LOEWE
Klang BAR5 MR

Firma Loewe ma już prawie stuletnią historię (założona w roku 1923), a więc i duże doświadczenie, chociaż nikt nie może chwalić się stuletnią tradycją projektowania soundbarów… Tutaj dla wszystkich producentów pojawiło się relatywnie niedawno nowe otwarcie i nowa szansa.

Nasza ocena

Wykonanie
Typowa dla Loewe solidność i staranność wykonania, jednak sama listwa jest dość dyskretna, a uwagę zwraca oryginalny i luksusowy subwoofer w formie walca. W listwie system 5.0.2.
Funkcjonalność
Oryginalny system komunikacji bezprzewodowej z opcjonalnymi głośnikami bezprzewodowymi (w roli tylnych albo/i przednich). Komplet najnowszych dekoderów wielokanałowych Dolby i DTS. Duży zestaw złączy, pełne możliwości strumieniowe, Google Chromecast, DTS Play-Fi i Apple AirPlay 2.
Brzmienie
Już w stereo atak skrajami pasma – potężny bas, jasna góra, emocjonująca jazda po bandzie. A w trybach przestrzennych… zaskakująco lepsza równowaga.
Artykuł pochodzi z Audio

Loewe wykorzystuje ją w swoim stylu – proponuje urządzenia drogie, ekskluzywne, pasujące nie tylko do najlepszych telewizorów, ale przede wszystkim do najbardziej eleganckich salonów. Główną specjalnością Loewe były i są telewizory, jednak rozwijana jest oferta również sprzętu audio – nie klasycznego Hi-Fi, ale nowoczesnych systemów i samodzielnych grajków.

Ostatnio dołączyły soundbary, co już w ogóle nie dziwi, bowiem głośniki i subwoofery towarzyszące telewizorom, jeszcze w czasach "przedsoundbarowych", pojawiły się w ofercie Loewe już kilkanaście lat temu.

Soundbary to tylko i aż ewolucja tej koncepcji - dostarczenia klientowi całego pakietu audiowizualnego o "wartości dodanej", wynikającej ze specjalnych firmowych rozwiązań integracyjnych.

Zaczęło się od listwy Klang Bar mającej formę modułu podczepianego do dolnej części (wybranych modeli) telewizorów. Ale pierwszym soundbarem, który można uważać za urządzenie samodzielne i uniwersalne (przez co w ogóle może się pojawić w naszym teście) jest właśnie Klang Bar5 MR. Wraz z nim wracamy do zestawu listwy i subwoofera.

Nowoczesne "atmosowe" soundbary mają na ogół przetworniki rozmieszczone nie tylko z przodu, ale też z góry i po bokach, a maskownica często obejmuje większą powierzchnię bryły.

Loewe Klang BAR5 MR - wykończenie

Tutaj wykończenie poszczególnych ścianek jest zróżnicowane, górę niemal w całości pokrywa metalowy, perforowany panel, a tekstylnym materiałem obleczono front i boki.

 Listwę wyposażono w niewielki, ale czytelny wyświetlacz, pomocny również przy regulacji charakterystyki (tonów niskich i wysokich).
Listwę wyposażono w niewielki, ale czytelny wyświetlacz, pomocny również przy regulacji charakterystyki (tonów niskich i wysokich).

Tylna ścianka zdradza, że przynajmniej część korpusu wykonano z tworzywa sztucznego – ale dobre "plastiki" w takim miejscu wstydu nie przynoszą. 

Loewe Klang Bar5 wygląda nowocześnie i schludnie, ale nie szałowo ani prestiżowo. Producent też z całą pewnością nie zapomniał, jak osiąga się takie efekty… ale w tym przypadku uznał, że soundbar nie powinien przesadnie rzucać się w oczy. I ma rację.

Wyświetlacz jest skromny, lecz czytelny, w czym nie przeszkadza materiał maskownicy. Obsługa jest możliwa bez pomocy pilota – na górnej ściance ulokowano niewielki panel z pięcioma przyciskami sterującymi, wąskimi i wkomponowanymi w obudowę; gdyby nie oznaczenia, trudno byłoby je w ogóle dostrzec.

Loewe Klang BAR5 MR - głośniki

O konfiguracji głośnikowo-akustycznej listwy nie dowiadujemy się wiele. Znalazłem jedynie ogólną deklarację o systemie 5.1.2 ("1" uwzględnia obecność zewnętrznego subwoofera).

