POLK AUDIO
Magnifi Mini AX

Swoje soundbary Polk podzielił na dwie serie – podstawową Signa oraz bardziej zaawansowaną Magnifi. Do tej ostatniej należy najnowszy Magnifi Mini AX, chociaż jego wielkość wcale nie zapowiada wielkich wydarzeń.

To soundbar zaskakujący z wielu powodów. Wśród wielu długich belek, jakie otaczają nas zewsząd i jakie zjechały do tego testu, mały Polk jest unikalny, gdyż bardziej przypomina głośnik bezprzewodowy niż soundbar. Zresztą kategorie te są swoimi funkcjami blisko spokrewnione, a różnicuje je przede wszystkim forma obudowy związana z miejscem instalacji.

Polk Audio Magnifi Mini AX - wzornictwo

Polk Audio Magnifi Mini AX ma zaledwie 37 cm szerokości, więc wizualnie nawet nie próbuje się dopasować do żadnego nowoczesnego telewizora. Wydawałoby się, że koncepcja "ultrakompaktowa" splata się naturalnie ze zintegrowaniem subwoofera, jednak albo rybki, albo akwarium – w tak małym urządzeniu nie można było upakować wszystkiego, więc subwooferek jest oddzielnie. Zewnętrzny jest też zasilacz głównej jednostki.

Soundbarek obłożono od frontu miękkim materiałem maskownicy, na górnym panelu znajdują się przyciski podstawowych funkcji - zasilania, regulacji głośności oraz wyboru źródeł. W dość zaskakujący sposób przez fragment przedniej maskownicy widać niewielki wyświetlacz.

Do szczupłości obudowy dopasowano owalny kształt przetwornika zainstalowanego na dolnej ściance.
Do szczupłości obudowy dopasowano owalny kształt przetwornika zainstalowanego na dolnej ściance.

Polk Audio Magnifi Mini AX - ustawienia

Są tutaj rozwiązania uniwersalne, są też opcje charakterystyczne dla soundbarów Polka; między innymi pomysł na autonomiczną regulację poziomu kanału centralnego w celu zwiększenia intensywności i klarowności dialogów.

Zamiast męczyć użytkownika rozbudowanymi regulacjami barwy, Polk Audio zostawił tylko tę najbardziej przydatną – poziomu najniższych częstotliwości (w praktyce kanału subwoofera).

W menu oznaczonym jako Sound znajdziemy tryby dopasowane do materiału (film, muzyka) i ustawienia uprzestrzenniające. W uzyskaniu jak najlepszych efektów wirtualnych pomaga firmowy układ Polk SDA 3D.

Chociaż materiał maskownicy tego nie zapowiada, to po uruchomieniu urządzenia zobaczymy wyświetlacz.
Chociaż materiał maskownicy tego nie zapowiada, to po uruchomieniu urządzenia zobaczymy wyświetlacz.

Polk Audio Magnifi Mini AX - złącza i dekodery

Podstawowym jest oczywiście wyjście HDMI (z kanałem zwrotnym), jest też optyczne i wejście analogowe. USB służy tylko do aktualizacji oprogramowania.

Polk Audio Magnifi Mini AX jest wyposażony w dekodery Dolby Atmos (oraz DTS:X), mimo że nie ma przetworników sufitowych; ich zadania podejmują kanały główne, co oczywiście nie jest rozwiązaniem bezkompromisowym, a wręcz tylko "umownym", lecz daje "jakieś" efekty dzięki wspomaganiu nowoczesnymi procesorami DSP.

HDMI, wejście optyczne, a nawet analogowe. USB służy wyłącznie do czynności serwisowych i aktualizacji oprogramowania.
HDMI, wejście optyczne, a nawet analogowe. USB służy wyłącznie do czynności serwisowych i aktualizacji oprogramowania.

Polk Audio Magnifi Mini AX - przetworniki i funkcje sieciowe

Wszystkich pięć przetworników znajduje się na froncie, w kanałach lewym i prawym pracują układy dwudrożne (5-cm średniotonowy i 19-mm kopułka wysokotonowa), w kanale centralnym "poci się" tylko jeden 5-cm.

Polk Audio Magnifi Mini AX, w odróżnieniu od Denona DHT-S517, zapewnia połączenie z siecią; przez Wi-Fi obsługuje systemy Google Chromecast, Apple AirPlay 2 i Spotify Connect (doskonały zestaw). Nie zabrakło też elementarnego już systemu Bluetooth.

Mimo że z przodu było dokładnie tyle samo miejsca, bas-refleks wyprowadzono z tyłu
Mimo że z przodu było dokładnie tyle samo miejsca, bas-refleks wyprowadzono z tyłu.

Polk Audio Magnifi Mini AX - odsłuch

Małe, nowoczesne urządzenia potrafią zagrać z animuszem, ale nie spodziewałem się, że Polk Audio Magnifi Mini AX będzie aż tak "podskakiwał" znacznie większym soundbarom i ich subwooferom.

Nie zauważyłem nawet, aby mały Polk się denerwował i wpadał w krzykliwość, za to lubi grać żywo i głośno. Nie ma tutaj wprawdzie basowego rozmachu Samsunga ani eleganckiej średnicy Denona, jest jednak całkiem dobra równowaga, a do tego soczystość i wyrazistość. Słucha się tego z innego rodzaju przyjemnością niż Denona.

Nie musimy dostrzegać tonalnych błędów, możemy dać się porwać dynamice. W muzyce dopada nas rytm i to od razu po uruchomieniu, bez dobierania się do regulacji, gdyż tryb fabryczny, zapewnia bardzo dobre efekty.

Znajdujące się w dolnej części pilota przyciski regulacyjne kanałów efektowych (sekcja Surround), w podstawowej wersji urządzenia pozostają nieaktywne, ożyją, gdy dokupimy i „podłączymy” (bezprzewodowo) dedykowane głośniki efektowe.
Znajdujące się w dolnej części pilota przyciski regulacyjne kanałów efektowych (sekcja Surround), w podstawowej wersji urządzenia pozostają nieaktywne, ożyją, gdy dokupimy i "podłączymy" (bezprzewodowo) dedykowane głośniki efektowe.

Basu jest pod dostatkiem, ale – co najważniejsze – jest to bas najdalszy od pejoratywnie rozumianego stylu subwooferowego: spójny i zwinny, z konturami i uderzeniem, świetnie zgrany z energetycznym dźwiękiem listwy (listewki?). Średnica jest klarowna, góra dźwięczna.

Gdyby Polk Audio Magnifi Mini AX z podobnym animuszem kreował przestrzeń... Tego już jednak nie potrafi, małe wymiary ograniczają szerokość sceny i potencjał innych efektów.

Zamykając oczy, możemy sobie wyobrazić, że działa potężny, jednobryłowy głośnik bezprzewodowy, i wtedy uświadamiamy sobie, iż w takim ujęciu Mini AX nie dałby szans konkurentom w tym zakresie ceny.

W demonstracjach wielokanałowych musi uznać "przestrzenną" przewagę dłuższych belek, ale broni się mocnym planem centralnym i dialogami w trybie Voice.

Specyfikacja techniczna

POLK AUDIO Magnifi Mini AX
Subwoofer Zewnętrzny
I/O/HDMI /1
Konfiguracja 3.1.2
Wejścia cyfrowe Optyczne
Wejścia analogowe Tak
Dekodery surround Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS:X
Asystent głosowy Google Assistant
Komunikacja Wi-Fi, BT
Pilot Tak
Aplikacja mobilna Nie
Strumieniowanie Google Chromecast, Spotify Connect, Apple AirPlay 2
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
POLK AUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu