HARMAN/KARDON
Citation 500

Gdy kończymy prace nad recenzją Citation 500, trwają targi IFA, na których cały świat dowiaduje się dopiero o jego istnieniu. Mieliśmy przywilej otrzymać to urządzenie już kilka miesięcy wcześniej, ale musieliśmy przestrzegać embarga informacyjnego. Citation 500 startował do nagrody EISA - i start ten w pełni się udał.

Nasza ocena
Wykonanie
Piękny, nowoczesny i solidny. Wygląd definiuje stylowa "wełno-maskownica" marki Kvadrat (wymienne). Konfi guracja stereo z dwoma dwudrożnymi układami przetworników. Duży, kolorowy wyświetlacz, zaawansowana elektronika StreamUnlimited.
Funkcjonalność
Wi-Fi (dwuzakresowe), BT, aplikacja sterująca Google Chromecast gwarantuje uniwersalny multiroom i wygodny dostęp do serwisów streamingowych. Pełna integracja (bez potrzeby zestawienia z zewnętrznymi urządzeniami) asystenta głosowego (choć na razie... nie komunikuje się w języku polskim).
Brzmienie
Wszechstronne, tonalnie zrównoważone, o dużym potencjale. Żywe i przejrzyste. Nawet stereofonia relatywnie udana. Zdolny zagrać głośno i dynamicznie.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Spotkanie z Citation 500 było pod wieloma względami doświadczeniem wyjątkowym. Dzięki integracji z platformą Google Home, Harman Kardon Citation 500 należy do świata automatycznych aktualizacji, prowadzonych bez zawracania głowy użytkownikowi.

W koncepcję Citation 500 została wpisana wyjątkowa implementacja systemu komend głosowych, daleko wykraczająca poza sterowanie odtwarzaniem muzyki. Od zeszłego sezonu mówi się głośno o ekspansji takich rozwiązań na rynek A/V. Lawina jeszcze nie ruszyła, ale już za chwilę...

Amplitunery A/V, głośniki bezprzewodowe, a nawet pierwsze gramofony zdobywają taką funkcjonalność. Największym graczem wydaje się tutaj system Amazon Alexa, choć to dopiero początek starcia. Harman Kardon to jeden z pierwszych głośników bezprzewodowych zintegrowanych z usługą Google Assistant.

Harman Kardon Citation 500 i Google Assistant

W przeciwieństwie do większości rozwiązań z Amazon Alexa, Harman Kardon Citation 500 jest samowystarczalny - nie potrzebuje do działania żadnej zewnętrznej przystawki. Sam nasłuchuje, odpowiada i realizuje polecenia. W przypadku Amazon Alexa system ogranicza się (na tym etapie) do zestawu komend potrzebnych do sterowania odtwarzaniem. Citation 500 (z Google Assistant) będzie odpowiadał także na zupełnie inne kwestie... na przykład wskaże restaurację w okolicy. Jaki ma to sens?

To już temat na odrębną dyskusję. Citation 500 napędzany "inteligencją" Google może być wszechstronnym, atrakcyjnym, pomocnym, a jednocześnie niebezpiecznym narzędziem - że ciarki przechodzą. Tak czy inaczej, na razie... nie jest, do tej pory nie przemówił w naszym języku i nie udało mi się uruchomić funkcji związanych z tym systemem. Podobnie jak w innych rozwiązaniach z Google Assistant, tak i tutaj znajduje się specjalna funkcja umożliwiająca (przynajmniej teoretycznie...) wyłączenie mikrofonów.

Citation 500 to układ stereo złożony z zestawów dwudrożnych; kopułki wysokotonowe delikatnie skręcono do zewnątrz.

Citation 500 to układ stereo złożony z zestawów dwudrożnych; kopułki wysokotonowe delikatnie skręcono do zewnątrz.

Możemy jednak założyć, że wciąż podstawową rolą głośnika bezprzewodowego jest odtwarzanie muzyki. A do tego żaden asystent nie jest niezbędny. Citation 500 wyposażono w łączność Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz), Bluetooth, a streaming wspomaga system Chromecast.

Model 500 jest częścią większej rodziny Citation, w skład której wchodzą nie tylko głośniki o różnych rozmiarach, ale także soundbar i subwoofer. Można z nich zbudować system multiroom, poszczególne urządzenia łącząc i przydzielając im różne zadania. Dwa jednakowe głośniki można też złożyć w parkę stereo.

Harman Kardon Citation 500 - obudowa i konstrukcja

Harman Kardon Citation 500 jest ciężki (niemal 8 kg), obudowę zakrywają dwie połówki maskownicy z materiałem firmy Kvadrat, dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - szarej i czarnej (za czym podąża też kolor podstawy i górnej płyty). Na górze znajdują się dwa sensory dotykowe (do regulacji głośności) oraz dwa bardzo czułe mikrofony. Centrum zajmuje spory wyświetlacz dotykowy, podający informacje o odtwarzanym nagraniu i pomagający dobrać się do menu.

Konfiguracja i zdalne sterowanie sprowadza się do aplikacji firmowanej przez Google, dostępnej dla urządzeń mobilnych. Już w pierwszym kroku instrukcja obsługi odsyła nas do... smartfona. Dopiero po zainstalowaniu aplikacji wszystko powinno się niemal automatycznie skonfigurować.