 
W górnej części listwy przygotowano panel z tradycyjnymi przyciskami, odpowiadającymi za podstawowe funkcje.

Wszystko wskazuje więc na to, że w listwie zainstalowano układ 5.0.2. Kanały główne (lewy i prawy) obsługują systemy dwudrożne z owalnym nisko-średniotonowym i kopułką wysokotonową, w kanale centralnym kopułce towarzyszą dwa owale, które już samodzielnie, jako szerokopasmowe, są umieszczone na bocznych ściankach i emitują fale kanałów efektowych, a na górze znajdują się dwa przetworniki stożkowe kanałów sufitowych.

Loewe Klang BAR5 MR - złącza

Za to rozmach, z jakim przygotowano tylną ściankę i panel przyłączeniowy, robi wrażenie. Loewe Klang Bar5 MR ma nie tylko wyjście HDMI (z kanałem eARC), ale dodatkowo dwa wejścia w tym standardzie.

Jest jeszcze gniazdo optyczne, a nawet wejście analogowe. Także złącze USB (dla nośników pamięci z muzyką – niestety, wyłącznie w standardzie MP3, a to już anachronizm).

Loewe Klang BAR5 MR - system Wireless Digital AudioLink

Odciągając plastikową zaślepkę, dobierzemy się do panelu konfiguracyjnego dla dodatkowych, bezprzewodowych głośników efektowych. Loewe Klang Bar5 MR korzysta tutaj z systemu o nazwie WDAL 2.0 (Wireless Digital AudioLink).

To rozwiązanie autonomiczne, niezależne od strumieniowania Wi-Fi (a w taki sposób działa większość konkurencyjnych soundbarów), zestawiające niezależne bezprzewodowe "mosty" pomiędzy współpracującymi urządzeniami.

 Oprócz wyjścia są też dwa wejścia HDMI, a także analogowy mini-jack.
Oprócz wyjścia są też dwa wejścia HDMI, a także analogowy mini-jack.

Soundbar możemy w ten sposób rozbudować nie tylko o efektowe głośniki tylne, ale także o głośniki kanałów głównych przednich, ostatecznie ograniczają jego rolę nawet tylko do roli głośnika centralnego. Loewe ma w ofercie bezprzewodowe głośniki zgodne z systemem WDAL 2.0 (w tym standardzie z listwą łączy się również subwooofer).

Za całą konfigurację nie odpowiada jednak aplikacja mobilna, lecz umieszczony z tyłu listwy zestaw przełączników. Za ich pomocą definiujemy, które kanały zastępujemy dodatkowymi jednostkami. Jest tam nawet zaskakująca pozycja "centralny", jakbyśmy mogli podłączyć niezależny centralny…

Tylko gdzie go powiesić? Obok, nad, pod czy przed soundbarem? Na szczęście żaden klient nie będzie się nad tym długo zastanawiał, bowiem w ofercie Loewe nie ma głośnika centralnego.

Wybierzemy także sposób filtrowania (typowe ustawienia, które sprowadzono zerojedynkowo do wielkości głośników - małe/duże), natomiast regulacją poziomów dla poszczególnych sekcji zajmuje się już menu listwy (a z pomocą przychodzi pilot). Nie ma układu automatycznej kalibracji, brzmieniowe ambicje Loewe aż tak daleko nie sięgają.

Loewe Klang BAR5 MR - subwoofer

Subwoofer to coś specjalnego, tutaj odzywa się firmowa skłonność do dizajnerskich wyczynów. Przybrał formę walca. Tym razem nie powinien się schować w ciemnym kącie (chociaż brzmieniu nie musi to zaszkodzić), lecz być dyskretną ozdobą pomieszczenia, na co pozwala też jakość wykonania i materiałów – szara maskownica i metalowa górna część obudowy nawiązują do estetyki listwy. Układ akustyczny też jest niebanalny – pracują dwa przetworniki i cztery membrany bierne.

Kolejna ciekawostka to tradycyjny regulator (pokrętło) poziomu głośności, umieszczony z tyłu, nieopodal gniazda zasilającego, a w tunelu na dolnej ściance znajduje się wejście liniowe (gniazdo mini-jack) – bezużyteczne przy połączeniu z listwą, z którą subwoofer komunikuje się bezprzewodowo (gdybyśmy nawet chcieli połączyć przewodem, to nie uda się tego zrobić, bo listwa nie ma takiego wyjścia).

