać do odtwarzacza poprzez USB, bowiem LG BD 390 ma certyfikat DLNA. Oznacza to możliwość strumieniowej transmisji materiałów poprzez sieć komputerową, np. z komputera czy centralnego domowego serwera. Użyjemy do tego celu złącza LAN, choć wcale nie trzeba używać kabli, bowiem wewnątrz kryje się najszybszy z obecnie dostępnych modułów sieci bezprzewodowej 802.11n. Producent dobrze wykorzystał ten potencjał, "przystosowując" urządzenie do pracy z serwisami internetowymi, np. z YouTube.

W zakresie złącz LG ma dosłownie wszystko, z wielokanałowym wyjściem 7.1, za którym czai się pakiet dekoderów HD (z DTS HD Master Audio).

Ekranowe menu, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, zasługuje na czwórkę z plusem. Spektrum opcji nie jest bardzo szerokie, ale cieszy możliwość regulacji kilku parametrów obrazu, chociaż wobec obecności dekoderów HD dla dźwięku trochę martwi brak definicji opóźnień oraz restrykcyjny zakres zmian poziomów. Lepiej będzie powierzyć ustalenie wszystkich parametrów amplitunerowi.

Brzmienie i obraz

Obecność wyjść 7.1 zachęca do podłączania odtwarzacza w takiej właśnie konfiguracji, z praktyki wynika jednak, że w przypadku dobrego amplitunera lepiej jest się posłużyć złączem HDMI i transmitować sygnał w formie cyfrowej. Generalnie wyjścia analogowe LG wprowadzają lekkie przytłumienie średnicy, a więc efektowne wyeksponowanie skrajów pasma, co w pewnych sytuacjach może być nawet korzystne. Większą naturalność i precyzję dadzą jednak konfiguracje z LG w roli transportu. Ścieżki wielokanałowe cechują się wtedy dobrym osadzeniem dialogów i ciągłością panoramy dookólnej. Zaletą jest też umiejętność pokazania szczegółu, wyrazistość wysokich tonów i punktualny bas.

LG BD 390 skutecznie skaluje materiał SD. Należy tutaj szczególnie docenić sposób obróbki z założenia słabej jakości plików DivX, które nabierają akceptowalnej czystości, precyzji konturów i są w dużej mierze wolne od oleistych, ciemnych, kwadratowych plam. Niemal bez zastrzeżeń ogląda się

Parametry

LG BD390

 • Obraz Ostrość nie jest celem samym w sobie, piękna, bogata paleta barw.
 • Produkowany Tak
 • Obsługiwane formaty DVD-Video, CD, CD-R/RW, DivX, jpg, mp3
 • Wyjścia wideo HDMI, komponent, kompozyt
 • Wyjściowa rozdzielczość 1080p
 • Dekodery surround DD-TrueHD, DTS HD MA, DD, DTS

Podstawowe dane

 • 1 490 zł
 • Dystrybutor LG Electronics Polska
 • Dostępność w 8 sklepach

Nasza ocena

 • Wykonanie: Kosztuje niewiele, ale nie sprawia wrażenia urządzenia taniego.
 • Laboratorium: Wspaniała - szybka reakcja na komendy, USB z odczytem niemal każdego typu plików – także HD, bezprzewodowe łącze w najszybszym standardzie 802.11n, dostęp do serwisów internetowych, dekodery HD i wyjście 7.1.
 • Brzmienie: Z wyjść analogowych cofnięty środek pasma, z cyfry dobra płynność dźwięku dookólnego.
PIONEER UDP-LX800

PIONEER
UDP-LX800

Cena: 9 000 zł

OPPO UDP-205

OPPO
UDP-205

Cena: 8 200 zł

PIONEER BDP-LX88

PIONEER
BDP-LX88

Cena: 7 000 zł

CAMBRIDGE AUDIO CXU

CAMBRIDGE AUDIO
CXU

Cena: 5 290 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
UDP-LX800

PIONEER UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z ni...