ROTH AUDIO BAR3

ROTH AUDIO
BAR3

Soundbary

Nie każdy, nie do każdego pomieszczenia, i nie do każdego telewizora, potrzebuje armaty. Roth zaproponował belkę o bardzo małym profi lu poprzecznym - bardziej do powieszenia niż do postawienia - i proporcjonalny bezprzewodowy subwoofer.

Część centralną systemu Roth Bar3 zajmuje sporych rozmiarów jasnobłękitny wyświetlacz LCD (11,5 x 2cm) pokazujący całą masę informacji, na środku jest zegar, powyżej kalendarz, a poniżej siedem dotykowych pól sterujących. Liczba wejść jest ograniczona do minimum: cyfrowe optyczne (Toslink) oraz dwa analogowe mini-jacki.

Jest też jednak Bluetooth, a to wiele zmienia. Złapałem się podczas pisania tego tekstu na podświadomym przywiązaniu do gniazdek i kabli, a przecież młode pokolenie zwraca teraz uwagę zupełnie na coś innego - jeśli jest Bluetooth lub Airplay, to w ogóle żadne gniazdka i kable nie są już potrzebne, i trzeba się do takiego stanu rzeczy przyzwyczajać. Zgaduję, że pisząc podobny tekst za 2 lata, w ogóle nie będzie się dyskutowało na temat przyłączy, bo będzie obowiązywał jakiś nowy uniwersalny standard do wszystkiego, a belka i sub będą zasilane również bezprzewodowo.

Gdy już się wydawało, że nie będzie o czym pisać, zacząłem sprawdzać, co kryje się pod różnymi funkcjami, i wtedy zaskoczyło mnie bogactwo predefiniowanych ustawień. Mamy trzy podstawowe tryby pracy: Movie/ Music/TV i każdy z nich ma swoje ustawienia drugiego rzędu, a - co najciekawsze - każde naprawdę brzmi odmiennie.

Movie: Cinema/ Sport/Game. Music: Small Hall/Large Hall/ Opera/Through. A TV to po prostu gadająca telewizja - w sumie 8 różnych charakterów brzmienia i wszystkie dostępne pod dedykowanymi przyciskami na pilocie, tak jak i przyciemnianie wyświetlacza czy regulowanie mocy suba.

Im dłużej bawiłem się ustawieniami Roth Bar3, tym bardziej byłem pełen uznania dla inżynierów z Rotha, że zaprojektowali tę niedrogą belkę tak, a nie inaczej. Uwaga - ponieważ belka nie ma wbudowanego żadnego dekodera Dolby ani DTS, więc w menu telewizora trzeba ustawić jako sygnał wychodzący PCM.

Biorąc pod uwagę kompaktowe wymiary obudowy Roth Bar3, jeśli zafundujemy sobie przewód Toslink z lepszym wtykiem niż ten z kompletu, będziemy mieli problem z postawieniem belki - mój z metalowym wtykiem, wystając po włożeniu na 3,7 cm, był przynajmniej o te 7 mm za długi (by Bar 3 mógł stać na własnych nogach) - więc albo go trzeba powiesić, albo po prostu używać kabelka z kompletu.

Belka i sub są zasilane przez transformatorki zintegrowane z wtyczkami (podobne do zasilaczy smartfonów, tylko szersze). W komplecie znajdziemy też przewód analogowy 1,5 m RCA-mini-jack i wieszaki ze śrubami.

Odsłuch

Producent Roth Bar3 był bardzo enigmatyczny w specyfikacji urządzenia. Na pewno wiadomo tyle, że za grillem z metalowej perforowanej blachy umieszczono po trzy przetworniki nisko-średniotonowe i kopułce wysokotonowej na kanał (w układzie dwukanałowym).

Równie niewiele wiadomo o głośniku w subie - jest tak zabudowany, że kompletnie go nie widać. Ale o ile sobie dworowałem na początku z rozmiarów urządzenia, to fi nalnie okazało się, że dzięki zewnętrznemu subwooferowi system gra o wiele lepiej od modeli w podobnej cenie, ale bez subwoofera.

Nie jest to wielki bas, lecz jest go wystarczająco dużo, by w mniejszym pokoju czuć dostateczny fundament. System potrafi grać dość głośno i proporcjonalnie, dając też czytelne dialogi. W sferze umiejętności podstawowych, ważnych przecież dla urządzenia mającego poprawić dźwięk z telewizora przy umiarkowanej cenie, zadanie zostało wykonane w stu procentach.

O żadnym bogactwie barw, definicji i detaliczności nie będę przecież pisał. Ten dźwięk jest po prostu normalny i wyraźnie lepszy niż z jakiegokolwiek telewizora.

Dane techniczne:

- Wymiary belki [mm]: 85 x 1000 x 50
- Wymiary subwoofera [mm]: 295 x 307 x 182
- Głośniki 2 x b.d. wysokotonowe + 6 x b.d. średniotonowe / 1 x b.d. niskotonowy
- Masa [kg]: 7,02 (razem)
- Wejścia: Toslink/2 x mini-jack/Bluetooth
- Subwoofer: tak (bezprzewodowy)
- Pasmo [Hz – kHz] 40–20
- Moc [W] 2 x 40 + 60
- Inne: wieszaki ze śrubami/Toslink/RCA; 3,5 mm/pilot

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

ROTH AUDIO BAR3

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Tak
  • Subwoofer Tak
  • Bezprzewodowy subwoofer Tak

Podstawowe dane

  • 1 300 zł

Marka ROTH AUDIO

Pozostałe produkty marki

Nasza ocena

  • Wykonanie: Płaska belka (raczej do powieszenia) z dużym i czytelnym wyświetlaczem.
  • Laboratorium: Bluetooth, bezprzewodowy subwoofer, brak HDMI; poręczne urządzenie do niewielkiego pokoju, gdzie łatwiej dotknąć panelu sterującego niż szukać pilota.
  • Brzmienie: Normalne, zrównoważone, czytelne – poprawi dźwięk z każdego telewizora. Warto poeksperymentować z ustawieniami, nie patrząc na ich nazwy – u mnie w salonie najlepiej grał Small Hall.
POLK AUDIO Signa S1

POLK AUDIO
Signa S1

Cena: 1 100 zł

YAMAHA YSP-2700

YAMAHA
YSP-2700

Cena: 4 500 zł

POLK AUDIO SB1

POLK AUDIO
SB1

Cena: 4 000 zł

MONITOR AUDIO ASB-10+WS-10

MONITOR AUDIO
ASB-10+WS-10

Cena: 4 300 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...