JBL
Xtreme 3

JBL dociera do młodych odbiorców tak skutecznie, że niektórzy wręcz oszaleli na jego punkcie, uzależnili się i o niczym innym nie chcą słyszeć. JBL ma bez liku modeli bezprzewodowych, a Xtreme 3 jest jednym z najbardziej znanych, wyrazistych, a zarazem już klasycznych. Obecnie podobne głośniki produkuje wiele innych firm, naśladując JBL-a nie tylko w tym zakresie.

Nasza ocena

Wykonanie
Przenośny system nagłaśniający. Dość ciężka, ale bardzo solidna konstrukcja w znanej formie walca. Dwa systemy dwudrożne wspomagane parą membran biernych, cztery końcówki o łącznej mocy 100 W.
Funkcjonalność
Mobilno- -imprezowa (w zestawie otwieracz do butelek), konstrukcja odporna na wodę, pył, a pewnie także inne „atrakcje”. Długi czas pracy akumulatorowej (15 godz.) możliwość ładowania dodatkowego sprzętu mobilnego, funkcja łączenia kilku głośników, wejście analogowe.
Brzmienie
Potężne, gęste, z mocnym i ładnym basem. Wyprofi lowane do działania w otwartej przestrzeni, w pomieszczeniu należy unikać ustawiania pod ścianą.
Artykuł pochodzi z Audio
Głośnik JBL Xtreme 3 można kupić ponadto online, w sklepie internetowym JBL, a także w sklepach sieci Media Expert, Media Markt, Euro RTV AGD, Neonet, Komputronik, Cortland, salonach MegaHz i Concept Car.

 

***
Chociaż JBL ma w ofercie jeszcze większe modele, to JBL Xtreme 3 swoimi gabarytami, posturą i masą zaspokoi potrzeby większości zainteresowanych, tym bardziej że producent opracował specjalny system łączenia kilku takich głośników w jeden łańcuch audio.

JBL Xtreme 3 - obudowa

Obudowa głośnika JBL Xtreme 3 jest zbyt pękata, aby ją bezpiecznie chwycić, dlatego najlepiej się Xtreme 3 "przepasać", do czego służą umieszczone w górnej części obudowy uchwyty, na które zakładamy specjalny, regulowany pas (jest w komplecie). Potem można już swobodne hasać i skakać... nawet do wody, bo Xtreme 3 jest odporny na zanurzenie (do 1 m) i zapylenie (ochrona IP67).

Pasek ma jeszcze jeden imprezowy akcent - otwieracz do butelek - ale po piwku teoretycznie nie pływamy. Widywałem już ten głośnik przewieszony przez plecy, szyję, przytroczony do bagażu, jakby nikomu te 2 kg nie przeszkadzały.

Na tekstylnej maskownicy znajdują się liczne gumowe uszczelnienia. W górnej części zainstalowano prosty panel gumowanych przycisków. Możemy regulować głośność, zatrzymać i wznowić odtwarzanie, przeskoczyć do kolejnego utworu (ale nie da się niestety cofnąć do poprzedniego).

Z przodu umieszczono efektowne logo JBL z opalizującopomarańczowymi krawędziami, na dole pręgowaną stopkę, a z tyłu, pod gumową uszczelką, trzy złącza.

JBL Xtreme 3 - złącza i Bluetooth

Dwa z nich to USB, jedno służy do zasilania i ładowania wbudowanych akumulatorów, a obydwa mogą również zasilać zewnętrzny sprzęt, służąc jako popularny powerbank np. dla telefonu. Oprócz tego jest jeszcze konwencjonalne wejście analogowe.

Jednym z praktycznych dodatków są gniazda USB służące do ładowania zewnętrznych urządzeń, np. smartfonów.
Jednym z praktycznych dodatków są gniazda USB służące do ładowania zewnętrznych urządzeń, np. smartfonów.

JBL Xtreme 3 funkcjonuje wyłącznie w obrębie standardu Bluetooth, więc nie ma dodatków znanych z głośników sieciowych. Bluetooth występuje w nowoczesnej odmianie v5.1, przygotowany do pracy z dwoma źródłami, co oznacza możliwość równoległego połączenia np. z dwoma telefonami.

JBL nie chwali się obsługiwanymi standardami kodowania, z przeprowadzonych prób wynika, że dostępna jest jedynie podstawowa wersja SBC. Nie jest to zaskoczeniem, bo to typowe dla tego producenta, chociaż nie wiem, dlaczego JBL jest tak konsekwentny i nie otwiera się na inne systemy oferujące wyższą jakość dźwięku. Wbudowany akumulator pozwala na długie 15 godzin pracy.

JBL X-treme 3 - odsłuch

Wiele nowoczesnych, aktywnych głośników bezprzewodowych zaszokowało basem, jakiego wcześniej z tak małych urządzeń nikt nie słyszał i takie możliwości mają sporą grupę odbiorców, zwłaszcza wśród młodych, dla których sprzęt tego rodzaju to jedyny "system" mający spełniać wiele ról. A młodzi lubią poszaleć.

 Gumowe "ożebrowanie" na fragmencie dolnej ścianki zapewnia dostatecznie stabilne oparcie na płaskiej powierzchni.
Gumowe "ożebrowanie" na fragmencie dolnej ścianki zapewnia dostatecznie stabilne oparcie na płaskiej powierzchni.

JBL Xtreme 3 to kolejny głośnik JBL-a, który wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom. Z jednej strony mogliśmy się do tego już przyzwyczaić, z drugiej - to wciąż robi wrażenie. Na tle najbardziej ekstremalnych wyczynów, jakie poznaliśmy, Xtreme 3 jest spokojniejszy, ale i to wystarczy, aby zepchnąć konkurentów tego testu do defensywy.

Bas jest zdrowy, nie tylko mocny, ale też zróżnicowany. W tym przypadku ustawienie blisko ściany, a tym bardziej w narożniku, nie będzie rekomendowane.

JBL Xtreme 3 ma dość siły, aby zagrać potężnie bez takiego wsparcia, a wysokie tony zostały utemperowane, co współtworzy tak zakreśloną charakterystykę, jak też tłumi niedoskonałości transmisji w przyjętej wersji Bluetooth - wybrano brzmienie ciemniejsze, ale gładsze.

Do paska przytroczono otwieracz do butelek.
Do paska przytroczono otwieracz do butelek.

Od specjalisty

JBL Xtreme 3 to głośnik stereofoniczny, co wobec najbardziej prawdopodobnego, imprezowego wykorzystania ma może niewielkie znaczenie, ale dwa niezależne kanały przynoszą i tutaj korzyści (wyższa moc układu, wyższa dynamika, wyższa maksymalna głośność). Głośniki są umieszczone w przedniej części walca, pod osłoną maskownicy.

Uruchomiono parę układów dwudrożnych, w każdym mamy 70-cm przetwornik nisko-średniotonowy oraz 2-cm wysokotonowy. Widoczne z boku membrany z groźnymi symbolami wykrzykników to już "tylko" membrany bierne (obydwie wraz z głośnikami nisko-średniotonowymi pracują we wspólnej obudowie).

Każdy z przetworników zasila wzmacniacz o mocy 25 W, w sumie mamy więc do dyspozycji aż 100 W. Tak wysoka moc przyda się dla rozszerzenia pasma przenoszenia w kierunku najniższych częstotliwości, do czego potrzebna jest też oczywiście elektroniczna korekcja.

W tych kwestiach JBL jest niekwestionowanym specjalistą, co doceniają dzisiaj starsi i młodsi, a ci drudzy szybko stają się nową generacją lojalnych klientów.

JBL Xtreme 3 - cena i dostępność

Głośnik JBL Xtreme 3 można kupić ponadto online, w sklepie internetowym JBL, a także w sklepach sieci Media Expert, Media Markt, Euro RTV AGD, Neonet, Komputronik, Cortland, salonach MegaHz i Concept Car.

Specyfikacja techniczna

JBL Xtreme 3
Multiroom nie
Spotify Connect Nie
Tidal Tak
DLNA Nie
AirPlay nie
Złącza audio 2x USB
Asystenci głosowi nie
Bluetooth (kodowanie) tak 5.1 (b.d.)
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
JBL testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu