To soundbar zaskakujący z wielu powodów. Wśród wielu długich belek, jakie otaczają nas zewsząd i jakie zjechały do tego testu, mały Polk jest unikalny, gdyż bardziej przypomina głośnik bezprzewodowy niż soundbar. Zresztą kategorie te są swoimi funkcjami blisko spokrewnione, a różnicuje je przede wszystkim forma obudowy związana z miejscem instalacji.
Polk Audio Magnifi Mini AX - wzornictwo
Polk Audio Magnifi Mini AX ma zaledwie 37 cm szerokości, więc wizualnie nawet nie próbuje się dopasować do żadnego nowoczesnego telewizora. Wydawałoby się, że koncepcja "ultrakompaktowa" splata się naturalnie ze zintegrowaniem subwoofera, jednak albo rybki, albo akwarium – w tak małym urządzeniu nie można było upakować wszystkiego, więc subwooferek jest oddzielnie. Zewnętrzny jest też zasilacz głównej jednostki.
Soundbarek obłożono od frontu miękkim materiałem maskownicy, na górnym panelu znajdują się przyciski podstawowych funkcji - zasilania, regulacji głośności oraz wyboru źródeł. W dość zaskakujący sposób przez fragment przedniej maskownicy widać niewielki wyświetlacz.
Polk Audio Magnifi Mini AX - ustawienia
Są tutaj rozwiązania uniwersalne, są też opcje charakterystyczne dla soundbarów Polka; między innymi pomysł na autonomiczną regulację poziomu kanału centralnego w celu zwiększenia intensywności i klarowności dialogów.
Zamiast męczyć użytkownika rozbudowanymi regulacjami barwy, Polk Audio zostawił tylko tę najbardziej przydatną – poziomu najniższych częstotliwości (w praktyce kanału subwoofera).
W menu oznaczonym jako Sound znajdziemy tryby dopasowane do materiału (film, muzyka) i ustawienia uprzestrzenniające. W uzyskaniu jak najlepszych efektów wirtualnych pomaga firmowy układ Polk SDA 3D.
Polk Audio Magnifi Mini AX - złącza i dekodery
Podstawowym jest oczywiście wyjście HDMI (z kanałem zwrotnym), jest też optyczne i wejście analogowe. USB służy tylko do aktualizacji oprogramowania.
Polk Audio Magnifi Mini AX jest wyposażony w dekodery Dolby Atmos (oraz DTS:X), mimo że nie ma przetworników sufitowych; ich zadania podejmują kanały główne, co oczywiście nie jest rozwiązaniem bezkompromisowym, a wręcz tylko "umownym", lecz daje "jakieś" efekty dzięki wspomaganiu nowoczesnymi procesorami DSP.
Polk Audio Magnifi Mini AX - przetworniki i funkcje sieciowe
Wszystkich pięć przetworników znajduje się na froncie, w kanałach lewym i prawym pracują układy dwudrożne (5-cm średniotonowy i 19-mm kopułka wysokotonowa), w kanale centralnym "poci się" tylko jeden 5-cm.
Polk Audio Magnifi Mini AX, w odróżnieniu od Denona DHT-S517, zapewnia połączenie z siecią; przez Wi-Fi obsługuje systemy Google Chromecast, Apple AirPlay 2 i Spotify Connect (doskonały zestaw). Nie zabrakło też elementarnego już systemu Bluetooth.
Polk Audio Magnifi Mini AX - odsłuch
Małe, nowoczesne urządzenia potrafią zagrać z animuszem, ale nie spodziewałem się, że Polk Audio Magnifi Mini AX będzie aż tak "podskakiwał" znacznie większym soundbarom i ich subwooferom.
Nie zauważyłem nawet, aby mały Polk się denerwował i wpadał w krzykliwość, za to lubi grać żywo i głośno. Nie ma tutaj wprawdzie basowego rozmachu Samsunga ani eleganckiej średnicy Denona, jest jednak całkiem dobra równowaga, a do tego soczystość i wyrazistość. Słucha się tego z innego rodzaju przyjemnością niż Denona.
Nie musimy dostrzegać tonalnych błędów, możemy dać się porwać dynamice. W muzyce dopada nas rytm i to od razu po uruchomieniu, bez dobierania się do regulacji, gdyż tryb fabryczny, zapewnia bardzo dobre efekty.
Basu jest pod dostatkiem, ale – co najważniejsze – jest to bas najdalszy od pejoratywnie rozumianego stylu subwooferowego: spójny i zwinny, z konturami i uderzeniem, świetnie zgrany z energetycznym dźwiękiem listwy (listewki?). Średnica jest klarowna, góra dźwięczna.
Gdyby Polk Audio Magnifi Mini AX z podobnym animuszem kreował przestrzeń... Tego już jednak nie potrafi, małe wymiary ograniczają szerokość sceny i potencjał innych efektów.
Zamykając oczy, możemy sobie wyobrazić, że działa potężny, jednobryłowy głośnik bezprzewodowy, i wtedy uświadamiamy sobie, iż w takim ujęciu Mini AX nie dałby szans konkurentom w tym zakresie ceny.
W demonstracjach wielokanałowych musi uznać "przestrzenną" przewagę dłuższych belek, ale broni się mocnym planem centralnym i dialogami w trybie Voice.