Harman Kardon Citation 500 to konstrukcja stereofoniczna – po zdjęciu przedniej połówki maskownicy widać parę układów dwudrożnych, a w każdym 13-cm nisko- -średniotonowy oraz 25-mm kopułkę wysokotonową (skręconą lekko na zewnątrz). Łączna moc wzmacniaczy ma wynosić aż 200 W, ale w jakiej konfi guracji pracują - tego producent nie opisuje, natomiast wspomina o współpracy z marką StreamUnlimited, która dostarczyła elektronikę cyfrową.

Na wyświetlaczu znajduje się ikonka "przycisku" włączającego mikrofony. Citation 500 nie zareaguje wówczas na żadne polecenia i nie będzie nas podsłuchiwał (załóżmy).

Na wyświetlaczu znajduje się ikonka "przycisku" włączającego mikrofony. Citation 500 nie zareaguje wówczas na żadne polecenia i nie będzie nas podsłuchiwał (załóżmy).

Odsłuch

Harman Kardon Citation 500 gra żywo, bezpośrednio, ekspresyjnie, bez tonalnych komplikacji i zawirowań, równo i odpowiedzialnie. Bardzo dobra jest czytelność, a dynamika rzetelna - niepodrasowana wyeksponowaniem basu ani przerysowaniem wysokich tonów, pozwala jednak na mocne uderzenia i szybkie wybrzmienia. Dźwięk się nie snuje i nie hałasuje, cechuje się porządkiem i przejrzystością.

Średnica jest bliska i wyrazista, bas konkretny – mocny, dość niski, ale przede wszystkim rytmiczny. Nie wpada w tłustość. Citation zręcznie "rozgrywa" nawet trudne partie, bo nie rozpędza się w żadną stronę.

Wysokie tony są lekkie, czyste, gładkie, elegancko pokazują detale, ale i połączenie z "wyższym środkiem" jest płynne, czy wręcz zdecydowane, dzięki czemu dźwięk jest spójny i komunikatywny. Chociaż Citation 500 nie jest duży, to w niewielkiej odległości kreuje dobrą stereofonię. Do tego potrafi zagrać głośno.

- Strumieniowanie: Chromecast, BT
- Sieć: Wi-Fi
- Kodek BT: b.d.
- Asystent głosowy: Google Assistant
- Wejścia: nie
- Zasilanie akumulatorowe: nie

HARMAN/KARDON testy
Ottava SC-C50
TECHNICS
Ottava SC-C50
Głośniki bezprzewodowe

Kiedy kilka lat temu Technics wracał po długiej nieobecności na rynek audio, na pierwszym etapie przypominania o sobie postawił przede wszystkim na sprzęt wysokiej klasy - powiedzmy nawet, że hi-end. Gdy wszyscy już ochłonęli i zrozumieli, z jaką potęgą mają do czynienia, Technics zajął się (jak to zresztą zaplanował) projektami praktyczniejszymi, a więc w cenach przystępniejszych. Wciąż jednak obowiązuje podział na Panasonica i Technicsa, z których ten drugi ma przywilej oznaczać produkty z wyższej półki. Seria Ottava o pomysł na nowoczesne audio, którego podstawową cechą ma być kompletność, bo chociaż urządzenia mają zróżnicowane formy, to wszystkie można podciągnąć pod hasło all-in-one. W każdym zestawie/ urządzeniu jest źródło, wzmacniacz, głośniki - w jednej lub w kilku obudowach.

Music 5
DYNAUDIO
Music 5
Głośniki bezprzewodowe

Popularność głośników bezprzewodowych jest tak ogromna, że skłania do ich produkowania również firmy, które wcześniej z urządzeniami audio nie miały żadnego doświadczenia, a z dźwiękiem o tyle, o ile był to np. dźwięk odkurzacza lub ekspresu do kawy. Jest jednak wiele udanych, grających na różne sposoby. Jednak najpewniejszym sposobem, gdy nie chcemy długo szukać, jest zwrócenie się do jednego z głośnikowych specjalistów. Wiedza z tej dziedziny najlepiej zaprocentuje również tutaj, a jednym z niekwestionowanych autorytetów jest Dynaudio. Rok temu zaprezentowała całą rodzinę Music. Składa się ona z czterech modeli – od najmniejszego, mieszczącego się niemal w dłoni Music 1, aż po giganta Music 7. Testowaliśmy już Music 3, teraz sięgamy na wyższą półkę.

Pulse 2i
BLUESOUND
Pulse 2i
Głośniki bezprzewodowe

Jeszcze zanim idea sieciowych rozwiązań multiroom opanowała całą branżę, Bluesound zajął ważne miejsce na tym rynku nie tylko z produktami, ale też z wizerunkiem marki skupionej na nowej koncepcji. Pomysł szybko rozprzestrzenił się poza "grajki" samego Bluesounda, objął sprzęt Hi-Fi współpracującej marki NAD, a nawet zespoły głośnikowe Dali. Bluesound podszedł do tematu kompleksowo - podjął się stworzenia rozwiniętego systemu, którego głośnik bezprzewodowy byłby tylko i aż elementem, ale samodzielnym, funkcjonującym zarówno w pojedynkę, jak i w całym zespole. Przygodę z tym sprzętem można zaczynać od różnych urządzeń, my zajmujemy się największym głośnikiem nowej serii "Gen2i" - Pulse 2i.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu