PANASONIC SC-BTT770EPK

PANASONIC
SC-BTT770EPK

Zestawy kina domowego

Panasonic jest jednym z tych filigranowych urządzeń, na które patrząc zastanawiamy się: jak oni to tam wszystko upchnęli? Napęd startuje szybko i jest cichy. Problem stacji dokującej iPod/iPhone też rozwiązano w elegancki sposób - ukryto ją wewnątrz obudowy, a wysuwa się dopiero wtedy, gdy jest potrzebna (mniej kurzu, mniej zbędnych kabli).

Obudowa ma bardzo niski profil, swoim wyglądem nawiązuje do stylistyki głośników. Przednią klapkę podzielono na dwie sekcje; pod lewą znajdziemy szufladę napędu optycznego, gniazdo USB (warto pamiętać, że typowe przenośne dyski formatowane pod NTFS nie są tu kompletnie widziane), gniazdo kart SD i kilka podstawowych przycisków sterujących.

Z tyłu - całkiem bogato: jedno wyjście HDMI w standardzie ARC, dwa wejścia HDMI, optyczne, koaksjalne, LAN, (Wi-Fi jest wbudowane do wewnątrz), gniazdo USB do opcjonalnej kamerki internetowej. Analogowe - wyjścia audio i wideo, firmowe gniazda głośnikowe i gniazdo opcjonalnego nadajnika bezprzewodowego, umożliwiającego podłączenie dodatkowych głośników rozbudowujących system aż do 7.1.

Gośniki

Głośniki w systemie Panasonic SC-BTT770EPK wyglądają delikatnie, lecz są solidnie wykonane, z metalową siatką jako maskownicą. "Przody" wolnostojące, można w połowie wysokości rozkręcić i powiesić na ścianie. Przewody są prowadzone wewnątrz podstawy. Tyły - malutkie (wys. 11,5 cm) do postawienia na czymś (ale brak podstawy w komplecie) lub raczej do powieszenia. Subwoofer ma głośnik i membranę bierną promieniujące z dolnej ścianki.

Menu

Testowany egzemplarz Panasonica SC-BTT770EPK nie znał języka polskiego, ale menu jest tak czytelne i opiera się na ikonach, iż język schodzi na drugi plan. Wszystkie czynności, jakie musimy wykonać, to podanie loginów do posiadanych kont w kilku usługach (Picasa, YouTube, Twitter) i ewentualnie ręczna kalibracja głośników (na ucho - kalibracji automatycznej nie ma). Do wyboru mamy połączenia z siecią LAN lub Wi-Fi. Wewnątrz samej sieci domowej zawartość dysków NAS nie jest dostępna "wprost", dopóki nie odpalimy specjalizowanego serwera TwonkyMedia - wtedy muzyka, zdjęcia i filmy stają się dostępne.

W związku ze zwiększonym zużyciem prądu w trybie czuwania (urządzenie jest lekko letnie) można przepuszczać sygnał z zewnętrznych źródeł HDMI bez konieczności włączania całego systemu - czasem to się przydaje.

Internet

Jak przystało na współczesne urządzenie, mamy dostęp do Internetu z zaskakująco dużą liczbą dostępnych aplikacji. Nie będę w tym miejscu ich wszystkich opisywał, każdy ma coś podobnego (u Panasonica nazywa się to Viera Cast), ale jedna usługa przebija konkurentów - komunikator Skype. Używając opcjonalnej kamerki (TY-CC10W), możemy zamienić nasz telewizor w wideotelefon z ekranem na pół ściany i rozmawiać za darmo ze znajomymi z całego świata w jakości 720p.

Całość działa jak marzenie, dostosowując się do aktualnej wydajności łącza i redukując jakość obrazu w razie potrzeby. Cztery mikrofony idealnie zbierają dźwięk, nawet gdy poruszamy się po całym pokoju. Pod naszą nieobecność urządzenie zamienia się w wideo-sekretarkę rejestrującą wszystkie połączenia na karcie SD - to przydatny bajerek w dobie smartfonów przystosowanych do przekazywania połączeń wideo.

Odsłuch

Panasonic SC-BTT770EPK został skrojony na potrzeby kina domowego do małych i średniej wielkości pomieszczeń. Z uwagi na skromne rozmiary, szczególnie tylnych głośników, należy je zainstalować blisko kanapy. Tworzą one klimat kinowy w dość subtelny sposób, bez narzucania efektów dookólnych. Przy nastawach fabrycznych basu jest akurat, sam subwoofer ma spory zapas mocy, aby zagrzmieć głośniej (niby-potężnie), choć jest to obarczone sporym dudnieniem.

Producent zapewnia, że nowe modele na sezon 2011 radzą sobie lepiej od swoich poprzedników z lokalizacją obiektów w pionie za pomocą kanałów (głośników) wirtualnych, generowanych przez procesory - tego nie będę komentował, bo nie wiem, jak radziły sobie modele z poprzedniego roku… Ale ostatecznie w kinie dźwięk jest spójny i przestrzenny.

Co do samej muzyki, to uczucia miałem mieszane (od strony wizualnej jest dość ubogo, brak okładek i tytułów utworów). Sara K. z płyty "Play on Words" brzmiała ciepło, z wycofaną górą, to się jeszcze broniło. Drugą próbą był Chuck Mangione "Children of Sanchez" (A&M Records) - w utworze pierwszym od 4. minuty werbel zagrał jak sztućce w szufladzie. Ale w realu kino to nie dyskoteka i nikt się nie ciska, prawda?

Generowany obraz jest dobrze nasycony, nieco chłodny (czyt. lekki niebieskawy odcień). Wbudowany konwerter z 2D do 3D umożliwia odtwarzanie filmów zapisanych na płytach DVD i Blu-ray 2D w wersji trójwymiarowej. Upsampling z DVD na HD działa porządnie.

Waldemar (Pegaz) Nowak
Radek Łabanowski

Parametry

PANASONIC SC-BTT770EPK

  • Produkowany Tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Skromne, estetyczne, z płaską jednostką centralną, wąskimi kolumnami i dość dużym subwooferem.
  • Laboratorium: Obsługuje Skype`a, karty SD, system Viera Cast, odtwarzacz BD 3D. Głośniki tylne do powieszenia na ścianie.
  • Brzmienie: Łagodne, spójne, bez efekciarstwa
HARMAN/KARDON BDS 480

HARMAN/KARDON
BDS 480

Cena: 5 500 zł

KEF V300

KEF
V300

Cena: 3 400 zł

PHILIPS Fidelio E5

PHILIPS
Fidelio E5

Cena: 3 180 zł

Zobacz także
Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

KEF
V300

KEF V300

KEF niemal co roku zgarnia za coś nagrodę EISA. Głośniki Serii T, które znajdują się w testowanym systemie, również taką...