PHILIPS Soundhub Theater HTS9221

PHILIPS
Soundhub Theater HTS9221

Zestawy kina domowego

Wyjmując nowego Philipsa z kartonu odniosłem wrażenie, że zamiast kina domowego dostałem przez pomyłkę do testów jakiś system audio. Taki mógł też być pierwotny zamysł projektantów…

Mamy więc do czynienia z jeszcze inną, choć doskonale znaną koncepcją - systemem 2.1, czyli parą satelitów (przednich) wspomaganych subwooferem. Dźwięku dookólnego w pełnej krasie z tego nie otrzymamy, ale nie będzie też żadnej walki z ustawieniem i podłączeniem głośników tylnych, a nawet centralnego.

Obudowa

Zestaw kina domowego Philips Soundhub Theter HTS9221 wygląda niezmiernie elegancko, a wykonano go ze szlachetnych materiałów - w konstrukcji pojawia się prawdziwe aluminium i szkło. Obudowa jednostki centralnej z zaokrąglonymi narożnikami (przypominająca nieco wagę łazienkową…) ma metalowe boki, a górny panel z dotykowymi przyciskami w części centralnej w lekkim uwypukleniu skrywa spory wyświetlacz wielofunkcyjny, który pozwala zresztą na normalną obsługę, bez konieczności włączania telewizora (huraaa!!! wreszcie ktoś o tym pomyślał).

Technologia

Mechanika Blu-ray (3D/2D) jest szczelinowa. Tor zasilania poprowadzono w dość oryginalny sposób - prąd biegnie kablem najpierw do subwoofera, a następnie przewodem wielożyłowym - do jednostki centralnej. Spora część "brudnej" elektroniki wraz z zasilaczem pozostaje poza strefą wpływów na sam odtwarzacz.

Z boku znajduje się gniazdo do urządzeń przenośnych mini-jack oraz gniazdo USB, które (uwaga!) czyta zawartość przenośnych dysków twardych (format NTFS) - wniosek z tego taki, że jak się chce, to się da. Zauważyłem drobne ograniczenie tego rozwiązania - struktura katalogów nie może być głębsza niż 3 poziomy (głębiej osadzone pliki widzi, ale już nie czyta). Po przeciwnej stronie obudowy znajduje się ukryta wewnątrz stacja dokująca iPod/iPhone.

Z tyłu widać też podwójne wejście audio RCA, cyfrowe wejście optyczne, koaksjalne, gniazdo sieci LAN i gniazdo kart SD (tylko do magazynowania danych BD-Live, VOD), ale… HDMI jest tylko jedno (na szczęście z ARC). I w tym miejscu moje marzenie o św. Graalu legło w gruzach. Oczywiście można podłączyć konsolę albo satelitę do telewizora i poprzez telewizor (HDMI z ARC lub po optyku) wyciągnąć dźwięk na kolumny, ale to już nie ta sama prostota obsługi. Inna sprawa, że nie każdy ma potrzebę podłączania satelity, a jeszcze inna, że rok temu mało które "kino z jednego pudełka" miało jakiekolwiek wejścia.

Głośniki satelitarne

Są tylko dwa głośniki satelitarne, do tego malutkie i absolutnie wyjątkowe - inspiracja projektami znanej francuskiej firmy głośnikowej jest oczywista. Minikolumienki wyposażono w szklane podstawy, a przeznaczone są do ustawienia obok telewizora (nie przewidziano opcji powieszenia na ścianie).

Menu i internet

W użytkowaniu dostępna jest pełna polska wersja menu i dziwny językowy miszmasz w zaproponowanych przez Philipsa aplikacjach angielsko-holendersko-belgijsko-francuskich. Jednak nie bałbym się tego koktajlu, ponieważ oferta usług sieciowych ma dynamiczny charakter i to, co jest dzisiaj, jutro może zniknąć lub zostać zastąpione inną wersją. Spośród dostępnych aplikacji na wyróżnienie zasłużyły trzy, dostępne jedynie u Philipsa: Internet - przeglądarka internetowa (polskie strony wyświetla prawidłowo), iConcerts (dostęp do bogatej oferty koncertów wideo), E-Mail op TV - program pocztowy (na razie w dziwnym języku).

Odsłuch

Dostajemy do ręki zestaw audio z możliwością odtwarzania dowolnego obrazu z Blu-ray 3D włącznie. System Philips Soundhub Theter HTS9221, mimo że nie dosłownie dookólny, ma rozbudowane opcje dostosowujące jego działanie w sferze audio do naszych potrzeb. Warto wspomnieć, że do słuchania radia czy płyt nie potrzebujemy włączać telewizora. Brzmienie jest otwarte, góra - detaliczna, bas - akuratny, żadnego charczenia czy dzwonienia, scena - poukładana.

Sara K. zagrała jak ze złotej płyty należało się spodziewać, a Mangione miał wreszcie całkiem zdrową dynamikę. A co z filmami? Bardzo solidny dźwięk downmixowany do stereo lub nieco lżejszy, bardziej ezoteryczny, wirtualny 5.1 - również miły dla ucha, a bas - rewelacyjny. Efekt jest taki, że podczas oglądania kilku różnych fragmentów nie czułem się jakoś szczególnie pokrzywdzony z powodu braku fizycznych tyłów.

Waldemar (Pegaz) Nowak
Radek Łabanowsk

Parametry

PHILIPS Soundhub Theater HTS9221

  • Produkowany Tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Perełka. Doskonałe materiały, odważne wzornictwo… pachnące plagiatem.
  • Laboratorium: Formuła 2.1 z parą malutkich satelitów. ferta NetTV nieco dzika, ale z fascynującą zawartością, słuchanie płyt i radia możliwe bez włączania telewizora. HDMI – tylko wyjście.
  • Brzmienie: W tej klasie cenowej pierwszorzędne, a biorąc pod uwagę łatwość instalacji systemu 2.1 – rewelacyjne.
HARMAN/KARDON BDS 480

HARMAN/KARDON
BDS 480

Cena: 5 500 zł

KEF V300

KEF
V300

Cena: 3 400 zł

PHILIPS Fidelio E5

PHILIPS
Fidelio E5

Cena: 3 180 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

DALI
Rubicon LCR + Sub P-10 DSS

DALI Rubicon LCR + Sub P-10 DSS

Firma Dali również przygotowała na rok 2014 całą nową serię zespołów głośnikowych. Jej nazwa też jest zupełnie nowa - Ru...