SUPRA SWORD

SUPRA
SWORD

Kable głośnikowe

Firma Supra pochodzi ze Szwecji. Producent chwali się posiadaniem własnej fabryki a także posunięciem, które zrewolucjonizowało podejście do przewodów audio. Otóż informacje firmy Supra podają, że do 1976 roku nie stosowano innych przewodów głośnikowych poza standardowymi 2x0,5mm2, ewentualnie 2x0,75mm2. Ponoć dopiero Szwedzi zdecydowali się na kabel o grubości 2x2,5mm2, co okazało się posunięciem przełomowym. Grubości kabla nie da się jednak opatentować, stąd o zasługach firmy Supra nie wszyscy dziś pamiętają.

Oferta Supra powinna bardzo zainteresować polskich audiofilów, zawiera bowiem przewody średniej klasy, i to w każdej ważnej kategorii produktów. Bardzo wiele przewodów głośnikowych oferowanych jest ze szpuli, mamy do wyboru cztery interesujące serie: niskobudżetowe Classic i SkyII (najtańszy przewód 4,90 zł/mb), a później droższe Ply i Rondo. Ta ostatnia linia obejmuje również przewody 4-żyłowe, zarówno o przekroju 2,5mm2 jak i 4mm2. Niezależną kategorią są grube kable instalacyjne, w których sygnał chroniony jest solidnym ekranem. Taka konstrukcja może okazać się nieoceniona, gdy kabel musi zostać położony np. w okolicach dużej ilości przewodów elektrycznych. Najwyższy i najdroższy model głośnikowca nazywa się właśnie Supra Sword i jest dostępny w trzech standardowych długościach: 2, 2,5 i 3m.

Ideę sprzedawania przewodów z rolki widać znakomicie również w grupie kabli sygnałowych. Mamy ich wielki wybór, oprócz klasycznych przewodów analogowych i cyfrowych, audio i wizyjnych, dostępne są także wielożyłowe kable AV. Za ich pomocą można wygodnie zorganizować połączenia w kinie domowym na dowolne odległości. Oczywiście konfekcjonowanych kabli różnej maści zabraknąć nie mogło. Do najciekawszych (i potrzebnych) należą przewody subwooferowe – są to kable w dobrej izolacji, bardzo odporne na wpływ czynników zewnętrznych i potrafiące rozgałęzić sygnał (jedno wyjście z amplitunera, stereofoniczne wejście w subwooferze). Analogowe interkonekty dostępne są w wersjach RCA i XLR, a elektryczne kable cyfrowe występują z końcówkami BNC. Najdroższa cyfrówka (Trico-I BNC, 1m) kosztuje 250 zł, a topowy interkonekt (EFF-ISL) niecałe 450 zł. Supra nie boi się także długich kabli optycznych (wiele firm twierdzi, że tą metodą nie da się przesłać sygnału na odległości większe niż 5m) i ma w ofercie nawet 15 metrowe przewody światłowodowe.

Kable ze szpuli marki Supra dobrze jest uzupełnić zakończeniami tej samej firmy: bananami, widełkami, końcówkami XLR, RCA, BNC i S-Video.

Ciekawą kategorię stanowią kable zasilające LoRad. W ofertach wielu producentów spotykamy takie przewody, ale ich ceny są z reguły bardzo wysokie. Tymczasem Supra proponuje sieciówki znacznie droższe od zwykłych przewodów, ale również o niebo tańsze od produktów konkurencji. Metr sieciowego przewodu LoRad kosztuje 80 zł, a kompletny kabel o długości 2m tylko 215 zł.

Odsłuch

Supra Sword gra bardzo przejrzyście. System wspomagany tym przewodem potrafi bardzo sugestywnie oddawać wielkości dźwięków, rozpiętość pomiędzy harmonijką ustną a perkusją daje wielkie pole do popisu. średnica na początku wydaje się nieśmiała i zbyt spokojna, nie brakuje jej jednak żadnych podstawowych walorów, ani neutralności, ani analityczności, o przestrzenności i dynamice nie wspominając. Góra może uchodzić za zadziorną, gra śmiało, otwarcie i głośno. Zdarza się nawet, że dźwięki średnicy są nieco zdominowane przez najwyższe częstotliwości – są to jednak incydenty dodające brzmieniu pikanterii i generalnie uprzyjemniające słuchanie muzyki. Supra Sword dobrze integruje środek i górę, tylko najwyższe szczegóły wymykają się spod kontroli.

Bas jest równie zdyscyplinowany i precyzyjny. Dźwięki, które przenosi, są szybkie, dynamiczne, ale nie nadmiernie twarde. To ciekawe, jak przy tak skromnym budżecie udało się uzyskać w pełni neutralny i głęboki bas. W dodatku połączenie niskich tonów ze środkiem jest referencyjne (zdaje się, że jest to jedna z obowiązkowych cech dobrych przewodów głośnikowych). Bas potrafi dodać rozmachu dobrym kolumnom za pomocą efektów ścielących się na samym dole pasma, oczywiście o ile kolumny zdolne są te częstotliwości przetworzyć.

Parametry

SUPRA SWORD

  • Produkowany Tak
  • Materiał przewodnika OFC
  • Typ przewodnika M

Podstawowe dane

  • 2 830 zł
WIREWORLD LUNA 5

WIREWORLD
LUNA 5

Cena: 30 zł

REAL CABLE BM400

REAL CABLE
BM400

Cena: 30 zł

AUDIONOVA MOONWALK

AUDIONOVA
MOONWALK

Cena: 58 zł

AUDIOQUEST MONT-BLANC

AUDIOQUEST
MONT-BLANC

Cena: 6 500 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj