DENON AH-D400

DENON
AH-D400

Słuchawki

Jeszcze zanim rozpoczął się słuchawkowy boom, jaki widzimy od kilku sezonów, Denon sukcesywnie rozszerzał ofertę "nauszników", wyprzedzając swoją aktywnością nawet niektóre firmy specjalistyczne. Japończycy jakby przewidzieli, co się szykuje, i weszli w rok 2012 z wielką gamą różnorodnych modeli, do których w listopadzie dołączyły dwie najnowsze konstrukcje - małe douszne AH-C300 oraz większe wokółuszne AH-D400.

Nowe "400-tki" są pod wieloma względami tak niezwykłe, że trudno je zaszufladkować. Dostarczane są w kolorystycznie agresywnym, pomarańczowo- czarnym opakowaniu, z którego biją chwytliwe hasła i slogany, skupione głównie na współpracy z iPhonem, iPodem czy iPadem.

Denon może pochwalić się wyjątkowym opakowaniem, kuszącym nie tylko twardą tekturą, ale także przegródkami, ochronnymi gąbkami i atłasową, ochronną wyściółką. W projekcie dominuje błyszcząca czerń płaskiego pałąka, uzupełniona wstawkami imitującymi włókna węglowe, w prześwitach muszli połyskuje jeszcze niebieski plastik.

Mechanizm regulacji pałąka pracuje na typowej zasadzie wsuń-wysuń, dodatkowo same muszle zainstalowano na kulowych, poruszających się w dwóch płaszczyznach przegubach. Dzięki nim słuchawki znakomicie dopasowują się do głowy. Trzeba jednak zauważyć, że choć formalnie Denon AH-D400 są słuchawkami wokółusznymi, to poduszki przylegają dość ciasno. Ważą ponad 300 g, więc trudno o nich zapomnieć, a temperaturę podnosi zamknięta konstrukcja. Komfort poprawia miękka górna wyściółka.

Rolę sterownika dla Apple pełni pokrętło "doklejone" na zewnątrz prawej muszli, którym regulujemy głośność, a wciskając je - zatrzymujemy/ wznawiamy odtwarzanie lub przeskakujemy do następnego/poprzedniego utworu. Denon AH-C400 mają również wbudowany mikrofon służący do prowadzenia rozmów. Identyczne pokrętło umieszczono na lewej muszli, jego rola sprowadza się do włączania i wyłączania...niebieskiego, diodowego podświetlenia zewnętrznego pierścienia.

To nie koniec niespodzianek - dochodzimy do clue programu, którym jest amplifikacja, bo Denon AH-D400 to słuchawki... aktywne! Wewnątrz muszli są umieszczone wzmacniacze i akumulatory, które można ładować przez port USB. To całkowicie usprawiedliwia wspomnianą masę, która w tym kontekście wydaje się wręcz umiarkowana.

Słuchawki mogą działać także w trybie pasywnym, do wyboru trybów służy mikroprzełącznik umieszczony obok gniazda mini-jack (dla przewodu). Z myślą o słuchawkach serii Urban Raver, do której należą Denon AH-D400, producent opracował specjalną aplikację Denon Club – łączy ona odtwarzacz muzyczny z rozbudowanym equalizerem, tunerem radia internetowego, potrafi wyświetlać teksty utworów wraz z mnóstwem dodatkowych informacji. To już nie są tylko słuchawki...

Brzmienie

Dystrybutor Denona uczulał mnie, że to słuchawki dla młodzieży, że są strojone tak, aby basu nigdy nie zabrakło. Zabrzmiało to może dwuznacznie - czy Denon zabija basem? Jeszcze żyję, a jestem już po odsłuchach. Jak się później okazało, miałem jednak trochę szczęścia, że od razu, tak jak zachęcał producent, nie sięgnąłem po aplikację Denona dla sprzętu Apple.

Z ciekawości jednak, na samym końcu zainstalowałem ten odtwarzacz i pierwsze dźwięki, jakie z niego popłynęły, rzeczywiście wtłoczyły mi bębęnki głębiej. Nie dlatego, że coś z tym odtwarzaczem (programowym) jest generalnie źle, ale z powodu fabrycznych ustawień equalizera, podbijających przesadnie bas. To jednak nie wina samych przetworników, więc nimi się zajmijmy.

W obfitości niskich tonów nie zatracono zdolności rytmicznych, przejrzystość jest również niezła. Bas jest rzeczywiście miękki i "przytulny", jednak nie należy tego traktować jako wady. Denon nie forsuje wysokich tonów, więc nie jest to charakterystyka z "młodzieżowo" podbitymi skrajami. W trybie pasywnym, przy dobrej naturalności, Denon porusza się chętniej w pobliżu ciemniejszych dźwięków. Tryb aktywny wnosi za to żywość góry, brzmienie jest bardziej bezpośrednie.

Parametry

DENON AH-D400

  • Produkowany Tak
  • Typ Otwarte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 310
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 5-37 000
  • Ergonomia Zaawansowane sterowanie funkcjami odtwarzaczy Apple. Dość ciasne, dobrze tłumią hałasy z zewnątrz.

Podstawowe dane

  • 1 500 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Futurystyczne słuchawki aktywne ze zwykłymi i niezwykłymi dodatkami. Niebieskie podświetlenie nawiązuje do stylu "klubowego".
  • Brzmienie: Potężny, ale nietracący kontroli bas, oszczędna góra, w sumie gęste, mocne brzmienie.
MASTER & DYNAMIC MW50

MASTER & DYNAMIC
MW50

Cena: 2 100 zł

B&O PLAY Beoplay H9i

B&O PLAY
Beoplay H9i

Cena: 2 200 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-DSR9BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-DSR9BT

Cena: 2 333 zł

ULTRASONE Signature XDP

ULTRASONE
Signature XDP

Cena: 2 000 zł

Zobacz także
Audio - listopad 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze zajmujemy się sprzętem tak popularnym, jak słuchawki bezprzewodowe za kilkaset złotych (pięć modeli) i gramofony za tysiąc kilkaset (również piątka), ale na drugiej szali kładziemy test jubileuszowego, hi-endowego zestawu Marantza KI-Ruby, i parę ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD4.50BTNC

SENNHEISER HD4.50BTNC

HD4.50BTNC to jeden z najnowszych produktów Sennheisera i najlepszy model serii HD4, w której znajdują się dwie konstruk...