SONOS Play 3

SONOS
Play 3

Minisystemy

W kontekście historii tradycyjnych "analogowych" firm audio, 9-letni staż Sonosa to niewiele. Ale dla firmy zajmującej się od początku wyłącznie cyfrowymi systemami audio, to cała epoka. W tym czasie świat się przecież zmienił, a mimo to do dzisiaj wielu gigantów rynku zachowuje się tak, jakby strumieniowania sygnału jeszcze nie wynaleziono, a radio internetowe było abstrakcją dla hobbystów.

Sonos Play:3 dołącza do już, wydawało się, kompletnej rodziny produktów, o których szeroko pisałem w "Audio" 12/2010. Luka znalazła się za pięciogłośnikowym przenośnym modułem Play:5, który, jakby nie patrzeć, jest dość spory. "Trójka" to samowystarczalna jednostka grająca, którą da się wcisnąć w każdy kąt.

Najkrócej rzecz ujmując - Sonos Play:3 to urządzenie zamieniające strumień cyfrowych danych pochodzących z Internetu (stacje radiowe, podcasty, serwisy muzyczne) lub z dysku twardego naszego komputera (mp3 itp.) na dźwięk. Do zarządzania możemy używać firmowego pilota, komputera PC/MAC lub czegoś z trójcy iPod/iPad/iPhone, a ostatnio (w związku z pojawieniem się nowej wersji oprogramowania) również smartfonów/ tabletów z Androidem.

Wszystko pięknie, trzeba jednak przyjąć do wiadomości trzy ważne rzeczy, determinujące sposób wykorzystania. Nie ma tu tradycyjnego radia FM, potrzebna jest więc komunikacja cyfrowa - albo WiFi, albo po kablu - do funkcjonowania bezprzewodowego potrzebny jest moduł Bridge. Po drugie, Sonos Play:3 nie ma własnego wyświetlacza. Po trzecie, to urządzonko jest monofoniczne! Transmisję stereo możemy odzyskać, łącząc ze sobą dwie "Trójki". Mając już dwie, jedną z nich można przenieść np. do łazienki i grać w dwóch pomieszczeniach mono, przy czym każdy z odbiorników może grać to samo albo co innego, ponieważ system jest do tego stworzony (multiroom).

Konstrukcja obudowy "Trójki" pozwala na jej eksploatację zarówno w położeniu poziomym, jak i pionowym (zależnie od ilości dostępnego miejsca), przy czym owo położenie jest rozpoznawane przez elektronikę, która modyfi - kuje nieco parametry DSP w celu uzyskania optymalnej charakterystyki dla danej pozycji. Gwintowany otwór w tylnej ściance umożliwia również montaż ścienny.

Układ głośnikowy w Sonos Play:3 jest z jednej strony okrojony do jednego kanału, z drugiej strony najbardziej zaawansowany w tym teście, co przekłada się na określone możliwości brzmieniowe. O ile bowiem pozostałe "radyjka" posługiwały się parą przetworników szerokopasmowych (po jednym w każdym kanale), aby zapewnić choćby byle jakie, ale jednak stereo, to w jednej "Trójce" siedzi jeszcze wartościowszy układ przetworników i wzmacniaczy. Jest tu bowiem układ dwudrożny z parą 7,5-cm nisko-średniotonowych, z wysokotonowym pomiędzy nimi, a każdy przetwornik ma własny wzmacniacze (w klasie D).

Sonos Play:3 jest to jedno z tych urządzeń, które grają lepiej, niż byśmy się spodziewali, oceniając je "na oko". Jako jedyne w tym teście jest monofoniczne, ale i jako jedyne ma dedykowany głośnik wysokotonowy, co przy bardzo dobrym zestrojeniu układu dwudrożnego daje doskonałe rezultaty.

W roli podręcznego źródła wiadomości radiowych i muzyki - nawet w mono - jest wyśmienite. Dwa w stereo deklasują konkurencję, ale cena za to jest wyraźnie najwyższa, poza tym wychodzimy z ram zintegrowanego systemu. Do kompletu najlepiej też dokupić moduł Bridge, który po podłączeniu do routera sieci domowej tworzy niezależne bezprzewodowe środowisko przesyłające sygnał audio do dowolnej liczby odbiorników.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

SONOS Play 3

  • Produkowany Tak
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
  • Wyjście słuchawkowe Tak

Podstawowe dane

  • 1 250 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wygląda jak głośnik naścienny… skromny, ale wykonany bardzo przyjemnie.
  • Laboratorium: Strumieniowanie z PC, radio internetowe, bez radia FM i bez własnego wyświetlacza – tę rolę pełni np. smartfon, iPod lub ew. komputer. Pojedynczy gra mono, dwa zrobią stereo.
  • Brzmienie: Spójne, komunikatywne, a przy tym ma wreszcie tyle góry, ile trzeba.
SONORO Meisterstück

SONORO
Meisterstück

Cena: 6 000 zł

YAMAHA Piano Craft MCR-670

YAMAHA
Piano Craft MCR-670

Cena: 3 000 zł

PIONEER X-HM82

PIONEER
X-HM82

Cena: 2 250 zł

PIONEER P2

PIONEER
P2

Cena: 3 600 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SONORO
Meisterstück

SONORO Meisterstück

Wchodząc w erę cyfrową, urządzenia audio trzeba było dostosować do nowych sposobów transmisji muzyki. Pliki, smartfony,...