Choć przejmuje on przetwarzanie powyżej ustalonego punktu na charakterystyce, to jednak nie pełni roli typowego superwysokotonowego rozszerzającego pasmo, ale ma za zadanie zmienić sposób promieniowania najwyższych częstotliwości i wynikający stąd charakter brzmienia. Do dyspozycji użytkownika pozostają różne warianty współpracy obydwu głośników, włącznie z opcją całkowitego odłączenia 4Pi. Para niezwykłych głośników wysokotonowych, obydwoma pochwalić się mogą inżynierowie Elaca.
1 / 4 Następne
Trzy 18-cm głośniki pokazują z zewnątrz takie same membrany, z tyłu takie same, 10-cm układy magnetyczne, ale w środku nieco się różnią. Leżący najwyżej ma krótszą cewkę, służy bowiem jako średniotonowy, dzieląc pasmo z drugim mniejszym, 12-cm średniotonowym przy 760Hz... W sumie więc jest to konstrukcja aż pięciodrożna, co niektórych bardzo podnieci, a innym rurka zmięknie.
2 / 4 Następne
Sześć głośników z przodu to tylko fragment skomplikowanej technicznej natury Spirita. Siedem dwu- i trójpozycyjnych przełączników otwiera drogę do wielkiej liczby możliwych kombinacji ustawień filtrów dla obydwu głośników wysokotonowych, polaryzacji 4Pi i regulacji poziomu JET-a, a na dodatek jeszcze jednego z głośników niskotonowych... Trzy pary zacisków są zagadką, dają bowiem tylko typowe dla podwójnego zestawu opcje połączenia pojedynczego lub podwójnego. Jeden z otworów bass-reflex możemy zamknąć, zmieniając częstotliwość rezonansową obudowy.
3 / 4 Następne
Zbudowanie zwrotnicy do układu pięciodrożnego z opcjami różnego działania filtrów i tłumików skończyło się szczęśliwie - kilkadziesiąt elementów zmieszczono na dwóch płytkach, przymocowanych bezpośrednio do panelu podłączeniowo-regulacyjnego, dzięki czemu uniknięto dodatkowych długich połączeń.
4 / 4 Początek