Najważniejsze dla Acrolinka jest to, żeby kabel przenosił jak najszersze pasmo. Firma zwraca uwagę na skomplikowaną naturę sygnału muzycznego. Nagrania charakteryzują się wielopoziomową strukturą o niebywałej ilości informacji, a każda, nawet niewielka, zmiana narastania i opadania sygnału przyczynia się do tego, jak dane nagranie odbieramy. Dlatego pasmo przenoszenia powinno wykraczać daleko poza teoretyczne pasmo akustyczne.
Dzięki specjalnym technologiom Acrolinka, sięga ono aż 18 GHz. Tam, gdzie mamy do czynienia z transmisją cyfrową, dużymi pakietami danych, jest to całkowicie zrozumiałe - im "szerzej", tym lepiej. Stąd fantastyczna reputacja tych kabli w łączeniu transportów i przetworników C/A.
Interkonekt Acrolink 7N-AD6300 należy do prestiżowej serii Mexcel, w której zastosowano wszystkie firmowe technologie. Jest najdroższym kablem Acrolinka do przesyłu sygnałów niskopoziomowych. Z zewnątrz charakteryzuje się sztywnością i srebrzystą barwą - plecionego ekranu pokrytego przezroczystą osłonką.
AD6300 jest kablem współosiowym, z dwoma rdzeniami i ekranem. Środkowe przewodniki to lity drut (solid-core) z miedzi 7N o średnicy 1,6 mm kw. Miedź 7N w wykonaniu tej firmy to rzecz, na którą zwraca się w materiałach firmowych szczególną uwagę.
Pierwszą warstwę ekranu, będącą jednocześnie przewodnikiem ujemnym (masą), wykonano z plecionki wstążek miedzianych 7N, izolowanych w procesie MEDIS (Mitsubishi Electro-Deposition Insulating System).
Osiąga się w nim – wcześniej niespotykaną - precyzję i powtarzalność, szczególnie w przypadku tak skomplikowanych kształtów jak wstęga. Zewnętrzny ekran wykonano z kolei z wiązki przewodów ze srebrzonej miedzi 4N o okrągłym przekroju. Cały kabel ma średnicę 11,3 mm2.
Wyjątkowe są też użyte w nim dielektryki – charakteryzują się bardzo niską stałą dielektryczną oraz znakomitymi właściwościami mechanicznymi. Kabel głośnikowy Acrolink Mexcel 7N-S20000 zalicza się do jednych z najsztywniejszych, z jakimi miałem do czynienia.
Nakląłem się przy jego układaniu tyle, że mam wyrobioną normę na miesiąc. Przewodnik został uformowany w kształt wstęgi o wymiarach 1,88 x 0,122 mm, izolowanej powierzchniowo, tworzącej strukturę typu Litz.
Poszczególne modele serii Mexcel różnią się między sobą liczbą taśm i grubością rdzenia oraz osłon. W S20000 mamy 24 taśmy. Także i tutaj do powlekania wstęg stosuje się technologię elektrolitycznego izolowania przewodów MEDIS.
Tak zaizolowane przewodniki są następnie bardzo ściśle owijane (eliminując w ten sposób naprężenia między poszczególnymi przewodnikami) wokół centralnego rdzenia utworzonego z rzadko spotykanego polimeru (poliolefin – ma najniższą dostępną stałą dielektryczną; jest to elastomer chemicznie zbudowany z alifatycznych łańcuchów polimerowych). Otrzymujemy w ten sposób centralną część kabla. Na całość jest nakładana warstwa półprzewodnika, działająca jako ekran redukujący szumy elektromagnetyczne.
Odsłuch
Do testu kompletu Acrolink Mexcel 7N-AD6300+7N-S20000 przygotowywałem się szczególnie starannie. Słuchałem go w różnych konfiguracjach przez ponad rok (nie wierzycie… trudno), porównywałem z kilkoma innymi - równie drogimi, a czasem droższymi - kablami, zbierałem opinie od znajomych, którzy je znają.
Myślę, że dzięki temu udało mi się uchwycić przynajmniej to, co najważniejsze. Interkonekt Acrolinka jest najczystszym kablem, jaki w życiu słyszałem. Nie mówię, że absolutnie najlepszym pod każdym względem, bo inne "topowe" przewody też mają swoje szczególne umiejętności.
Ale tego jestem pewien - Acrolink to absolutna, krystaliczna przezroczystość! Jest to czystość, która nie zabiera z dźwięku niczego prawdziwego, niczego nie wypacza. To równocześnie jeden z najlepiej zrównoważonych tonalnie interkonektów, który nie rozjaśnia.
Różnicowanie to funkcja dźwięku łącząca w sobie wszystkie podstawowe cechy: rozdzielczość, równowagę tonalną i dynamikę. W tych ramach proporcje poszczególnych składników mogą się zmieniać, jednak ostatecznie jest to zawsze wyraz właśnie tych cech.
Acrolink jest mistrzem różnicowania. Zachwycił mnie sposobem budowania "tła" towarzyszącego dźwiękom, dającego wrażenie naturalności, uwalniającego od sterylności. Interkonekt Acrolinka robi to genialnie - w dobrych systemach słychać, że niczego nie wyostrza, nie rozjaśnia, że potrafi w fenomenalny sposób pokazać symbiozę wszystkich elementów.
Kabel głośnikowy Acrolink Mexcel 7N-S20000 zapewni potężną scenę dźwiękową. Pełna, nasycona głęboko elementami, które często przepadają, a jednocześnie tworzą coś w rodzaju dźwięku 3D. Łączy się to z nieco podkreśloną niższą średnicą, pozwalającą budować duże źródła pozorne, tworzyć cieplejszą barwę.
Najniższy dół jest piękny, plastyczny, choć nieco miękki – trudno to jednak oceniać jako wadę w całościowej kompozycji. Generalnie - to płynny, gładki dźwięk, już bez ambicji wydobywania każdego szczególiku. Kabel głośnikowy wydaje się bezpieczny, uniwersalny, wzbogacający brzmienie każdego systemu, natomiast interkonekt - bardzo neutralny, precyzyjny, stawia systemowi określone wymagania.