  • Sekcja dekoderów

To wyposażenie "z innej parafii", może potrzebne do podłączenia subwoofera bezpośrednio do telewizora Loewe? Sekcja dekoderów surround została przygotowana starannie. Obok Dolby Atmosa są Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS czy nawet DTS:X.

 Za część ustawień w zakresie dodatkowych kanałów i opcjonalnych głośników efektowych odpowiadają przełączniki na tylnej ściance.
Za część ustawień w zakresie dodatkowych kanałów i opcjonalnych głośników efektowych odpowiadają przełączniki na tylnej ściance.
  • Tryby pracy

Trybami wirtualnymi Loewe Klang Bar5 MR też nas nie zamęczy, dostępne są tylko trzy ustawienia – Stereo, Surround oraz Panorama, których działanie opiszemy w relacji odsłuchowej.

Loewe Klang BAR5 MR - obsługa

Regulacje brzmienia przygotowano dość nietypowo. Wspomnieliśmy już o pokrętle głośności w subwooferze, główne sterowanie w listwie ogranicza się do "suwaków" tonów niskich i wysokich. Jest jeszcze głośność poszczególnych kanałów – z poziomu menu listwy.

Producenci współczesnych soundbarów coraz częściej zwalniają się z obowiązku dostarczania szczegółowej dokumentacji, w tym instrukcji obsługi, a nawet pilota, wybierając ścieżkę łatwej nowoczesności.

Zdarza się przecież, że z opakowania wylatuje tylko niewielka karteczka z tzw. kodem QR oraz wskazówką, by wszystko zacząć (i w ogóle załatwić) za pomocą telefonu oraz aplikacji mobilnej – inaczej się po prostu nie da. Loewe jest w tym względzie wręcz konserwatywne.

W pudełku znajdziemy pełną dokumentację, starannie przygotowany pilot, kabelki. Zaczynamy od ustawienia, podłączenia, włączenia i sprawdzenia poszczególnych funkcji.

Loewe Klang BAR5 MR - funkcje sieciowe

Loewe nie przymusza nas do instalowania aplikacji mobilnej, akceptowania regulaminów, zgód na przetwarzanie danych (z wielostronicowego regulaminu) czy często obowiązkowej rejestracji w elektronicznej kartotece producenta.

Loewe Klang Bar5 MR ruszy i bez tego wszystkiego bo… Loewe w ogóle nie przewidziało aplikacji mobilnej. To już pewnie nie wszystkim się spodoba, ale uspokajam – listwie nie brakuje sieciowych i strumieniowych kompetencji.

Mamy trzy główne grupy układów, które pozwalają poczuć się elastycznie w każdym środowisku. Zaczynamy od systemu DTS Play-Fi, z którym związane jest strumieniowanie, aplikacja mobilna, a także możliwości strefowe. Z systemem Google Chromecast Klang Bar5 MR również potrafi współpracować.

Użytkowników sprzętu Apple ucieszy standard AirPlay 2 (zwłaszcza na etapie wstępnej konfiguracji Wi-Fi, która przebiega ekspresowo i bez najmniejszych problemów). Do tej wszechmocnej trójki dochodzi jeszcze Spotify Connect i Bluetooth.

Subwoofer ma kilka niekonwencjonalnych (dla subwooferów systemów soundbarowych) rozwiązań, a jednym z nich jest autonomiczna regulacja poziomu.
Subwoofer ma kilka niekonwencjonalnych (dla subwooferów systemów soundbarowych) rozwiązań, a jednym z nich jest autonomiczna regulacja poziomu.

Loewe Klang Bar5 MR - odsłuch

Wyobrażałem sobie klienta firmy Loewe jako już dość statecznego przedstawiciela wyższej klasy średniej, wcale nie audiofila, ale obywatela ceniącego porządek w każdym wymiarze, również dźwiękowym. Tymczasem Loewe Klang Bar5 MR to jazda bez trzymanki.

Na bok zrównoważenie, precz z enigmatyczną neutralnością, zostawiamy to takim pięknoduchom jak Harman Kardon i Philips, a jak i Bowers boi się zagrać ostro, to i jego wyprzedzimy na zakręcie.

Teraz liczą się uderzenie, błysk, energia i emocje. Loewe wbija w fotel i tam dalej nas okłada. Dwa razy upewniałem się, czy wszystkie regulacje są w neutralnym położeniu, jednak wszelkie "ulepszacze" były wyłączone. Dźwięk został "ulepszony" już w strojeniu podstawowym. Jak dokładnie?

Łatwo się domyślić. Z wyeksponowanym basem mieliśmy już do czynienia w Hisense U5120G i tańszych soundbarach (Samsung, TCL), jednak dotąd wszyscy oszczędzali nam aż takich atrakcji w zakresie wysokich tonów, przy mocnych niskich rejestrach trzymając je w ryzach, co prowadziło lepiej lub gorzej do "kinowego" brzmienia. Brzmienie Klang Bar5 MR z pewnością zrobi wrażenie, zaatakuje i zostanie zapamiętane.

Największym potencjałem może się pochwalić kanał centralny z dwoma przetwornikami nisko-średniotonowymi oraz kopułką wysokotonową. W kanałach lewym i prawym również pracują układy dwudrożne, ale tylko z jednym nisko- -średniotonowym, a pozostałe radzą sobie za pomocą przetworników szerokopasmowych.
Największym potencjałem może się pochwalić kanał centralny z dwoma przetwornikami nisko-średniotonowymi oraz kopułką wysokotonową. W kanałach lewym i prawym również pracują układy dwudrożne, ale tylko z jednym nisko-średniotonowym, a pozostałe radzą sobie za pomocą przetworników szerokopasmowych.

Konkurencja kombinuje z soundbarami bez zewnętrznych subwooferów, starając się przekonać, że to może wystarczyć, a Klang Bar5 MR tworzy dla nich najmocniejszy kontrast. Pozostaje otwarte pytanie, czy taki bas jest nam do szczęścia potrzebny?

Niskie tony są potężne, wibrują i pomrukują, wysokie uderzają mocnymi blachami. Loewe Klang Bar5 MR nie sprawuje pełnej kontroli i nie dopieszcza subtelności, rozpędza się i sam nie zwalnia.

Na szczęście do naszej dyspozycji są pewne narzędzia (hamulce). Sam taką korektę przeprowadziłem dość szybko, sięgając do pokrętła z tyłu subwoofera. Proponuję jakieś 30 stopni, basu wciąż będzie pod dostatkiem.

Obszerny i żywiołowy bas dobrze komponuje się z zadaniami wielokanałowymi, natomiast muzyki lepiej słucha się po cichu. W ustawieniu "Stereo" pracują wyłącznie kanały przednie (lewy i prawy) oraz oczywiście subwoofer. Po ten tryb sięgałem jednak najrzadziej, bowiem co paradoksalne, najbardziej wycofuje średnicę.

Bez aplikacji mobilnej, ale z nowoczesnym pilotem.
Bez aplikacji mobilnej, ale z nowoczesnym pilotem.

Lepiej wybrać ustawienie Panorama, w którym dodatkowo uruchamiany jest kanał centralny, i wbrew pozorom nie wpływa to negatywnie na bazę stereofoniczną, bo ta pozostaje dość szeroka, a sprytne procesory wyłuskują i ogniskują informacje kluczowe dla precyzji centralnego planu.

To ustawienie zapewnia spójne, ale jednoczenie naturalne dla stereo rezultaty. Być może ważniejsze od lokalizacji jest lepsze nasycenie średnicy, które można wytłumaczyć aktywnością kanału centralnego.

Tryb "Surround" uwalnia natomiast całą wielokanałową maszynerię, a więc dodatkowo kanały efektowe boczne oraz sufitowe. Co intrygujące, może to przynieść poprawę ponownie w odtwarzaniu muzyki. Jednocześnie Klang Bar5 MR nie przesadza z efektami przestrzennymi.

Mimo wcześniejszych zastrzeżeń co do pozycji średnicy, w kinie czytelność dialogów jest bardzo dobra (chyba nawet lepsza, niż wokali w stereofonii), przedni plan spójny.

I na tym soundbar Loewe Klang Bar5 MR się właściwie koncentruje. Kto chce zostać zaatakowanym jeszcze przez dźwięki z tyłu, może dokupić efektowe głośniki bezprzewodowe, od których aż się roi w ofercie Loewe.

Specyfikacja techniczna

LOEWE Klang BAR5 MR
Subwoofer Zewnętrzny
Konfiguracja 5.1.2
Wejścia/wyjścia HDMI 2/1
Wejścia cyfrowe Optyczne
Wejścia analogowe Mini-jack
Dekodery surround Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS, DTS:X
Asystent głosowy Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri
Komunikacja Wi-Fi, BT
Pilot Tak
Aplikacja mobilna Nie
Strumieniowanie Google Chromecast, DTS Play-Fi, Apple AirPlay 2, Spotify Connect
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LOEWE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu