HARMAN/KARDON
Citation 500

Gdy kończymy prace nad recenzją Citation 500, trwają targi IFA, na których cały świat dowiaduje się dopiero o jego istnieniu. Mieliśmy przywilej otrzymać to urządzenie już kilka miesięcy wcześniej, ale musieliśmy przestrzegać embarga informacyjnego. Citation 500 startował do nagrody EISA - i start ten w pełni się udał.

Nasza ocena

Wykonanie
Piękny, nowoczesny i solidny. Wygląd definiuje stylowa "wełno-maskownica" marki Kvadrat (wymienne). Konfi guracja stereo z dwoma dwudrożnymi układami przetworników. Duży, kolorowy wyświetlacz, zaawansowana elektronika StreamUnlimited.
Funkcjonalność
Wi-Fi (dwuzakresowe), BT, aplikacja sterująca Google Chromecast gwarantuje uniwersalny multiroom i wygodny dostęp do serwisów streamingowych. Pełna integracja (bez potrzeby zestawienia z zewnętrznymi urządzeniami) asystenta głosowego (choć na razie... nie komunikuje się w języku polskim).
Brzmienie
Wszechstronne, tonalnie zrównoważone, o dużym potencjale. Żywe i przejrzyste. Nawet stereofonia relatywnie udana. Zdolny zagrać głośno i dynamicznie.
Artykuł pochodzi z Audio

Uwaga: Salony, w których ofercie znajdują się urządzenia Harman/Kardon z serii Citation to ponadto: AV CRAFT (Kraków), AUDIOEXPERT (Gliwice), MEGA HZ (Katowice), HiFi Studio (Bielsko-Biała), HiFI System (Warszawa), HiFI Media (Zduńska Wola), Sklep LUKE (Bielsko-Biała), Media Centrum (Warszawa), KAJT24.PL (Długołęka) oraz Sound&Color (Częstochowa)

Spotkanie z Citation 500 było pod wieloma względami doświadczeniem wyjątkowym. Dzięki integracji z platformą Google Home, Harman Kardon Citation 500 należy do świata automatycznych aktualizacji, prowadzonych bez zawracania głowy użytkownikowi.

W koncepcję Citation 500 została wpisana wyjątkowa implementacja systemu komend głosowych, daleko wykraczająca poza sterowanie odtwarzaniem muzyki. Od zeszłego sezonu mówi się głośno o ekspansji takich rozwiązań na rynek A/V. Lawina jeszcze nie ruszyła, ale już za chwilę...

Amplitunery A/V, głośniki bezprzewodowe, a nawet pierwsze gramofony zdobywają taką funkcjonalność. Największym graczem wydaje się tutaj system Amazon Alexa, choć to dopiero początek starcia. Harman Kardon to jeden z pierwszych głośników bezprzewodowych zintegrowanych z usługą Google Assistant.

Harman Kardon Citation 500 i Google Assistant

W przeciwieństwie do większości rozwiązań z Amazon Alexa, Harman Kardon Citation 500 jest samowystarczalny - nie potrzebuje do działania żadnej zewnętrznej przystawki. Sam nasłuchuje, odpowiada i realizuje polecenia.

W przypadku Amazon Alexa system ogranicza się (na tym etapie) do zestawu komend potrzebnych do sterowania odtwarzaniem. Citation 500 (z Google Assistant) będzie odpowiadał także na zupełnie inne kwestie... na przykład wskaże restaurację w okolicy. Jaki ma to sens?

To już temat na odrębną dyskusję. Citation 500 napędzany "inteligencją" Google może być wszechstronnym, atrakcyjnym, pomocnym, a jednocześnie niebezpiecznym narzędziem - że ciarki przechodzą.

Tak czy inaczej, na razie... nie jest, do tej pory nie przemówił w naszym języku i nie udało mi się uruchomić funkcji związanych z tym systemem. Podobnie jak w innych rozwiązaniach z Google Assistant, tak i tutaj znajduje się specjalna funkcja umożliwiająca (przynajmniej teoretycznie...) wyłączenie mikrofonów.

Citation 500 to układ stereo złożony z zestawów dwudrożnych; kopułki wysokotonowe delikatnie skręcono do zewnątrz.

Citation 500 to układ stereo złożony z zestawów dwudrożnych; kopułki wysokotonowe delikatnie skręcono do zewnątrz.

Możemy jednak założyć, że wciąż podstawową rolą głośnika bezprzewodowego jest odtwarzanie muzyki. A do tego żaden asystent nie jest niezbędny. Citation 500 wyposażono w łączność Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz), Bluetooth, a streaming wspomaga system Chromecast.

Model 500 jest częścią większej rodziny Citation, w skład której wchodzą nie tylko głośniki o różnych rozmiarach, ale także soundbar i subwoofer. Można z nich zbudować system multiroom, poszczególne urządzenia łącząc i przydzielając im różne zadania. Dwa jednakowe głośniki można też złożyć w parkę stereo.

Harman Kardon Citation 500 - obudowa i konstrukcja

Harman Kardon Citation 500 jest ciężki (niemal 8 kg), obudowę zakrywają dwie połówki maskownicy z materiałem firmy Kvadrat, dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - szarej i czarnej (za czym podąża też kolor podstawy i górnej płyty).

Na górze znajdują się dwa sensory dotykowe (do regulacji głośności) oraz dwa bardzo czułe mikrofony. Centrum zajmuje spory wyświetlacz dotykowy, podający informacje o odtwarzanym nagraniu i pomagający dobrać się do menu.

Konfiguracja i zdalne sterowanie sprowadza się do aplikacji firmowanej przez Google, dostępnej dla urządzeń mobilnych. Już w pierwszym kroku instrukcja obsługi odsyła nas do... smartfona. Dopiero po zainstalowaniu aplikacji wszystko powinno się niemal automatycznie skonfigurować.

Harman Kardon Citation 500 to konstrukcja stereofoniczna – po zdjęciu przedniej połówki maskownicy widać parę układów dwudrożnych, a w każdym 13-cm nisko- -średniotonowy oraz 25-mm kopułkę wysokotonową (skręconą lekko na zewnątrz).

Łączna moc wzmacniaczy ma wynosić aż 200 W, ale w jakiej konfiguracji pracują - tego producent nie opisuje, natomiast wspomina o współpracy z marką StreamUnlimited, która dostarczyła elektronikę cyfrową.

Na wyświetlaczu znajduje się ikonka "przycisku" włączającego mikrofony. Citation 500 nie zareaguje wówczas na żadne polecenia i nie będzie nas podsłuchiwał (załóżmy).

Na wyświetlaczu znajduje się ikonka "przycisku" włączającego mikrofony. Citation 500 nie zareaguje wówczas na żadne polecenia i nie będzie nas podsłuchiwał (załóżmy).

Odsłuch

Harman Kardon Citation 500 gra żywo, bezpośrednio, ekspresyjnie, bez tonalnych komplikacji i zawirowań, równo i odpowiedzialnie. Bardzo dobra jest czytelność, a dynamika rzetelna - niepodrasowana wyeksponowaniem basu ani przerysowaniem wysokich tonów, pozwala jednak na mocne uderzenia i szybkie wybrzmienia. Dźwięk się nie snuje i nie hałasuje, cechuje się porządkiem i przejrzystością.

Średnica jest bliska i wyrazista, bas konkretny – mocny, dość niski, ale przede wszystkim rytmiczny. Nie wpada w tłustość. Citation zręcznie "rozgrywa" nawet trudne partie, bo nie rozpędza się w żadną stronę.

Wysokie tony są lekkie, czyste, gładkie, elegancko pokazują detale, ale i połączenie z "wyższym środkiem" jest płynne, czy wręcz zdecydowane, dzięki czemu dźwięk jest spójny i komunikatywny. Chociaż Citation 500 nie jest duży, to w niewielkiej odległości kreuje dobrą stereofonię. Do tego potrafi zagrać głośno.

- Strumieniowanie: Chromecast, BT
- Sieć: Wi-Fi
- Kodek BT: b.d.
- Asystent głosowy: Google Assistant
- Wejścia: nie
- Zasilanie akumulatorowe: nie

Może Cię zainteresować
HARMAN/KARDON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu