VIFA
Copenhagen 2.0

Od firmy produkującej głośniki do... firmy produkującej głośniki. Można powiedzieć, że historia marki Vifa zatoczyła koło, tylko głośniki się "nieco" zmieniły. Niegdyś była to marka renomowana dla odbiorców samych przetworników (producentów kolumn i hobbystów), a dzisiaj dostarcza swoje produkty na rynek głośników bezprzewodowych, co oznacza potencjalnie ogromną popularność, jak i oczywistą walkę z wieloma mocnymi konkurentami.

Nasza ocena

Wykonanie
Solidna konstrukcja rozpięta na aluminiowej ramie, wykończonej tkaniną wysokiej jakości. Rozbudowany układ głośnikowy - stereofoniczny, trójdrożny (napędzany w sumie sześcioma końcówkami mocy!), plus cztery membrany bierne.
Funkcjonalność
Kompletny zestaw strumieniowych "zabawek". Wi-Fi z DLNA i AirPlay, BT z nowoczesnym kodowaniem aptX HD, firmowy system multiroom Vifa Home. Wejścia przewodowe (analogowe i cyfrowe), USB z dostępem do plików.
Brzmienie
Szerokopasmowe, zrównoważone, rytmiczne i swobodne, bez przeładowania i rozjaśnienia. Angażujące i lekkostrawne.
Artykuł pochodzi z Audio

W ofercie znajdziemy pięć modeli, a dwa z nich - Stockholm oraz Copenhagen - doczekały się na początku tego roku nowych wersji, oznaczonych 2.0. Copenhagen - ten pierwszej generacji - był już przez nas testowany. Wersja 2.0 przynosi nowości głównie w zakresie funkcjonalnym (choć zmieniono też część elektroniki cyfrowej) i jest mocno związana z premierą systemu Vifa Home.

Wcześniej głośniki Vify pracowały jako niezależne "odbiorniki". Wraz z koncepcją Vifa Home wprowadzono rozwiązania multiroom pozwalające na tworzenie stref, swobodne przełączanie się między nimi i sterowanie tym wszystkim za pomocą (również zupełnie nowej) aplikacji mobilnej. Z pewnością pozostałe modele też zostaną udoskonalone do wersji 2.0.

Vifa Copenhagen 2.0 - design

Vifa Copenhagen 2.0 ma postać walizeczki/ torebki, w taki sposób kojarzy się zarówno kształtem, jak i materiałami wykończenia, bowiem większą część obudowy obleczono miękką, "włochatą" tkaniną, którą dostarczył specjalista w tej dziedzinie, firma Kvadrat (z jej usług korzysta coraz więcej producentów audio).

Wełniane pokrycie jest trwałe i nie zmienia swoich właściwości z upływem czasu, jak też pod wpływem promieni słonecznych. Firma proponuje aż sześć wersji kolorystycznych (wraz z edycją 2.0 wprowadzono dwie nowe). 

W dolnej części obudowy umieszczono dwa przyciski do regulacji głośności i diodę statusu pracy. Jest też specjalny klawisz systemu Vifa Play (możemy pod nim zaprogramować np. kilka ulubionych rozgłośni internetowych i przełączać je sekwencyjnie).

W wersji 2.0 dodano system Vifa Home i przycisk tzw. presetów, gdzie można zaprogramować szybki dostęp np. do stacji radiowych.

W wersji 2.0 dodano system Vifa Home i przycisk tzw. presetów, gdzie można zaprogramować szybki dostęp np. do stacji radiowych.

Vifa Copenhagen 2.0 - przetworniki

Na szczególną uwagę (a więc i przypomnienie) zasługuje system przetworników, którym głośnik Vifa Copenhagen 2.0 (jak przystało na Vifę) zdecydowanie wyróżnia się wśród konkurentów.

W relatywnie niewielkim urządzeniu zainstalowano aż sześć przetworników - dwa zestawy trójdrożne, każdy z 28-mm (jedwabną) kopułką wysokotonową, 5-cm średniotonowym (membrana aluminiowa) i 8-cm niskotonowym (membrana sandwich).

Na tym nie koniec, bo wooferom towarzyszą jeszcze w sumie cztery membrany bierne. Równie bezkompromisowy jest system wzmacniaczy i cyfrowych zwrotnic (każdy głośnik ma własną końcówkę mocy). Pojedyncza "Kopenhaga" może też zostać skonfigurowana do pracy mono (obsługi jednego kanału).

Vifa Copenhagen 2.0 - Bluetooth i strumieniowanie

Nowością w modelu 2.0 (względem poprzednika) jest sekcja bezprzewodowa, zmodernizowano moduł Bluetooth, który teraz ma kodek aptX HD.

BT nie służy jednak do wszystkiego, a zwłaszcza do rozwiązań multiroom. Do tego celu Vifa Copenhagen 2.0 ma transmisję Wi-Fi (choć tylko w pasmie 2,4 GHz), obsługuje AirPlay i DLNA. Możemy też sięgnąć po niezawodny kabel analogowy i doprowadzić sygnał 3,5-mm złączem, które (podobnie jak w niektórych urządzeniach Apple) pełni również rolę cyfrowego wejścia optycznego. Jest też złącze USB, do którego podłączymy np. pendrajw z muzyką.

Vifa Copenhagen 2.0 zagra w domu i poza nim, bowiem głośnik ma wbudowany akumulator.

Strumieniowanie przez Bluetooth można rozpocząć od razu, a kiedy zechcemy skorzystać z Wi-Fi, będziemy musieli uprzednio skonfigurować komunikację, do czego niezbędny jest smartfon z firmową aplikacją.

Sam proces przebiega szybko. Jej podstawowa rola to sterowanie, ale służy też do konfiguracji, przełączania wejść oraz jako odtwarzacz grupujący różne serwisy (Tidal, Spotify, który mamy tu w odmianie Connect). Sterowanie możliwe jest także tradycyjnym pilotem; nie ma go jednak w zestawie.

Panel z tyłu zawiera wejście analogowe i cyfrowe, jest też USB oraz trzy przyciski – wśród nich Vifa Link odpowiedzialny za system multiroom.

Panel z tyłu zawiera wejście analogowe i cyfrowe, jest też USB oraz trzy przyciski - wśród nich Vifa Link odpowiedzialny za system multiroom.

Odsłuch

Ani ten, ani żaden inny głośnik Bluetooth nie zastąpi systemu z parą kolumn, gdy zależy nam na "prawdziwej" stereofonii, jednak pozostałe aspekty dojrzałego, zrównoważonego brzmienia głośnika Vifa Copenhagen 2.0 opanował z sposób godny tradycji marki Vifa. 

Dodaje do tego dynamikę i swobodę, jego gra opiera się na wyraźnym rytmie (gdy tylko jest w nagraniu), który nie staje się jednak monotonnym łomotaniem i dudnieniem - jest w tym luz i rozmach, pulsowanie i kołysanie.

Na tle innych urządzeń bas jest bardziej wstrzemięźliwy, nie kładzie się cieniem na średnicy, a wciąż pokazuje dużo dobrze zorganizowanych dźwięków. Góra pasma jest delikatna i klarowna, bez żadnych szpil, nadmiernego blasku - subtelnie i z oddechem.

Średnica jest miękka, plastyczna i nawet bez specjalnego podgrzewania pokazuje ładne, nasycone wokale. Vifa Copenhagen 2.0 potrafi "przytulić się" do słuchacza dźwiękiem naturalnym i przyjemnym, a gdy pojawi się taka potrzeba - zagrać dość głośno, ale wciąż uprzejmie i kulturalnie.

- Strumieniowanie: AirPlay, DLNA, BT, Vifa Home, Spotify Connect
- Sieć: Wi-Fi
- Kodek: BT aptX HD
- Asystent głosow:y nie
- Wejścia: USB, Toslink, 1 x analogowe audio
- Zasilanie akumulatorowe: tak

Może Cię zainteresować
VIFA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu